Bayan Parfüm, En etkileyici Kadın Parfümleri ve Parfüm Fiyatları

30.05.2022
2.534
A+
A-

Bayan Parfüm

Kendine güvenin ayrılmaz bir unsurudur parfüm. Yaptığınız herhangi bir imaj çalışmasının tamamlayıcısıdır. Bir kadın için kıyafet seçimi, saç ve makyaj ne kadar  önemliyse koku seçimi de bir o kadar önemlidir.

Bir ortama adım attığınızda, siz daha görünmeden ortaya çıkan ve insanları etkisi altına alan ilk şey kokunuzdur. Bu sebepledir ki parfüm seçimi kadınlar için büyük bir önem taşır. Her kadın güzel kokmak ister. Bu isteğe bağlı olarak bin bir çeşit bayan parfüm çeşitlerinden her kadının kendine has bir kokusu dolayısıyla bir parfümü bulunmalıdır. İşte o bayan parfüm listelerinden önde gelenlerini bu yazımızda sizler için araştırıp dizayn ettik.

Parfümde Nota Nedir ve Ne İşe Yarar?

En iyi kadın parfümlerine geçmeden önce isterseniz ilk olarak ‘parfümde nota nedir ve ne işe yarar‘ ona bakalım. Parfümde nota, parfüm kokusunun açılma kademeleridir. Parfümde temel olarak 3 nota bulunmaktadır. Bunlar üst, orta ve alt nota olarak adlandırılmaktadır. Şimdi bunların neyi ifade ettiğini tek tek ele alalım.

 1. Üst Nota: Üst nota parfüm sıkıldığında duyulan ilk kokudur. En uçucu esanslar burada kullanılır ve bu sebeple etkisi kısa sürer. Üst nota yaklaşık olarak birkaç dakika içinde yerini orta notalara bırakır. Parfüm üreticilerinin oldukça önem verdiği bir konudur. Çünkü birçok insan parfüm satın alırken duyulan ilk kokuya göre parfümü yorumlar ve alır. Bu oldukça yaygın fakat bir o kadarda yanlış bir uygulamadır. Eğer bir parfüm satın alacaksanız  sabırlı bir şekilde parfümün orta ve alt notalara geçişini beklemelisiniz ve tercihinizi sonrasında duyduğunuz bu kokuya göre yapmalısınız. Üst nota bileşenlerinin etkisi kısa sürer. Bu sebeple burada daha çok çabuk buharlaşan turunçgiller (limon, bergamot, portakal, mandalina, greyfurt) hafif meyveler (çilek, böğürtlen, kayısı, şeftali, armut, elma, erik, nar, frenk üzümü, pembe biber) ve bazı bitkisel bileşenler (misk, adaçayı, lavanta, sassis, beyaz çay) kullanılır.
 2. Orta Nota: Parfümün kalbi olarak da adlandırılan orta notalar, üst notalar kaybolduğunda ortaya çıkar ve etkisi yaklaşık birkaç saat sürer. Orta notalarda genellikle çiçek ve meyve kombinasyonları yer alır. Parfümün karakterini orta notalar belli eder. Açık parfüm mağazalarında da orijinal bir parfüm taklit edilirken orta notalar baz alınır. Sıkça kullanılan orta notalara örnek vermek gerekirse: Portakal çiçeği, yasemin, gül, frangipani, ylang manolya, süsen, gardenya, nergis, mine çiçeği, şakayık, hindistancevizi, hanımeli, frezya, menekşe, osmanthus, orkide, lotus, zambak…
 3. Alt Nota: Baz nota yada dip nota olarak da adlandırılan alt notalar, orta nota kaybolmaya yakınken duyulmaya başlanan notalardır. Hepimizin parfüm seçiminde önem verdiği bir husus olan kalıcılığı  belirleyende bu notalardır. Parfümün etkisini uzun kılan, kokuya derinlik katan bu notalar, parfümün gerçek kişiliğini ve başarısını ortaya koyar. Alt notalar genellikle üç-dört saat kadar etkisini gösterir. Alt notalarda uçuculuğu fazla olmayan büyük moleküllü bileşenler kullanılır. Sıkça tercih edilen alt notalara örnek vermek gerekirse: Vanilya, amber, sandal ağacı,  paçuli, sedir ağacı, tonka fasülyesi, civet, tütsü, meşe yosunu, asilbent, misk, vetiver…

Parfümde notaları anlattıktan sonra artık yazımıza en iyi kadın parfümleriyle devam edebiliriz. Dünya kadınları tarafından en çok tercih edilen ve bir çok anlamda genel kabul gören bazı bayan parfümleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En İyi Kadın Parfümleri

 1. Chanel Coco Mademoiselle:  Ünlü fransız markası Chanel tarafından 2001 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu kokunun arkasındaki burun Jacques Polge’dir. Oryantal-çiçeksi koku sınıfı içerisinde yer alır. (Koku sınıfları için erkek parfümleri adlı makalemize göz atabilirsiniz). Üst notalarda portakal, mandalina, portakal çiçeği ve bergamot; orta notalarda yasemin, mimoza, Türk gülü ve ylang;  alt notalarda ise tonka fasulyesi, paçuli, opoponax, vanilya, vetiver ve beyaz misk yer alır. Parfümün güncel fiyatı: 805 Türk Lirasıdır (100 ml edp).
 2. Dolce Gabbana Light Blue: Çok popüler, ferah bir yaz kokusu olan light blue, 2001 yılında piyasaya sürüldü. çiçeksi- meyveli koku sınıfı içerisinde yer alan bu kokunun üst notalarında Sicilya limonu, elma, sümbül; orta notalarda beyaz gül, yasemin ve bambu; alt notalarında ise amber sedir ağacı ve misk yer almaktadır. Parfümün güncel fiyatı: 719 Türk Lirasıdır. (100 ml edt)
 3. Christian Dior Hypnotic Poison: Hipnotize eden zehir, 1998 yılında piyasaya sürülmüştür.  Bu kokunun arkasındaki burun Annick Menardo’dur. Oryantal- baharatlı koku sınıfı içerisinde yer alır. Üst notalarda kayısı, erik ve hindistancevizi; orta notalarda tuberoz, yasemin, zambak, gül ve kimyon; alt notalarda ise sandal ağacı, badem, vanilya ve misk yer almaktadır. Oldukça ağır bir kış parfümüdür. Afrodizyak etkili bu parfümün fazla dikkat çektiği için bazı ülkelerde yasaklandığı rivayet edilir. Parfümün güncel fiyatı: 712 Türk Lirasıdır. (50 ml edp)
 4. Christian Dior J’adore: Modern, çekici ve aydınlık bir koku olan J’adore 1999 yılında piyasaya sürülmüştür. Parfümün arkasındaki burun  Calice Becker’dir. Çiçeksi- meyveli koku sınıfı içerisinde yer alır. Üst notalarda kavun, şeftali, bergamot, mandalina, manolya ve armut; orta notalarda erik, menekşe, orkide, frezya, gül, leylak, yasemin, sümbül; alt notalarda ise sedir, karadut, misk ve vanilya yer almaktadır. Parfümün reklam yüzü oscar ödüllü oyuncu Charlize Theron’dur. Parfümün güncel fiyatı: 712 Türk Lirasıdır. (50 ml edp)
 5. Thierry Mugler Angel: Oldukça şekerli bir kokuya sahip olan angel 1992 yılında piyasaya sürülmüştür. Parfümün arkasındaki burunlar Olivier Cresp ve Yves de Chirin’dir. Oryantal- vanilya koku sınıfı içerisinde yer alır. Üst notalarda bergamot, kavun, hindistancevizi, mandalina, yasemin, sassis, pamuk şekeri ve ananas; orta notalarda kimyon, bal, kayısı, böğürtlen, erik, orkide, şeftali, yasemin, vadi zambağı, gül; alt notalarda ise tonka fasulyesi, vanilya, paçuli, sandal ağacı, amber, misk, çikolata ve karamel yer almaktadır. Parfüm 2007 fifi onur ödülünü kazanmıştır. Parfümün güncel fiyatı: 704 Türk Lirasıdır. (80 ml edt)

Bayan Parfüm Önerileri

Yukarıda en iyi kadın parfümleri arasında ilk 5’e giren kokuları sizlerle paylaştık. Yine en iyi kadın parfümleri arasında yer almakla birlikte bizim titizlikle seçtiğimiz bayan parfümlerini de aşağıda sırasıyla listeledik.

 1. Calvin Klein Euphoria: Ülkemizde en çok satan parfümler arasında yer alan euphoria 2005 yılında piyasaya sürülmüştür. Parfümün arkasındaki burunlar Dominique Ropion, Carlos Benaim ve Loc Dong’dur. Oryantal- çiçeksi koku sınıfı içerisinde yer alır. Üst notalarda kuşburnu, nar, hurma, japon elması, sulu yeşil notalar; orta notalar lotus, siyah orkide, champaca çiçeği; alt notalarda ise amber, siyah menekşe, maun ağacı ve kremsi notalar yer almaktadır. Parfümün güncel fiyatı: 747 Türk Lirasıdır. (100 ml edp)
 2. Versage Crystal Noir: 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. Parfümün arkasındaki burun Antoine Lie’dir. Oryantal- çiçeksi koku sınıfı içerisinde yer alır. Üst notalarda Zencefil, kakule, karabiber; orta notalarda portakal çiçeği, gardenya, şakayık, hindistan cevizi; alt notalarda ise misk, sandal ağacı ve amber yer almaktadır. Bu parfüm yapılırken headspace teknolojisi kullanılmıştır. Headspace teknolojisinin asıl amacı koku bileşenlerini daha iyi anlamaktır. Bu teknoloji sahte parfüm üreticilerin işini de oldukça zorlaştıran bir teknoloji. Markanın yönetmeni Donatella Versage kokuyu narin ve nadir; hem kırılgan hem vahşi olarak tanımlıyor. Parfümün güncel fiyatı: 490 Türk Lirasıdır. (50 ml edt)
 3. Guerlain Shalimar:  Ünlü Fransız markası guerlain tarafından 1921 yılında Jacques Guerlain tarafından tasarlanmıştır.  Jacgues Guerlain’in ilham kaynağı Hint hükümdarı Şah Cihan ve eşi Mümtaz Taylan’ın efsanevi aşk öyküsüdür. Çok eski ve kült bir parfüm olan shalimar günümüzde de kadınlar arasındaki popülerliğini sürdürmektedir. Parfümün üst notalarında limon, turunç, mandalina, bergamot ve sedir ağacı; orta notalarda süsen, yasemin, gül, vetiver ve paçuli; alt notalarda ise sandal ağacı, civet, misk, vanilya, deri, reçine, tütsü ve tonka fasulyesi yer almaktadır.  Parfümün güncel fiyatı: 797 Türk Lirası (50 ml edt)
 4. Lancome La Vie Est Belle: Ünlü Fransız markası lancome tarafından 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. Çiçeksi, meyveli, gurme koku sınıfı içerisinde yer almaktadır. Parfümün arkasındaki burunlar Olivier Polge, Dominique Ropion ve Anne Flipo’dur.  Parfümün reklam yüzü  ünlü Hollywood yıldızı Julia Roberts’dir. Üst notalarda kuş üzümü, armut; orta notalarda süsen çiçeği, yasemin ve portakal çiçeği; alt notalarda ise tonka fasulyesi, vanilya, paçuli ve pralin yer almaktadır. Parfümün güncel fiyatı: 530 Türk Lirasıdır. (50 ml edp)
 5. Carolina Herrera Good Girl: 2016 yılında piyasaya sürülmüştür. Parfümün arkasındaki burun Louise Turner, reklam yüzü ise ünlü model Karlie Kloss’tur. Oryantal- çiçeksi koku sınıfı içerisinde yer alan parfümün üst notalarında badem, kahve; orta notalarında yasemin, sümbülteber; alt notalarında ise tonka fasulyesi ve kakao yer almaktadır. Kalıcılığı ve fark edilirliği yüksek bir parfümdür. Topuklu ayakkabı şeklindeki şişesiyle de beğeni toplamaktadır. Parfümün güncel fiyatı: 879 Türk Lirasıdır. (80 ml edp)

En iyi kadın parfümleri arasından titizlikle seçtiğimiz bayan parfümlerini notalarıyla ve güncel fiyatlarıyla birlikte sizlerle paylaştık. Ancak bu parfümlerin hepsi genele hitap eden parfümler değil. Bunu da en çok tercih edilen bayan parfümlerini araştırırken fark ettik ve sizler için en çok tercih edilen bayan parfümlerini de listeledik.

En Çok Tercih edilen Bayan Parfümleri

Parfüm alırken dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan biri parfümün notalarıdır. Üst, orta ve alt notalarda hangi kokuların olduğunu bilmek çok önemlidir. Günümüze kadar güncelliğini korumuş, denenmiş ve en çok tercih edilen bayan parfümleri arasına girmiş ve kullanımı fazla olduğu için de daha güven duyularak alınmış parfümlerin genelde ilk tercihler arasında olduğunu biliyoruz. Alışveriş yapılırken parfümün kalitesinin yanı sıra kaç kişinin o kokuyu kullandığını ve ürün hakkındaki fikirlerini de dikkate alıyoruz. İşte dikkate aldığımız bu ayrıntının süzgecinden geçmiş ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen kadın parfümlerinin isimleri:

 • Chanel Coco  Mademoiselle
 • Dolce Gabbana Light Blue
 • Thierry Mugler Alien
 • Christian Dior Hypnotic Poison
 • Christian Dior J’adore
 • Tom Ford: Black Orchid
 • Thierry Mugler Angel
 • Calvin Klein Euphoria
 • Versage Crystal Noir
 • Guerlain Shalimar
 • Narciso Rodriguez For Her
 • Lancome La Vie Est Belle
 • Chanel Chance Eau Tendre
 • Dior Addict
 • Lanvin Eclat d’ Arpege
 • Armani Code
 • Dolce Gabbana The One
 • Lancome Hypnose
 • Yves Saint Laurent Black Opium
 • Victor&Rolf Flower Bomb
 • Guerlain Samsara
 • Giorgio Armani Acqua di Gioia
 • Givenchy Organza
 • Estee Lauder Modern Muse
 • DKNY Be Delicious
 • Cacharel Noa
 • Britney Spears Fantasy
 • Prada Candy
 • Givenchy Ange ou Demon
 • Kenzo Amour
 • Paco Rabanne Lady Million
 • Jean Paul Gaultier Classique
 • Elizabeth Arden Green Tea
 • Kenzo Flower
 • Bvlgari Jasmin Noir
 • Bvlgari Omnia Crystalline
 • Marc Jacobs Daisy…

Uygun Fiyatlı Parfüm Önerileri

Evet, hepimizin bir tarzı ve o tarzını yansıtan bir kokusu var. Ancak her beğendiğimiz parfümün de belli bir fiyat aralığı var. Hatta öyle parfümler var ki günümüz askeri ücretinin belki de 5-6 katı kadar. Dolayısıyla her zaman her istediğimiz kokuyu kullanmak hepimiz için mümkün olmayabiliyor. Bu sebeple hem kalıcılık oranı normal hem de uygun fiyatlı bayan parfümlerini de listemize aldık. İşte hem cebimizi delmeyen hem de kokusuyla bizleri büyüleyen bayan parfümlerinin isimleri:

 • Hunca Caldion(çiçeksi- fresh)
 • Avon Today(çiçeksi)
 • Oriflame Eclat Mademoiselle(çiçeksi- meyveli)
 • Avon Perceive (çiçeksi- fresh)
 • Emotion Ocean Fresh(çiçeksi-fresh)
 • Hunca She İs Fun(çiçeksi- meyveli)
 • Emotion Asian Garden(çiçeksi)
 • Cecile İris(çiçeksi- fresh)
 • Aromel Privacy(çiçeksi- pudramsı)
 • Farmasi Sensational(çiçeksi- meyvemsi)…

En Kalıcı Bayan Parfümleri Yorumlar

Parfümde kalıcılığı belirleyen pek çok unsur mevcuttur. Örnek vermek gerekirse derinin ph’ı, parfümde kullanılan esans oranı (edp mi? edt mi?), parfümde kullanılan esansın kalitesi ve türü (örneğin turunçgiller çabuk uçarken odunsu notalar daha kalıcıdır). Ayrıca yağlı ciltlerde parfüm daha uzun süre kalıcılığını korur.

Kalıcılık konusunda başarısını dünya çapında kanıtlamış bir kaç parfümü sizler için araştırdık. İşte o en kalıcı bayan parfümleri:

 • Christian Dior Hypnotic Poison
 • Carolina Herrera Good Girl
 • Chanel No 5
 • Lancome La Vie Est Belle
 • Dior Addict
 • Jean Paul Gaultier Classique
 • Tom Ford Black Orchid
 • Bvlgari Jasmin Noir
 • Thierry Mugler Angel
 • Yves Saint Laurent Manifesto

Orijinal Parfüm

Her ne kadar parfüm lüks tüketim ürünü olarak kabul edilse de her kesim tarafından tercih edilen ve piyasada çokça satışı gerçekleştirilen bir ürün olmuştur. Çok fazla talep görmesi sebebiyle piyasada çok sayıda sahte parfüm türemiştir. Bu kadar çok sahte parfüm arasında sağlığımız için orijinal parfüm olanı ayırt edip kullanmak, çok daha önemli bir hal almıştır. Özellikle pahalı, çok satan meşhur parfümlerin sahtesi yaygın olarak üretilmiştir. Sahte parfümler içerdiği kimyasallar nedeniyle, sağlığımız açısından büyük bir risk teşkil ediyor. Kullanılması halinde bir çok cilt problemine davetiye çıkarıyor. Bu sebeple parfüm satın alırken son derece dikkatli davranmalı ve orijinal parfüm satın almalıyız. Ucuzluğu sebebiyle sahta parfüme yönelen bir çok insan için yerli, uygun fiyatlı güzel parfümlerinde var olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bunlara örnek olarak hunca, aromel, evyap markalarını verebiliriz. Birkaç püf noktaya dikkat ederek sahte parfümle orijinal parfümü zorlanmadan ayırt edebiliriz. Peki nelerdir bu püf noktalar?

 1. İlk olarak satın alacağınız parfümün ambalajını dikkatle inceleyin. Ambalajda bir sorun, kusur varsa yüksek ihtimalle o parfüm sahtedir.
 2. Kutu üzerindeki yazıları dikkatle inceleyin. Orijinal parfümde yazılar tane tane ve okunabilir şekilde kutuya işlenmiştir. Oysa ki sahte parfümde yazılar dağılmış, okuması güç bir şekilde rastgele ambalajın üzerine basılmıştır.
 3. Parfümün rengini inceleyin. Orijinal ve sahte parfümler arasında renk farkı vardır.
 4. Parfümün orijinal şişesini  güvendiğiniz bir mağazada gidip inceleyin. İncelediğiniz ürün ile satın alacağınız ürünün şişeleri arasında herhangi bir fark varsa o parfümü kullanmayın.
 5. Parfümün seri numarasını inceleyin. Orijinal parfümlerin seri numarası hem kutuya hem şişeye işlenmiştir. Sahte parfümde ise seri numarası ya her ikisinde de yazmaz yada şişe ve kutuya yazılan sayılar birbirinden farklıdır.
 6. Orijinal parfümün ambalajı ve şişesi kusursuz olmalıdır.
 7. Koku kalıcı değil de çok çabuk uçuyorsa o parfüm sahtedir.
 8. Parfümü beyaz bir peçeteye sıktığınızda iz bırakıyorsa o parfüm sahtedir. (Sahte parfümler renklendirici içerir)
 9. Parfümün fiyatı piyasanın çok altındaysa çok yüksek ihtimalle o parfüm sahtedir.

Ucuz Parfüm

Piyasada çok sayıda fiyat-performans oranı yüksek, ucuz parfüm bulunmakta. Günümüzde her kesime  hitap eden pek çok güzel parfüm markaları mevcut olsa da, seçim yaparken dikkatli olmalı ve sahte parfümlerden kaçınmalıyız. Yukarıdaki başlıkta bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde ele almıştık. Uygun fiyatlı, ucuz ama güzel parfüm arayışı içerisindeyseniz size yerli markalarımızı  ve katalog satışı yapan markaları önerebilirim. Örnek olarak avon, farmasi, hunca, aromel, evyap, oriflame gibi markaların ürünlerine bakabilirsiniz. Piyasadaki diğer ürünlerle kıyaslandığında ürünleri nispeten daha ucuz oluyor. İndirim dönemlerini takip ederek uygun fiyata güzel ürünler edinebilirsiniz.

En Etkileyici Kadın Parfümleri

Etkileyicilik kıstası kişiden kişiye değişiklik gösterse de,  bir çok insanın genel beğenisine hitap eden parfümleri üst başlıklarda incelemiştik. Oradan konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hipnoz Parfüm

Hipnoz parfüm ünlü Fransız markası Lancome tarafından 2005 yılında piyasaya sürülmüş ve kısa sürede kadınlar arasında popüler olmuştur. Odunsu- oryantal koku sınıfı içerisinde yer alır. Son derece iddialı bir kokusu olup güncel fiyatı: 650 Türk Lirasıdır. (75 ml edp) Parfümün üst notalarında çarkıfelek, orta notalarında yasemin ve gardenya; alt notalarında ise vanilya ve vetiver yer almakta.

Parfüm Fiyatları

Sizlerin de bildiği gibi parfüm fiyatları büyük değişkenlik göstermekte, 5 – 10 liraya açık parfüm bulabileceğiniz gibi 700-800 liraya designer parfüm veya daha abartı olarak gelir seviyesi üst düzey olanlara hitap eden fiyatları 20.000 e kadar çıkabilen niş parfümler bu piyasada yer almaktadır. Sizlerde yukarıda verdiğim bilgiler ışığında bütçenize uygun olarak kendi parfüm tercihinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi içinse kadın parfümleri adlı bir diğer anlatımımızı inceleyebilirsiniz.

Bugünkü yazımızda sizler için bayan parfüm, bayan parfüm önerileri, en çok tercih edilen bayan parfümleri, en iyi kadın parfümleri, en kalıcı bayan parfümleri, orijinal parfüm, ucuz parfüm, en etkileyici bayan parfümleri, hipnoz parfüm ve parfüm fiyatları gibi başlıkları araştırıp, kaleme aldık. Umarız, sizler için faydalı bir içerik olmuştur.. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek ümidiyle, sağlıcakla kalın. Hepinize mis kokulu günler diliyorum.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.