Dudak Dolgusu ve Fiyatları

31.01.2020
50
A+
A-

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu; çağımızın en popüler ve en çok  talep edilen estetik operasyonlarından birisi olduğu için dudak yapısından memnun olmayan hemen hemen  herkes bu operasyona başvuruyor. Yaş ilerledikçe kadınların makyaj yapma şevki de ister istemez sekteye uğruyor. Bu durumda vücudundaki bir takım yaşlanma belirtilerinin bilincinde olan kadınların birçoğu soluğu estetik operasyon merkezlerinde alıyor. İşte bu tarz estetik operasyonlardan en çok talep gören işlemlerden biriside dudak dolgusu diyebiliriz. Peki, dudak dolgusu nedir?

Doğuştan dudakları ince olan ve bu sebeple yaptığı makyajı da belli olmayan kişilerin çoğunlukla ilk başvurduğu estetik operasyon dudak dolgusu diyebilir. Dudaklarının inceliğinden hoşnut olmayanlara dudaklarını dolgunlaştırıp daha belirgin kılmak amacıyla uygulanan estetik çalışmaya dudak dolgusu denir. Yaşlılığında beraberinde getirdiği dudaklardaki incelik ve kırışıklık içinde dudak dolgusu tercih edilmektedir. Tabi uygulanan bu estetik işlemde hyaluronik asit çok önemli bir yere sahiptir.

Kalıcı Dudak Dolgusu

Kalıcı dudak dolgusu ameliyat ile yapılan bir işlem olduğu için normal dudak dolgusundan farklıdır. Geçici dudak dolgusu basit ve kolay yapılması nedeni ile tercih edilse de kalıcı dudak dolgusu ile istenilen dolgunluğun kalıcı olması sağlanır. Fakat kalıcı olan bu yöntemde  yüz ve dudak bölgesinin zarar görme riski fazla olduğu için geçici dudak dolgusuna oranla daha az tercih edilir. Bu yöntemin iki türlü yapılış şekli vardır. Bunlardan birincisi ve en bilindik olanı  estetik yağ enjeksiyonları olurken diğeri ise dermofat greft adı verilen bir operasyon şeklidir.

Yağ enjeksiyonları için kesin kalıcılık sağlayan bir yöntemdir diyemeyiz. Bunun sebebi ise elbetteki yağ dokusunun büyük bir kısmının eridiğini biliyor olmamız. Üstelik talep edilen yağ enjeksiyonu dudak gibi hareketli bir bölge içinse bunun kesinlikle kalıcı bir sonuç vereceğini kimse garanti edemez. Bu işlem daha çok dudakların etli kısımlarında dolgunluk sağladığı için uzmanlar genelde dudağın etli bölgelerinde bu yönteme başvuruyor. Yağ enjeksiyon yöntemi dudak çizgilerinde ciddi sorunlara yol açabileceği için günümüz estetik uzmanlarının bu estetik operasyonu çok sıcak karşılandıklarını söyleyemeyiz.

Dolgu Dudak

Dolgu dudak yapılış bakımından 3 gruba ayrılır. Bunlar geçici olan dudak dolguları, kalıcı olan dudak dolguları ve kalıcı dudak implantı şeklindedir. Bu dudak dolguları içinde en çok tercih edilen yöntem %90’lık pay ile geçici dudak dolgusu olurken geriye kalan kısım ise %10 oranla tercih edilmektedir. Yapılan geçici dudak dolgusunda kalıcılık ortalama 6 ile 12 ay arasında sürdüğü için dudak eridiğinde ve belli bir süre geçikten sonra uygulanan estetik işlem aynen tekrar edilir.

Dolgu dudaktaki estetik işlemlerde en çok kalıcı olmayan dudak dolgusunun tercih edildiğini yukarıda yüzdelik oranlarla belirtmiştik. Uygulanan bu estetik operasyonda ise insan derisinin yapısında da bulunan hyaluronik asit dediğimiz bir madde kullanılıyor. Tabi bu maddenin yaş ilerledikçe vücut tarafından salgılanması da azalıyor. Bu sebeple yaşlandıkça cilt estetiğimiz de kayboluyor. Bu su tutan molekül insan vücuduyla da son derece uyumlu olduğu için kişide herhangi bir yan etki göstermeden zaman içerisinde eriyerek yok oluyor. Bu zaman dilimi genellikle 6-12 ay arasında değişiklik gösterir ve kişi dilerse sonradan aynı işlem için estetik destek alabilir. Ancak her hyaluronik asit içeren estetik operasyonda tamamen güvenilir diyemeyiz ve bu nedenle de doktorunuzu titizlikle seçmenizi tavsiye ederiz.

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları her yıl bir önceki yıla göre farklılık gösteriyor olsa da genel olarak bakıldığında; dudak yapınıza ve yapılacak olan işlemin niteliğine göre de fiyat değişiklikleri olacaktır. Çünkü bir kısım için bu işlem oldukça kolay bir şekilde uygulanırken bir kısım grup içinse bu estetik işlem o kadar kolay olmuyor. Bu yüzden fiyat aralıkları çok fazla değişiklik gösteremese de genel olarak 700-1500 TL arasında değişkenlik gösterir.

Dudak dolgusu fiyatları çok fazla değişiklik göstermemekle birlikte günümüz şartlarına göre de oldukça yüksek bir miktar olmadığını sizlerde gördünüz. Ancak dudak dolgusu fiyat aralığından ziyade hemen hemen hepimizin merak ettiği ve bizce de dudak dolgusu yaptırmadan önce asıl araştırılması gereken önemli bir detay daha var. Dudak dolgusu yaptırmayı planlayan kişinin ilk olarak bu işlemi uygulayan merkezin kullandığı hyaluronik asit kalitesini araştırması gerekiyor. Evet kullanılan bu asit her ne kadar insan derisinin yapısında bulunsa da ve kişide herhangi bir yan etki oluşturmadan zamanla eriyip kaybolsa da vücudumuza enjekte edilen bu maddenin kalitesi oldukça önemli. Aksi durumda herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu madde bile vücut tarafından dışlanır ve vücut kabul etmediği içinde zamanla bazı yan etkiler oluşturmaya başlar.

Dudak dolgusu yaptıracağınız merkezin kullandığı hyaluronik asit kalitesini ve işlemi uygulayan uzmanın becerisini öncesinden güvenilir kaynaklardan detaylı bir şekilde araştırmanızda fayda var. Evet, her sektörde olduğu gibi kalite değişken bir kavram. Ancak hyaluronik asit üreten firmanın kalitesi ve güvenirliği çok önemli. Vücudunuzda kullanılacak olan bu madde de kalite sağlığınız için en önemli tercih sebebi olmalıdır.

Dudaktaki estetik görünüm için işlemi yapan uzmanın dudak dolgusuna herhangi bir zarar teşkil etmeden yaşınızı da hesaba katarak renk ve zevklerinizi de dikkate aldığından emin olmanızda fayda var. Dudak dolgusu işlemlerinde şuana kadarki uyarılarımızı tek bir cümleyle özetleyecek olursak sağlığınızı alanında profesyonel çalışan bir uzmana emanet etmenizi ve kullanılan hyaluonik asit kalitesini de her zaman dikkate almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak yapısından memnun olmayan kişilerin veya yaş ilerledikçe dudak incelmesi yaşayan kişilerin dudak dolgusu ile istediği dudak şekline kavuştuğu bu estetik operasyonda ilk adım kişinin yüz hatlarına uyumlu dudak tasarımı ile başlar. Ardından gelişen süreçte ise anestezik bir krem sürülerek dolgu uygulanacak bölge uyuşturulur ve işlemin acısız bir şekilde olması sağlanır. Uyuşan bölgeye enjekte yöntemi ile dolgu maddesi verilir ve işlem sonlanır. İşlem süresi genelde 15-20 dakika arasında sürse de herhangi acı ve ağrı hissedilmez. Dudak dolgusu için kullanılan madde güvenilir bir firmaya da aitse bu sürecin daha sağlıklı atlatılmasıyla birlikte daha orijinal sonuçlarda elde edilir.

Öncelikle dudak dolgusunun herkeste aynı standart bölgeye yapılmadığını bildirmekte fayda var. Dolgunun nereye uygulanacağı kişinin dudak yapısıyla örtüşen bir analiz oluğu için kişiden kişiye değişiklik gösterir. İşlem sonrası ortaya çıkan sonucun hem doğal bir görünüm sağlaması hemde kişiyi memnun edecek düzeyde olması için dudakta hangi bölgenin dolguya ihtiyacı olduğu iyi analiz edilmelidir. Aksi durumda aşırıya kaçılan dolgu dudak işlemleri yüzle uyumlu bir görünüm sağlamaz. Altın oran dediğimiz o ölçüm iyi yapılmadığında yüzde abes bir görüntü ortaya çıkar ve sonuçta bu durumdan kimse memnun kalmaz. Sonrasında ise kişi son çare olan dudak dolgusunu eritmek için ayrı bir işlemden daha geçer. Bu sebeple dudak dolgusu yaptıran kişi arzuladığı görüntüyü ilgili uzmanla paylaşmalı ve bu görüntünün yüz hatlarıyla ne kadar uyumlu olup olmadığı kısmını işin uzmanına bırakmalıdır.

Dudak dolgusu nasıl yapılır? Dudak dolgusuna başvuran kişilerin bazılarında üst dudak kıvrımları çok belirsiz, bazılarında ağız kenarları aşırı dolgulu ve bazılarında ise dudaktaki kırmızı olan bölge çok belirsiz oluyor. Bunun analizini yapan uzman ise ona göre şekil veriyor ve bu şekli verirken de yüz hatlarıyla uyumlu olmaya özen gösteriyor. Dudakta hangi bölge eksik veya belirsiz ise işlem esnasında o bölge daha çok destekleniyor. Tabi tüm bunların yanı sıra yaş faktörü de dikkate alınarak zamanla incelen dudaklarında çaresi yine bu merkezlerde bulunuyor.

Dudak Dolgusu Nasıl Eritilir?

Dudak dolgusundan rahatsız olan veya herhangi bir nedenden dolayı bozulan dudak dolgusu için uygulanan yöntem dudak dolgusu eritme işlemidir. Dudak dolgusunun eritilmesi için hyaluronidaz adı verilen bir madde dolgu yapılan alana enjekte edilir ve dolgu tamamen eritilir. Enzim olan hyaluronidaz dolgu maddesi hyaluronik asit liflerini sindirir ve yok eder. Etkisini en fazla 1 veya 2 gün içinde göstererek dudağın eski haline gelmesini sağlar.

Dudak dolgusu, kalıcı dudak dolgusu ve dudak dolgusu fiyatları hakkında yaptığımız araştırmalar neticesinde edindiğimiz bilgileri bugünkü yazımızda bir araya getirdik. Bu yazımızla dudak dolgusu nasıl yapılır veya dudak dolgusu nasıl eritilir gibi soruları olan siz okurlarımız için umarız bir nebzede olsa faydalı olabilmişizdir. Eğer sizlerde dolgu dudak üzerine araştırma yapıyorsanız ya da bu konu hakkında geniş bir bilgi haznesine sahipseniz gözden kaçırdığımız detaylar varsa onları veya ekstra sorularınızı yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Dudak dolgusu üzerine hazırlamış olduğumuz yazının bugün burada sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda başka bir konuda tekrar buluşmak ümidiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık