Aloe Vera Nedir, Yüze Sürülür mü Ve Cilde Faydaları Nelerdir?

23.09.2018
5.162
A+
A-

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera bitkisini genelde bir süs gibi evlerde ve bahçelerde hemen hemen hepimiz yetiştiriyoruz. Ancak ne yazık ki günümüzde birçoğumuz hayla bin bir çeşit cilt sorunlarına iyi gelen aloe vera hakkında detaylı bir bilgi birikimine sahip değiliz. Peki, aloe vera nedir?

Aloe vera içerisinde A vitamini, C vitamini ve E vitaminini barındıran doğal bir şifa kaynağı olmakla beraber kozmetik dünyasına birbirinden inanılmaz faydalarıyla damga vuran bir bitki çeşididir. Doğal nemlendirici diyede adlandırabileceğimiz bu bitki türü krem üretiminde ise baş rolde yerini almaktadır.

Faydaları keşfetmekle bitmeyen bu bitki türünün birçok cilt sorununu ortadan kaldırdığı uzmanlar tarafından son dönemlerde fazlasıyla gündeme getirilmekte. Son dönemlerin kozmetik gündemi olan aloe vera bitkisi B12, folat, potasyum, krom, magnezyum, bakır, kalsiyum, selenyum,  sodyum ve çinko gibi cilde son derece faydalı olan bir dizine vitamini ve minerali de bünyesinde barındırır. Aloe vera bitkisinde bulunan bu antioksidan yapılı vitaminler cildi serbest radikallerden koruyup cilt hasarlarını ortadan kaldırmakla birlikte cildi yenileme özelliğine de sahiptir.

Aloe Vera Yüze Sürülür mü?

Aloe vera yüze sürülür mü? Cildimiz için birbirinden muazzam olanaklar sunan aloe vera bitkisi tamamıyla doğal bir nemlendirici olmakla beraber ciltteki hasarları da tedavi eder. Bu nedenle aloe vera bitkisini yüze sürmekte hiçbir sakınca görülemez ve tam aksine ciltteki onarım için kişiye yardımcı olur.

Cildi pürüzsüzleştiren ve Ph dengesini geri kazandıran aloe vera, cilt onarımı dışında vücudumuzdaki birçok hasarlı bölgeyi de tedavi eder. Aloe veranın bağırsak problemleri ile savaştığını hiç duymuş muydunuz? Evet, aloe vera bitkisi bağırsak problemleri için doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul görülmektedir. Dahası iltihaplı bölgeleri onararak kişiye daha sağlıklı bir yaşam standardını da beraberinde getirir.

Uzmanların duyurusuna göre her gün yatmadan önce aloe vera jelini tıpkı bir nemlendirici gibi cilde uygulamak diğer yapay nemlendiricilere göre %90 daha çok etki gösteriyor. İşte tamda bu nedenle kuru cildinden şikayetçi olanlar için aloe vera muhteşem bir seçenek olacaktır. Ayrıca aloe vera jeli dondurulup devamlı kullanılabilecek krem işlevi de görmektedir. Sadece bu sebepten bile aloe vera nedir, sorusuna şahane bir cilt kremi diye yanıt vermemiz de mümkündür.

2014 yılında yapılan bilimsel bir araştırmaya göre aloe vera jeli hafif veya orta dereceli sivilceye sürüldüğünde sivilce problemini ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Bu doğal yöntemin bir defaya mahsus olarak değil, devamlı ve düzenli bir şekilde uygulanarak daha hızlı yanıt verdiği de  belirtilmiştir. Kişi rutin olarak bu işleme devam ederse cildinin gençleştiğini ve siyah nokta probleminden de kolaylıkla arındığını kısa sürede fark edecektir. Tüm bunlarla beraber cilt uzmanlarına göre aloe vera maskesinin günde 2-3 defa uygulanması ve 15-20 dakikalık süreyle bekletilip durulanması da ideal bir rakam.

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğanın bir hediyesi olan aloe vera güneş yağının rahatsız edici yağımsı hissinden kurtarır ve güneş lekelerine karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Bu nedenle aloe veranın cilde faydaları denildiği zaman güneş lekeleri ilk sırada yer alır.

Güneş yağı kullanımının hemen ardından aloe vera jelini sürüp kendi kendine kurumaya bırakılması jelin hızla cilde nüfus ederek güneş yağının verdiği rahatsızlığı giderir ve güneş lekesi tehdidini de tamamen ortadan kaldırmış olur. Peki, tüm bunların dışında aloe veranın cilde faydaları nelerdir? Bugünkü anlatımımızda aloe veranın cildimize sunduğu faydalarını sizler için araştırdık ve bu araştırmalara dayanarak da anlatıma sunacağız.

Aloe veranın faydaları sırasıyla şunlardır;

 •  Akne oluşumunun önüne geçer,
 • Saçları besler,
 • Kepek oluşumunu önler,
 • Zayıflamaya destek olur,
 • Masajda mükemmel bir rahatlatıcıdır,
 • Selüliti yok eder,
 • Bağırsaktaki sorunlara karşı savaşır,
 • Kabızlık problemine iyi gelir,
 • makattaki sorunları yok eder,
 • Cildi tedavi etmekle beraber gençleştirip sıkılaştırır.

Evet, “Aloe vera nedir, cilde sürülür mü ve faydaları nelerdir” adlı başlığımızı bugün sizler için sırasıyla açıkladık. Ancak aloe veranın kullanımı hakkında anlatımımızın bu kısmına kadar hiç bahsetmedik. Dilerseniz birazda aloe veranın kullanımı hakkında bilgi paylaşımında bulunmak isteriz.

Aloe Veranın Cilt Maskeleri Ve Kullanımı

Aloe vera yara etrafında kan dolaşımını artırarak iyileşme süresini belirgin bir farkla hızlandırır. Bu sebepten kozmetikte cilt için tercih edilen kremler çoğunlukla aloe varadır. İçerdiği bu özellik nedeniyle aloe vera yanık, yara ve vücudun darbe almış bölümleri içinde kullanım görmektedir. Bununla beraber aloe vera bitkisi cildi UV ışınlarına karşı koruma altına alır ve yine bundan kaynaklı olarak da güneşe çıkmadan birkaç dakika önce aloe vera kremi kullanılması tavsiye edilir. Bu tarz aloe vera kremi kullanmayanlar ise genelde evinde saksıda yetiştirdiği aloe vera bitkisinin yaprağındaki jeli kullanmaktadır. Ancak aloe vera kullanılmadan önce 10-15 dakika koparılmış yapraklar dikine bir şekilde bardakta bekletilip zararlı sarı sıvının çıkması gözlemlenmelidir. Sonrasında aloe veranın içerisindeki beyazımsı jel gönül rahatlığıyla cilde uygulanabilir.

Aloe veranın faydaları arasında belirttiğimiz gibi saçları güneşten korur ve saçların yıpranarak güçsüz bir yapıda kalmasını engeller. Ayrıca aloe veraya saç ve saç derisi için tamamıyla doğanın verdiği bir şifa kaynağı da diyebiliriz. Çünkü günlük rutin olarak biz hanımların elinden düşmeyen saç düzleştiricisi, saç kurutma makinesi ve fön makinesinin vermiş olduğu zararları minimuma indirir. Bunun yanı sıra saçları yağmurdan, kuruluktan ve UV ışınlarından koruyarak saçların daha parlak daha yumuşak ve daha güçlü olamasını sağlar.

Aloe verayı sade bir şekilde cildine uygulamak isteyenler yukarıda da belirtiğimiz gibi öncelikle aloe vera yapraklarını dikine olacak şekilde bir kapta 10-15 dakika bekleterek içerisindeki sarı sıvının dışarıya çıktığından emin olması gerekiyor. Ardından aloe vera jelini çıkartılarak vücudunun herhangi bir bölgesinde kullanmasında hiçbir sakınca görülmemektedir. Ancak aloe verayı tıpkı bir krem gibi devamlı olarak muhafaza ederek kullanabilmek için aloe vera jelini küçük bir kavanoza koyarak dolapta saklamakta fayda var.

Aloe vera sivilceleri ve sivilcelerin ardında bıraktığı izleri de kısa sürede ortadan kaldırır. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise 2-3 damla taze sıkılmış limon suyuyla 1 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırıp gece yatmadan önce cilde uygulamanızdır. Ancak sivilce ve sivilce izlerinden şikayetçi olan kişi aloe veranın bu maskesini her gece aralıksız uygulayarak sabaha kadar yüzünde bekletmesi gerekmektedir. Vücudun her yerine uygulanabilecek bu maskenin özellikle de yüz için muazzam sonuçlar doğurduğu denenerek keşfedilmiş doğal bir cilt bakım yöntemidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Serap dedi ki:

  👏👏👏

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık