Burun Ameliyatı, Estetik Burun ve Ameliyatsız Burun Estetiği

27.05.2019
735
A+
A-

Burun Ameliyatı Nedir?

Burun ameliyatı; Dünya genelinde en sık yapılan ameliyatlardan biri olmakla beraber aynı zamanda da kişinin yüz yapısına uygun bir buruna sahip olması için kişiye özel uygulanan bir ameliyat şeklidir. Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatında veya burun düzeltme operasyonlarında bazı komplikasyonlar gelişebileceği için mutlaka tam teçhizatlı hastanelerde işlem yapılmalıdır.

Burun için yapılacak operasyonlarda amaç sadece estetik görüntü değil, aynı zamanda da kişinin yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen ve nefes almasını engelleyen durumları ortadan kaldırmaktır. Yani hedeflenen noktaya ulaşmak için ve kişiyi rahatsız eden durumları ortadan tamamen kaldırmak için uygulanan burun ameliyatlarının asıl amacı burna estetik bir görünüm sunmak değildir. Daha doğrusu estetik operasyonlar tercihen özel olarak uygulanır.

Estetik burun ameliyatlarında kişinin kendi isteği ile yüz hatlarına uyumlu bir biçimde burun estetiği uzmanları eşliğinde doğal görünüme uygun olarak yapılır. Ciddi bir titizlik gerektiren bu cerrahi işlemin öncesinde hastanın sadece fiziki olarak kendini hazırlaması değil, aynı zamanda da zihnen tatmin olmuş olması hem doktor için hemde ameliyat öncesi ve sonrasındaki süreç için çok önemli. Tabi bu durumda hastanın birinci derecen akrabalarına ve operasyonu gerçekleştirerek olan plastik cerrahiye de oldukça büyük bir sorumluluk düşüyor.

Burun Ameliyatı öncesi hastayı psikolojik olarak hazırlamak ve onu operasyona adapte etmek basitmiş gibi gözüken en önemli aşamalardan bir tanesi. Bu operasyonun nedeni ister tercihe bağlı burun estetiği olsun isterse kişinin yaşam kalitesini minimum düzeye indiren ve nefes almasını engelleyen bir takım sağlık problemleri neticesinde artık şart olmuş ameliyatlarda olsun her ikisinde de hastayı ruhen hazırlayıp onu duruma adapte etmek gözden kaçırılmaması gereken ciddi bir aşamadır.

Günümüzde gerek yüz hatlarına estetik bir görüntü vermek için gerekse yaşam kalitesini artırmak için hemen hemen herkesin tercihi haline gelen ve son yıllarda maksimum düzeyde bir başarıya ulaşan plastik cerrahi fazlasıyla ilgi görmekte. Bizde bunun üzerine bugün sizlere estetik burun, burun estetiği, burun ameliyatı, ameliyatsız burun estetiği, burun düzeltme ve burun estetiği ameliyatı hakkında yaptığımız araştırmalara dayanarak küçük bir özet şeklinde bir anlatımda bulunmak istedik. Eğer sizin de bu konu üzerine küçük bir merakınız veya ilginiz varsa daha detaylı bilgi için anlatımımızın devamını sonuna kadar takip etmenizi tavsiye ederiz.

Estetik Burun

Burun estetiği, plastik cerrahlar tarafından yapılan son derece titiz bir çalışmadır. Bu nedenle günümüzde oldukça yaygın bir hal alan burun düzeltme işlemleri yaptırılmadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapılmalı ve operasyonun gerçekleşeceği o ülkenin plastik cerrahlarının uzmanlık dereceleri incelenmelidir. Doktorun uzmanlık alanının profesörlük düzeyinde olması kişinin istediği estetiğin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için ve ameliyat sonrasında burun ucunda kemik varmış gibi bir hissin uyanmaması için çok önemli.

Günümüzde bir ne yazık ki çoğunluğun yaptığı en belirgin hata titiz bir çalışma gerektiren estetik operasyonlarını yaptırmadan önce profesör plastik cerrahi arayışına girmemeleri. Seçilecek doktorun iyi bir cerrahi yeteneği olması, yüz hatlarına estetik bir bakış açısına sahip olması ve tüm bunlara artı olarak da alanında tecrübeli bir plastik cerrah olması gerekir. Çünkü burun estetiği yanlış şekilde yapıldığında kişinin ruhsal olarak çöküntü yaşamasına neden olacağı için;  yüz analizi konusunda tecrübeli ve işinde başarılı cerrahların tercih edilmesi sizin istediğiniz buruna kısa sürede kavuşmanızı sağlamakla beraber psikolojinizi de diri tutacaktır.

Estetik burunun fazlaca tercih edilmesinin yanı sıra araştırılmadan bilinçsizce onay verilen merdiven altı dediğimiz estetik operasyonlarında sayısı arttı. Evet, estetik operasyonlara duyulan ilginin artmasıyla birlikte sahte plastik cerrahlarda ne yazık ki çoğaldı. Bu nedenle bizim sizlere tavsiyemiz operasyonu nerede kime yaptıracağınıza karar vermeden önce merdiven altı dolandırıcı mağduru olmamanız için plastik cerrah arayışı içerisindeyken ani kararlar sergilemeden ciddi bir titizlikle kalite düzeyi standartların üstündeki hastanelerden alanında profesör ve daha tecrübeli uzmanları tercih etmenizden yana. Peki, burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatının iki yapılış şekli vardır. Bunlardan birincisi ve en çok tercih edileni kapalı teknik olurken diğeri ise açık tekniktir. Açık teknikte burun girişine ters “V” şeklinde bir kesi atılır ve operasyon bu şekilde devam eder. Kapalı teknikte ise isminden de anlaşılacağı gibi operasyon burun deliğinden videoendoskopik görüntüleme yöntemi ile takip edilerek yapılır.

Burun Ameliyatı

Burun ameliyatının başarı oranı her geçen gün arttığı için; burun ile ilgili sorun yaşayan her 3 kişiden birisi burun düzeltme ameliyatı oluyor. Burun ameliyatlarında estetik kaygının yani sıra burun fonksiyonlarının bozulduğu durumlarda da vakit kaybedilmeden operasyona geçiliyor. Tabi bunun başlıca nedeni ise nefes alma ile ilgili yaşanan bir takım problemler. Her ne kadar burun ameliyatı için kızlarda 16 erkeklerde ise 17 yaş alt sınır kabul ediliyor olsa da; aciliyet gerektiren durumlarda kemikleşme noktaları korunarak operasyon gerçekleştirilebiliyor.

Evet, burun ameliyatında alt sınır kızlarda 16 iken erkeklerde ise 17 yaş aralığı olarak kabul edilmekte. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi nefes alma şikayetlerinin artması sonucunda bu durum estetik kaygıdan tamamen çıkıyor ve artık ciddi bir sağlık sorunu haline geliyor. Bu durum karşısındaysa tamamen tercihe dayalı olan estetik görünüm hariç nefes alıp vermeyi engelleyen ve bu şikayettin doğrudan burnun yapısıyla alakalı olması nedeniyle artık yaş aralığı gözetmeksizin burun ameliyatı kaçınılmaz bir hal alıyor.

Burun Düzeltme

Burun düzeltme işlemi cerrahi operasyonlarla yapıldığı gibi burun düzeltme aparatları ile de evde kolay bir şekilde uygulanabilir. Özellikle burun kaldırma işlemlerinde kullanılan ve ameliyattan korkan kişilerin tercihi olan bu aparat, kullanım kolaylığı da sağlıyor. Ancak anında estetik sonuca ulaşmak için cerrahi operasyon şart! Neden mi?

Evde burun düzeltme aparatlarıyla yapılan işlemler çok daha uzun bir süreci kaplamakla beraber düzenli olarak uygulanması gereken bir işlem. Bu sebeple bir takım aparatlar aracılığıyla evde uzun bir süreci kaplayacak şekilde burun düzeltme işlemleri nadiren tercih edilmekte.

Burun düzeltme işlemi cerrahi olarak yapıldığında kişi çok kısa sürede kalıcı olacak istenilen estetik görünüme kavuşur. Ancak bu durum operasyonun bir artısı olmasına rağmen burun ameliyatına ön yargılı olan ya da ameliyat sürecinden korkan kişi için burun düzeltme aparatları bir çıkış yolu olarak görülmektedir. Tabi burun düzeltme işlemleri ameliyatla yapıldığında uzman takibi altında olunduğu için yüz hatlarında ciddi bir ölçüm çalışması yapılır. Bu çalışmanın neticesinde hedeflenen nokta kişinin yüz hatlarına uygun en estetik görünümü elde etmektir. Yani altın oran dediğimiz o ölçümü kusursuz bir şekilde belirlemek burun düzeltme işlemlerinde ciddi bir titizlikle ele alınır. Gerek ameliyatsız  gerekse ameliyatla yapılacak tüm operasyonlarda herkesin asıl amacı her zaman için en iyi sonuca ulaşmaktır. Bu yüzden de burun estetiği yöntemi  ile burun düzeltme operasyonları çok sık gündeme gelmekle beraber istenilen kusursuz görünüm için yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişinin ayrıntılı bir biçimde araştırma yapması şart.

Burun Estetiği

Estetik burun operasyonları burunda istenmeyen görüntünün ortadan kaldırılması ile yeniden belli bir şekli almasına denir. En çok yapılan burun estetik operasyonu ise burun küçültme olurken bunun yanı sıra burnun üst dudak ile olan açısı da yine sıklıkla yapılan cerrahi işlemler arasında yer alıyor. Burunda bulunan kemer, girinti, çıkıntı veya burun ucundaki kusurlar kısa sürede düzeltilerek burun estetiği operasyonu uygulanıyor.

Kalıcı olan estetik burun ameliyatının bozulmaması için herhangi bir travmaya maruz kalınmaması gerekir. Aksi halde burun için tekrar ameliyat gerekebilir. Tabi herhangi bir travma sonucunda süreç pürüzlü bir şekilde gereksiz yere uzayabilir. Bu nedenle girişte de söz ettiğimiz gibi burun estetiğinde cerrahi bir operasyon düşünüyorsanız eğer ilk olarak psikolojik acıdan kendinizi hazır hissetmeniz çok önemli. Ayrıca alanında uzman plastik cerrahi arayışındayken rahat iletişim kurabileceğiniz ve psikolojik acıdan size destek sağlayabilecek uzmanlara da yönelmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı veya diğer adı ile Rinoplasti; günümüz şartlarında zor olmayan ve kısa sürede gerçekleştirilen cerrahi bir işlem olmakla beraber fazlasıyla da tercih edilmektedir. Hasta doktor ile ilk görüşmesinde durumunu anlatır ve basit muayene yapılarak tekrar buluşmak üzere ameliyat günü belirlenir. Ameliyat öncesinde kan tetkikleri ile birlikte anestezi doktoru hastanın durum değerlendirmesini yaparak, ameliyat için hazır hale getirilir. Burun estetik ameliyatı yukarıda da dediğimiz gibi açık ve kapalı teknikler uygulanarak bitirilirken doktorunuz size burun dokusunun daha çabuk iyileşmesi için bir takım önerilerde bulunur.

Burun estetiği ameliyatı yapıldıktan sonra iyileşme sürecinin hızı tamamen hastanın titizliğiyle doğru orantılıdır. Ameliyat sonrası doktor hastaya dokuların daha hızlı ve pürüzsüz bir biçimde iyileşmesi için bazı önerilerde bulunur. Bu önerileri hasta ne kadar titizlikle takip ederse iyileşmede o kadar hızlı gerçekleşir ve böylece ameliyat sonrası ekstra problemler yaşanma olasılığı da ortadan kalkmış olur.

Burun Ameliyatı Fiyatları

Burun ameliyatı fiyatları SGK’nın karşılayacağı veya karşılayamayacağı şekilde ikiye ayrılır. Eğer kaza durumuna bağlı burunda kırık veya türevleri şeklinde bir sorun olmuşsa ve SGK’nız varsa devlet hastaneleri bu ameliyatı ücretsiz bir şekilde yapacaktır. Aynı şekilde özel hastanelerde bu durum için zorunlu ameliyat olmasından dolayı sigortayı da göz önüne alarak çeşitli indirimler uygulayacaktır.

Burun ameliyatı için şekil bozukluğuna bağlı olarak özel hastaneler 2.000 – 3.000 TL civarında ücret isteyeceklerdir. Eğer kaza sonucunda değilde estetik için  burun ameliyatı alacaksanız o zaman SGK hiçbir şekilde karşılama yapmayacağı için siz belli bir ücret karşılığında estetik burun ameliyatı olacaksınız.

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatı sonrasında o dönemin  sağlıklı şekilde atlatılması için;  ameliyatın başladığı andan itibaren burun şeklinin tam olarak oturacağı döneme kadar olan sürede çok dikkatli olunması gerekiyor. Bu dönem içinde doktorunuzun size önerdiği talimatları eksiksiz bir şekilde uygulamanız burun ameliyatı sonrasını ağrısız ve rahat geçirmenize büyük katkılar sağlayacaktır. Aksi durumda bilinçsizce yapılan bir hareket ya da pansuman tarzındaki bir takım müdahaleler çeşitli enfeksiyonlara davetiye çıkarmakla birlikte bu süreci normalinden daha fazla uzatacaktır.

Burun ameliyatı sonrası hasta genel anestezi aldığı için hastanede bir iki gün kalarak dinlenir. Daha sonra evinde olan süreçte ise özellikle silikon tıkaçlar çıkartılana kadar çift yastıkla yatılması gerekir. Bunun yanında diş temizliğinde üst damak için daha hassas davranılması ve gözlük kullanılmaması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Burun ameliyatı sonrası sigara içilmemesinin yanı sıra bulunduğunuz ortamında nemli olması gerekmektedir.

NOT: Ameliyat sonrasında pembe tonlarında akıntılar meydana gelebilir. Bu tarz durumlarda panik yersizdir. Ancak sağlığınız acısından yersiz endişelerin psikolojik takıntılar oluşturmaması için ameliyatı gerçekleştiren uzmanla her durum için iletişimde olmakta fayda var.

Burun Estetiği Erkek

Burun estetiği erkekler için ilk başta kaçınılan durum olsa da yapılan araştırmalarda erkeklerin de artık son yıllarda estetik burun yaptırdıklarını kanıtlıyor. Erkeksi duruşlarının bozulacağı korkusu ile burun ameliyatına olumsuz bakıyor olmalarına rağmen artık maskülen burun yapısı ile bu endişeleri tamamen ortadan kalktı. Tabi bu tarz endişeleri olan erkeklerin yanı sıra estetik operasyonlara sıcak bakan bir kesimde bulunmakta. Ancak özelliklede ülkemizde erkeklerin estetik operasyonlara karşı hayla ön yargıları tam olarak yıkılmış diyemeyiz.

Burun estetiğinde erkekler, kadınlardaki burun estetiğinden farklı olarak dudak burun arası mesafe daha uzun tutuyorlar. Ayrıca burun dikleştirilmesi ya hiç yaptırılmıyor ya da çok az yaptırılıyor. Tabi tüm bu tercihlerin yanı sırı birde altın oran dediğimiz yüz hatlarının bozulmaması için yapılan ölçümler var. Bu ölçümler neticesinde elde edilen oran hastanın tercihi de göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Aksi durumda bilinçsizce dudak burun arasındaki mesafeyi ısrarla uzun tutmak yüzde belli orantısız durumların çarpıcı bir şekilde fark edilmesine sebep olur. Tabi bu durumun sonuçları arasında sosyal çevre acısından duyulan endişeler nedeniyle psikolojik rahatsızlar meydana gelir ve bunun yanı sıra sil baştan bir estetik operasyonu da beraberinde getirir. Bu nedenle gereksiz ve bilinçsizce yapılan ısrarlara rağmen operasyonu gerçekleştirecek olan uzman bu tarz inatçı eğilimleri reddeder.

Hastayı tüm olası risklere karşı gerek psikolojik gerekse fizyolojik acıdan korumak için tüm olasılıklar objektif bir bakış acısıyla değerlendirir. Bu süreçte elbette ki hastanın arzuladığı estetik görünümde değerlendirmeye alınacaktır ve ona göre bir ölçüm yapılacaktır. Ancak öncesinde de belirttiğimiz gibi yüz hatlarının hayal edinilen o görünüme uygun olunup olmadığı da değerlendirilecek ve ona göre bir sonuç olmak için operasyon başlatılacaktır.

Burun estetiğinin haricinde nefes almada çeşitli problemler yaşayan veya bir takım kırılmalar neticesinde meydana gelen anormal şekil bozuklukları sonucunda da burun ameliyatları mecburi olarak gündeme gelir. Tabi doğal olarak hasta bu durumda ister istemez burun düzeltme operasyonu geçirir ama ekstra burun estetiği uygulanması yine hastanın tercihine kalmış bir durumdur.

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiğinde amaç; burnun biraz dikleştirilmesi veya burun ucundaki fazlalığın alınmasıdır. Diğer burun ameliyatlarına göre daha kolay olan ve kısa bir cerrahi işlem ile sonuçlanan bu ameliyatta hasta dik ve küçük burna sahip olacaktır.

Burun ameliyatı nedir? Evet, estetik burun, burun ameliyatı, burun düzeltme, burun estetiği, burun estetiği ameliyatı, burun ameliyatı fiyatları, burun ameliyatı sonrası, burun estetiği erkek ve burun ucu estetiği adlı başlıklarımızı değerlendirdiğimize göre burun estetiği hakkın merak edilen diğer soruları değerlendirmeye geçebiliriz.

Estetik Burun Ameliyatı

Estetik cerrahide en çok kullanılan rinoplasti; burunda meydana gelen şekil bozukluğuna bağlı yapılan estetik burun ameliyatıdır.

Estetik burun ameliyatında amaç yüz hatlarına en uygun olan ve ameliyat olduğu belli olmayacak şekilde burunu yapılandırmak olduğu için estetik burun ameliyatı ortalamaya bakıldığı zaman en çok tercih edilen estetikler arasında yer alır. Aynı zamanda burundaki kemik ve kıkırdak bozuklukları içinde yine estetik burun ameliyatı uygulanır.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği son dönemlerde çok fazla kullanılıyor olsa da; ömrü yaklaşık 2 – 3 yıl kadar olan kısa süreli bir işlemdir. Bu ameliyatta dolgu malzemesi kullanılır ve  doktor kontrolünde burun içine yerleştirilerek yapılır. Dolgu malzemesi olarak kullanılan hyalüronik asit;  ne yazık ki rinoplasti gibi kalıcı sonuçlar vermez.

Genelde hastaları büyük hayal kırıklığına uğratan bu işlem burnun anatomik yapısından kaynaklı sorunlara uygulanmaz. Rinoplasti gibi kişiyi tatmin eden kalıcı sonuçlar vermediği gibi burnun yapısı gereği belirgin şekil bozukluklarına da kesin çözüm sunan bir sistem değildir ve bu sebeple ameliyatsız burun estetiği her hasta için önerilmez. Daha doğrusu burnun anatomik yapısı gereği belirgin şekil bozukluklarına kesin çözüm bulmak ve kalıcı burun estetiği yaptırmak isteyenlere bu sistemin uygulanması mümkün değildir. Çünkü cerrahi olmayan burun estetiklerin de durum sadece geçici olarak düzeltilir ve kısa bir süre sonra deforme olur.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun ameliyat fiyatları her yıl bir miktar değişiklik gösterse de; uygulanacak işlemin zorluk derecesine göre de yine fiyat artışları görülür. Burun yüzün tam ortasında ve çok önemli bir yerde olduğu için yapılacak olan cerrahi işlemde daha çok önem kazanarak fiyat belirlenecektir. Burun ameliyatı fiyatları ise basamak basamak şu şekildedir. Burunda ufak düzeltmeler için 500 – 1.000 TL arasında fiyat olacaktır. Kemer yok etme veya aldırma ameliyatlarında  ise bu fiyat 2.000– 3.500 TL arasında değişiklik gösterecektir. Nefes almaya sorun olan durumlarda ve şekil bozukluklarında ise 2.000 – 4.000 TL arasında olması muhtemeldir. Burun küçültme ile ilgili olan burun estetik ameliyatlarda fiyat 5.000 ile 8.000 TL arasında bir oran olarak bilinmekte. Özel hastanelerde ise burun küçültme ameliyatlarında yine bu fiyat aralığı göz önünde bulundurularak operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahın fiyat standartsına göre de bu miktar üç aşağı beş yukarı değişiklik gösterecektir.

Evet, bugün siz okurlarımıza estetik burun ameliyatı, ameliyatsız burun estetiği ve burun estetiği fiyatları üzerine özet niteliği taşıyan bir yazı hazırladık. Umarız, yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde hazırlamış olduğumuz bu kaynakla sizlerin de burun estetiği üzerine sorduğunuz soruların bir nebzede olsa cevabı olabilmişizdir. Bir sonraki anlatımımızda tekrar buluşmak dileğiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık