Doğal, Karbon Ve Kimyasal Peeling Maskeleri

16.10.2018
101
A+
A-
Doğal, Karbon Ve Kimyasal Peeling Maskeleri

Peeling Nedir?

Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olabilmek için cildin devamlı olarak kendini yenilemesi çok önemli. Bu yenileme işlemini ise peeling maskeler ile yapmak mümkün. Cildi ölü hücrelerden ve ölü derilerden temizleyip pamuksu ve parlak bir görünüme sahip olabilmek için peeling maske tariflerini değerlendirebilirsiniz. Peki, peeling nedir, nasıl yapılır ve evde kusursuz peeling işlemi gerçekleştirmek mümkün müdür? İşte tüm bu sorularınızı yanıtlayarak daha sağlıklı peeling maske tariflerini sizlerle paylaşmak için bugünkü anlatımımızda doğal, karbon ve kimyasal peeling maskelerini araştırdık ve bu araştırmalarımıza dayanarak da anlatıma sunacağız.

Peeling nedir? Peeling: ciltteki ölü derileri, ölü hücreleri, zararlı toksin ve deri bakterilerini atma yöntemlerinin tümüne verilen bir isimdir. Cildin devamlı kendini yenilemesi nedeniyle cildin üst kısmında ölü deriler meydana gelir. İşte bu ölü derilerden arınma işlemlerinin tümüne peeling denir. Peeling, dış etkenlerin ciltte meydana getirdiği bazı cilt problemleri içinde uygulanabilir. Örneğin; çevresel etkenler nedeniyle cilt gözeneklerinin tıkanması ve buna bağlı olarak siyah nokta şikayetinin artış göstermesi gibi…

Cilt kendini yeniledikçe vücut bu ölü derileri dışarıdan herhangi bir müdahale olmasa bile atabiliyor. Ancak doğal olarak vücudun yaptığı bu temizleme işlemi yeterli düzeyde gerçekleşmiyor. İşte tam bu noktada peeling maske bizler için ideal bir secim oluyor. Neden mi? Çünkü yeterli düzeyde gerçekleşmeyen bu atılım sonucunda cildin üst katmanında bulunan ölü deri gözeneklerin kapanmasına neden oluyor. Tıkanan gözeneklerde ne yazık ki sivilce ve siyah nokta oluşumunu destekliyor. Birçoğumuz bu durumun bilincinde olmasak da sivilce ve siyah noktaların asıl ana nedeni işte bu ölü derilerin verdiği tıkanıklık ve kirliliktir. Bakteriler cildimizdeki kirli ve tıkanık olan kısımlara rahatça nüfus edebiliyor ve haliyle sivilce gibi birçok cilt bozukluğunu da beraberinde getiriyor. Olması muhtemel olan bu cilt probleminin önüne geçmek içinse cildi hijyenik bir şekilde temiz tutmak gerekiyor. Yani her gün düzenli olarak hijyenik seçeneklerle cildi temizlemek ve belli aralıklarda peeling maske çeşitlerinden uygulamak bu tarz cilt problemlerine karşı koruyucu bir kalkan oluşturacaktır.

Doğal Yüz Peeling Nasıl Yapılır? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Peeling nedir, sorusunu yukarıda tüm detaylarıyla birlikte sizler için açıkladık. Şimdi peeling maskenin hemen hemen cilt için ne gibi bir işlev gördüğünü anladığımıza göre bu konuya dayalı olarak peeling maske tariflerine, uygulama koşullarına ve çeşitlerine geçebiliriz. Şimdi dilerseniz, ilk olarak doğal kür tarifleriyle ön planda olan İbrahim Saraçoğlunun vermiş bulunduğu doğal peeling tarifini sizlerle paylaşmak isteriz.

İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar için doğal peeling tarifinde ihtiyacımız olan tek malzeme doğal kabak. Ancak bu kabağın manavdan alınan hormonlu yetiştirilmiş olanlarından değil, doğal Anadolu kabağı olması maskenin cilt için faydalarını kat ve kat artıracaktır. Peki, doğal yüz peeling nasıl yapılır? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun verdiği tek malzemeli maske ile başlayalım.

İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar için doğal peeling tarifini uygulayabilmek ve cildi ölü derilerden tamamen arındırmak için öncelikle ihtiyacımız olan bir adet kabak. Kabağı aldıktan sonra tıpkı bir salatalık kabuğu soyar gibi kabuklarını soymak gerekiyor. Soyma işlemini yaparken kabukları çıkarttığınız kısımlarda köpük köpük terlemeler göreceksiniz. İşte kabakta ki o terlemeler cildi ölü derilerden ve kirlerden arındırmak için muazzam bir doğal temizleme sistemidir.

Kabağı ince ince soyduktan sonra geriye tek yeni yıkadığınız yüzünüze terlemiş boncuk boncuk olmuş kabağın kabuklarını masaj yaparak bekletmeniz kalıyor. Kabukları 30-35 dakika ciltte beklettikten sonra kaldırın ve ciltteki parlaklığa kendiniz şahit olun. Ancak bu peeling maske tarifini uyguladıktan hemen sonra yüzünüze ilk 15 dakikada su veya ıslak mendil vurmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Bu doğal peeling tarifinin faydasını kısa zamanda görebilmek için haftada en az 3 defa uygulamakta fayda var. Dileyenler haftanın tüm günlerinde bu işlemi gerçekleştirerek daha hızlı sonuca ulaşabilirler.

Peeling Maske Önerileri

Peeling, evde bizlerin tek başına bile yapabileceği tarzda uygulamalar olduğu gibi medikal estetik merkezlerinde, kliniklerde ve hastanelerde de uygulanabiliyor. Ancak evde uygulanan peelinklerin etkisi genelde daha düşük seviyelerde oluyor. Bunun nedeni ise kişinin cildini tanımaması ve cildin istediği doğru bakımı henüz keşfetmemiş olmasıdır. Yani kişi cildine uygun peeling çeşidini tam anlamıyla bulup saati saatine düzenli uygulamalarda bulunmadığı için tek başına uyguladığı peeling maskeden de minimum düzeyde fayda edinebiliyor. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki bu bahsini ettiğimiz peeling, doğal peeling maskelerinin dışında gerekleşen bir işlemler.

Kliniklerde bir uzman eşliğinde yapılan peeling, daha etkin malzemelerle ve devamlı kontrol altında yapıldığı için doğal olarak daha etkili sonuçlar vadediyor. Tabi, uzman eşliğinde uygulanan peeling belli bir ücret karşılığında yapıldığı için bir kısmımızın buna bütçesi uygun olmayabilir. Bu durumda ise evde karbon ve kimyasal peeling yapmaktansa evde doğal peeling seçenekleri sizler daha için ideal bir çözüm sunacaktır. Karbon ve kimyasal peelingleri şahsıma ben genelde bir uzman eşliğinde yapılması taraftarıyım. Bunun sebebini ise yukarıda net bir şekilde kişinin cildini tanıması ve ona uygun peeling seçeneklerini değerlendirmesi gerekiyor, diyerek zaten açıkladım. O halde evde doğal malzemelerle peeling maske nasıl yapılır, gelin bunu hep birlikte inceleyelim.

Doğal Malzemelerle Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Bir klinikte uzman eşliğinde uygulanan peeling maskeye göre evde yapılan peeling maskelerin uygulanma sıklığı daha fazla. Evde uygulanan peeling maskelerin haftada minimum bir defa maksimum 3 defa uygulananı en ideal olanı. Ancak cildin hassasiyeti yüksekse tahriş olmaması acısından peeling maske haftada 1 defa uygulanır. Ayrıca haftalık belirlenen zaman dilimi günü gününe düzenli olarak yapılması peeling maskenin faydasını görmek acısından oldukça önemli. Tabi, tüm bunlarla beraber cildi kalın olan ve bunun için haftada 2-3 defa peeling uygulamak isteyenlerse peeling uygulama günlerinin ardı ardına olmamasına ayrıca özen göstermeli. Bu uyarıyı yapma nedenimiz, evde uygulanan peeling maskeyle kliniklerde yapılan peeling maskenin uygulanma sıklığını karıştırmamak ve kliniklerdeki peeling maskelerin daha asidik malzemelerle yapılması nedeniyle genellikle ayda 1 defa uygulandığı ayrımını daha net bir şekilde aktarabilmek içindi.

Doğal malzemelerle evde peeling nasıl yapılır? Evde yapılan peeling, doğal malzemelerle bir karışım hazırlanır ve yüze maske şeklinde uygulanır. Ancak bu kısımda asıl önemli olan nokta burası değil, maske uygulandıktan sonraki süreçte yapılan işlem daha çok önem arz ediyor. Evde doğal bir karışımla maske hazırlanır, yüze uygulanır ve 15-30 dakika maske kurumaya bırakılır. Burada maske kurumadan kesinlikle temizlenme işlemi yapılmamalı. Hatta evde doğal seçeneklerle yapılan peeling maskelerde özellikle son aşama olan temizlenme kısmına dikkat edilmeli. Kurumuş olan peeling maske ovuşturularak çıkartılmalı. Yani peeling maskelerde kesinlikle su veya ıslak mendil kullanılmamalı. Neden mi?

Maske ciltte kuruduktan sonra ovma işlemi ile temizlemek peelingin etkin bir şekilde yapılması için en önemli aşamalardan birisi diyebiliriz. Çünkü ovma işlemi esnasında ciltteki ölü deriler daha kolay bir şekilde çıkıyor ve cilt gözenekleri ölü derilerden arınmış oluyor. Tabi, yapılan peelin maskenin ardından cilt kuruluğunun önüne geçmek için cildin yapısına uygun nemlendirici krem kullanmakta ayrı bir önem kazanıyor. Kişi yağlı bir cilt tipine bile sahip olsa mutlaka peeling maskenin ardından nemlendirici kullanması gerekiyor. Buna bağlı olarak yağlı cilt tipine sahip olanlar için nemlendirici krem özünün, su bazlı olması cilt bakım uzmanlarınca önerildiğini de buradan bildirmek isteriz. Kuru cilt tipi için nemlendirici krem önerileri hakkında bilgi edinmek içinse kırışıklık maskesi adlı bir önceki anlatımımızı gözden geçirebilirsiniz.

Doğal Peeling Tarifleri Ve Pratik Öneriler

Doğal peeling tariflerinde ilk sırada yumurta akı ve şeker karışımı geliyor. Yumurta akı, cildi sıkılaştırıcı ve temizleyici bir etkiye sahip olduğu için bu maskede baş rolde yer alıyor. Öncelikle yapılması gereken bir adet yumurta akını köpük köpük oluncaya kadar iyice çırpmak ve ardından 1 yemek kaşığı şeker tozunu ekleyip homojen bir hal alıncaya kadar karıştırmak. Bu işlem yapıldıktan sonra yumurta akı peelling tarifiniz başarıyla tamamlanmış demektir. Ardından yapmanız gereken tek işlem hazırlamış olduğunuz karışımı yeni temizlediğiniz yüzünüze uygulayıp 15-20 dakika beklemeniz kalıyor. Bu süre zarfında maske yüzünüzde kuruyacaktır. Kuruyan maskeyi ovarak yüzünüzden çıkartın ve 10 dakika sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyip cildinize uygun bir nemlendirici kullanın. Bu peeling maskeyi cildi hassas olanlar haftada 1 defa cildi kalın ve dayanıklı olanlar ise ardı ardına gelmeyecek şekilde haftada 2-3 defa uygulayabilirler.

Bal, yoğurt ve tuz karışımından oluşan peeling maske, doğal peeling tariflerinden en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Tuz, ciltteki ölü deriyi temizlemede bir numara işlev görür ve bu nedenle bu maskeyi düzenli olarak kullananların %85’i genelde olumlu sonuçlar elde etmektedir. Bal ve yoğurt ise cildi parlatmanın yanı sıra pamuksu bir görünüm veren etkiye sahip. Birbirinden şahane faydalar sunan bu üç malzeme ile evde en etkili peeling sistemini doğal olarak gerçekleştirmek mümkün. Nasıl mı? Yapılması gereken ilk işlem, 1 yemek kaşığı yoğurdun içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve tuz ekleyerek homojen bir hal alıncaya kadar karıştırmak. Ardından yeni temizlenmiş yüze bu maskeyi uygulayıp 20-25 dakika maske kuruyuncaya kadar beklememiz gerekiyor. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra maske ovuşturularak başarılı bir şekilde çıkartılır ve böylece cilt tuzun verdiği etki nedeniyle ölü tabakadan arınmış olur. Bununla beraber bal ve yoğurdun verdiği pamuksu, parlak ve aydınlatıcı bir görünümde sizi bekliyor. Ancak ovuşturularak çıkartılan bu peeling maske hassas ciltler için haftada 1 defa kalın ve dayanıklı ciltler içinse haftada 2 defa ardı ardına olmayacak şekilde uygulanmasında fayda var. Tabi, işlem sonrası cildimize uygun nemlendirici kullanmayı da unutmuyoruz.

Suna Dumankaya Pirinç Unu Maskesi

Pirinç unu cildi beyazlatıcı etkisiyle anılır ama bunun beraberinde cildi ölü tabakadan arındırarak sivilce ve siyah nokta oluşma riskini de minimuma indirir. Yani hem cildi ölü deriden arındırıyor hemde cilt lekelerini yok edip cildi beyazlatıyor ve ideal bir cilt görünümüne sahip olmamızı sağlıyor. Peki, bir nevi peeling işlevi gören pirinç unu maskesi nasıl yapılır?

Suna Dumankaya pirinç unu maskesi için ihtiyacımız olan tek ana malzeme marketlerde hazır olarak satılan pirinç unu. Bu peeling maskesini yapmak için 1 yemek kaşığı pirinç ununu bir kaba alıyoruz ve cildimiz yağlıysa karışım krem halini alıncaya kadar su kuruysa süt ekleyerek karıştırıyoruz. Bu karışım homojen bir hal alıp krem görünümüne gelince yeni temizlenmiş olan cilde uygulanır ve maske yüzde çatlak çatlak oluncaya kadar kuruması beklenir. Ardından ovarak maske çıkartılır ve 10 dakika sonra bol ılık su yardımıyla durulanır. Sonrasında cildin yapısına uygun nemlendirici kullanılarak peeling maske işlemi sonlandırılır. Bu maskenin de diğer tariflerde olduğu gibi hassas ciltler için haftada 1 defa kalın ve dayanıklı ciltler içinse haftada 2-3 defa uygulanmasında fayda var.

Evet, bugünkü anlatımımızda sizler için en çok uygulanan peeling çeşitlerini tanıttık ve doğal peeling tarifleri hakkında bilgi paylaşımında bulunduk. Umarız, dizayn ettiğimiz doğal, karbon ve kimyasal peeling maskeleri adlı bu anlatımımız ile sizler içinde verimli bir içerik oluştura bilmişizdir. Bir sonraki anlatımlarımız da görüşünceye denk, sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Serap dedi ki:

    Faydalı bir içerik olmuş. Kaleminize sağlık

    1. Ülkü dedi ki:

      Teşekkür ederim.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık