Elma Sirkesi, Sirkeli Su, Sirkeli Su İçmek ve Sirkeli Suyun Faydaları

14.01.2019
106
A+
A-
Elma Sirkesi, Sirkeli Su, Sirkeli Su İçmek ve Sirkeli Suyun Faydaları

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile zayıflama gerekten de mümkün mü? Evet, bugün kilo verme yöntemlerinden birisi olan elma sirkesi üzerine bir araştırma yaptık ve bunu tüm detaylarıyla birliktede anlatıma sunacağız. Elma sirkesi, sirkeli su ve daha fazlası hakkında yaptığımız araştırmalar neticesinde edindiğimiz bilgileri bu anlatımımızda derledik. İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürü ve bu kürlere dayalı kullanım tekniklerini hazırlamış olduğumuz bu içerikte ayrıntılı bir mizaçla bir araya getirdik. Eğer sizde bu yöntemleri değerlendirmek isteyenlerdenseniz, anlatımımızı sonuna kadar takip etmenizi ve uyarılarımızı dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Elma sirkesi ile zayıflamak günümüzde pek çok kez denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiş doğal zayıflama yöntemlerinden bir tanesi. Elma sirkesi çok etkili doğal zayıflama formülleri arasında yer alıyor. Ancak bilinçsiz kullanılması neticesinde birçok sağlık problemini de beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi elma sirkesi ile zayıflama yöntemleri değerlendirilirken vermiş olduğumuz uyarılara ve tariflerin ölçümüne ayrıca dikkat etmekte de fayda var.  Aksi durumda çeşitli mide rahatsızlıkları ve sancılı karın ağrısı gibi birçok sağlık problemine davetiye çıkartabilirsiniz.

Elma sirkesi eşliğinde diyet yapıldığında bu diyette hem yağlar çok kolay bir şekilde yakılarak dışarı atılır hem de iştahı kapattığı için kişi diyet yaparken zorlanmaz. Ancak elma sirkesi eşliğinde diyet yapılmadan önce kişinin bir uzmanla iletişime geçip, hekiminden onay almasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü elma sirkesi her ne kadar zayıflamayı kolaylaştırsa da sağlık problemi olan ve ilaç tedavisi görenler için risk oluşturabilir. Bu nedenle diyete elma sirkesini eklemeden önce hekim kontrolü ve onayı şart!

Sirkeli su, aç karnına sirkeli su içmek ve İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi ile zayıflama yöntemleri nasıl yapılır? Zayıflamak için elma sirkesi, elma sirkeli su ve sirkeli su zayıflatır mı? Elma sirkesi ile zayıflama, sirkeli su içmek, sirkeli suyun faydaları nelerdir ve hakiki elma sirkesi nasıl yapılır? Tüm bu soruları sizlere daha net ve daha detaylı aktarabilmek için aşağıda sırasıyla başlık başlık ayırdık ve bununla beraber elma sirkesi yapımı hakkında da küçük bir araştırma yaptık. Şimdi dilerseniz ilk olarak sirkeli su ile başlayıp konularımızı sırasıyla değerlendirmeye başlayalım, ne dersiniz?

Sirkeli Su

Sirkeli su, bölgesel zayıflamada harikalar yaratmasının yanı sıra yağların daha kolay parçalanmasına ve yakılmasına da yardımcı olur. Tabi, bu durumda göbek ve kalçada zayıflama hızını artırır ve aynı zamanda orantılı kilo vermeyi de destekler. Bu özelliği sayesinde kişi için hem bölgesel zayıflamaya destek olur, hem vücudu şekle sokar, hem de vücudu toksinlerden arındırır. Ayrıca sirkeli su tüm bunların yanı sıra kontrollü ve doktor onayıyla kullanıldığı taktirde vücudumuz için birbirinden inanılmaz harikalar yaratır.

Sirkeli su, mükemmel bir yağ yakıcı olmakla beraber bizi kimyasal deterjanlara karşıda korur. Yani çamaşır suyu, kokulu yüzey temizleyici ve buna benzer birçok kimyasal temizleyici gibi muazzam bir temizleme işlevi görür. Tabi, tek farkı doğal olması. Bu özelliğiyle özelliklerde çocuklu aileler ve çeşitli alerjilere maruz kalanlar için ideal bir temizleyici olarak bilinir. Bunun için yapılması geren tek işlem ise 2 su bardağı suya 1 buçuk çay bardağı elma sirkesini ve bir adet limon suyunu ekleyip, homojen bir hal alana kadar iyice karıştırmaktır. Günlük temizliğimizi yaparken doğal bir yüzey temizleyici işlevi gören bu tarif, deterjanlara karşı alerjisi olanlar için ideal bir seçimdir. Ayrıca sirkeli su ile yapılan bu yöntemi, çocukları kimyasal ürünlere karşı koruyan doğal bir kurtarıcı olarak da tanımlayabiliriz. Çocuklu aileler için vazgeçilemez olan bu doğal yöntem, aynı zamanda biz yetişkinlerinde kimyasal ürünleri gereğinden fazla kullanmamızın önüne geçer ve böylece bu ürünlerin verdiği zararı minimuma indirmiş olur.

Evet, sirkeli suyun negatif enerji barındırmadığını daha önce hiç duymuş muydunuz? Bir inanışa göre sirkeli su, negatif enerjiyi de ortadan kaldırıyor. Geçmişten günümüze kadar gelen bu inanış, hala devam etmekte ve hala kullanılmakta. Bu sebepten de evler sirkeli suyla temizlenmekte. Doğru, bu yöntemin güvenirliği kesinlik belirtmiyor. Ancak  günümüzde bu yöntemi, değerlendirenler ve buna inanıp gerçekliğinden hiç şüphe etmeyenlerin oranı da oldukça yüksek. Ama bizim bugünkü konumuz sirkeli suyun bu özelliğini tartışmak veya doğruluğunu değerlendirmek değil, bizim asıl konumuz sirkeli suyun faydaları, günlük hayatta nasıl kullanmamız gerektiği ve sirkeli suyla zayıflamak. Bu nedenle araştırmalarımızda karşılaştığımız bu bilgiyi kısa ve öz bir şekilde sizlerle paylaşmak istedik. Peki, aç karnına sirkeli su içmek doğru mu ve zayıflatır mı?

Aç Karnına Sirkeli Su İçmek

Aç karnına sirkeli su içmek zayıflatır mı? Evet, aç karnına içilen sirkeli su zayıflatır. Ancak aç karnına sirkeli su tüketimi yapmak herkese gönül rahatlığıyla önerilebilecek bir yöntem değildir. Elma sirkesi aç karnına tüketildiği taktirde ciddi bir farkla zayıflamamıza yardımcı oluyor. Biz bu konu üzerine araştırma yaparken birçok yerde karşılaştığımız en popüler zayıflama yöntemlerinden  birisininde elma sirkesi olduğunu gördük. Ancak elma sirkesi ile zayıflama tekniklerini değerlendirebilmek için bizce öncesinde mutlaka bir Check UP yaptırıp, bu yöntemin sağlık durumumuzu kötü etkileyebilecek herhangi bir problemimiz var mı, onu öğrenmemiz ve doktorumuzdan bunun için onay almamız gerekiyor. Özellikle de mide rahatsızlığı olanlar için büyük riskler oluşturan elma sirkesini temkinli, kontrollü ve hekim onayı eşliğinde kullanmakta fayda var. Aksi durumda bilinçsizce tüketilen elma sirkesi yüzünden sadece zayıflamakla kalmaz birçok sağlık problemlerini de uykusundan uyandırabiliriz.

İlaç tedavisi görenler ve mide problemi yaşayanlar için risk oluşturan bu zayıflama tekniği, aslında hiçbir sağlık problemi olmayan kişiler içinse harika bir seçenek olmakla beraber, muazzam sonuçlar doğuruyor. Aç karnına sirkeli su içmek, zayıflamayı önemli ölçüde etkiliyor. Bununla beraber vücuda direnç kazandırıyor ve vücudu toksinlerden temizliyor. Ayrıca elma sirkesinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı da bilinmekte. Peki, metabolizmayı dengeye sokan elma sirkesi nasıl kullanılır?

Sirkeli Su Zayıflatır mı?

Sirkeli su zayıflatır mı? Çok etkili formüllerden birisi olan sirkeli su ile zayıflama tekniğinin en kolay yolu öğünlerden önce bir çay bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketmektir. Bu yöntem çok basit olmakla beraber oldukça da etkili sonuçlar doğurmaktadır. Ancak sirkeli su ile zayıflama tekniğini uygularken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kullandığımız sirkenin ve balın organik olmasıdır. Yani sizlerde taktir edersiniz ki doğallığından emin olmadığımız gıdalarla doğal bir şekilde zayıflamak pekte mümkün olmuyor. Bu nedenle sirkeli su ile zayıflamayı hedefleyenler için bizim tavsiyemiz, gıdaların doğallığından yana. Ayrıca karışıma eklediğimiz 1 tatlı kaşığı bal, tercihe bağlı olarak kullanılmaktadır. Dileyenler kullanmayabilirler. Ancak bizim tarifte vermiş olduğumuz bal, midede herhangi bir problemin gündeme gelmesini engelleyecektir. Bu nedenle sabah, öğle ve akşam öğünlerinden önce aç karnına tüketilen bu karışıma 1 tatlı kaşığı da bal eklemeyi ön görüyoruz.

Sirkeli su zayıflatır mı? Evet, sirkeli su vermiş olduğumuz tarife göre birebir uygulandığı taktirde kısa sürede zayıflatır. Ancak sirkeli su eşliğinde diyet yapmasak da mutlaka sağlıklı beslenmeye özen göstermemiz gerekiyor. Ayrıca günlük hareketsiz rutin halimizden de biran önce vazgeçmemiz gerekiyor. Aksi durumda bırakın elma sirkesini, zayıflama hapları bile bir yerden sonra gözle görülür bir etki sağlamaz. Bu nedenle sirkeli su eşliğinde diyet yapmak şart değil. Ama günlük her öğünden önce sirkeli suyumuzu içtikten sonra 15-30 dakikalık bile olsa hareket, düzenli ve sağlıklı beslenme şekli şart!

Elma Sirkeli Su

Elma sirkeli su, kahvaltı ve diğer öğünlerden önce bir fincan tüketmek ve ardından en az 15 dakika spor yapmak zayıflamayı büyük ölçüde etkiler. Dileyenler hazırlamış olduğu elma sirkeli suyu öğünlerden 10 dakika sonrada tüketebilirler. Özellikle de olası herhangi bir mide rahatsızlığı hususunda endişe edenler için öğünlerden 10 dakika sonra tüketmek sağlık acısından daha avantajlı bir seçenek olacaktır. Elma sirkeli su, spor eşliğinde ve sağlıklı beslenmeyle birlikte kullanıldığı zaman bölgesel zayıflama için harikalar yaratır. Ayrıca mükemmel bir yağ yakıcı olmakla birlikte metabolizmayı da hızlandırır.

Elma sirkesi günümüzde birçok konuda destekçimiz. Bunu hepimiz kabul ediyoruz ve elma sirkesinin birbirinden muazzam faydaları olduğununda artık birçoğumuz farkındayız. Bu nedenle de bilinçli ya da bilinçsiz evlerde, yemeklerde, turşularda ve salatalarda kullanıyoruz. Ancak bu konuda doğal kür tarifleri üzerine araştırmalar yapan birçok uzmanımız da var. Elma sirkesi kullanırken bizim önerimiz bu alandaki uzmanlarımızı da dikkate alınmasından yana. Mesela Dr. Öz olarak bilinen ve doğal ürünlerle yapılan kürler hakkında araştırmalar yapıp bizlerle bilgilerini paylaşan Mehmet Öz bu uzmanlarımızdan birisi. Elma sirkeli suyun zayıflamamız da etkilerini araştırırken Dr. Mehmet Öz’ün bu alandaki yaptığı kür tarifi ile karşılaştık ve sizler için bu kürü not aldık. Şimdi dilerseniz, birazda Dr. Mehmet Öz’ün hazırlamış olduğu elma sirkeli zayıflama küründen bahsetmek isteriz.

Elma sirkeli su, hepimizin hayali olan fit bir vücut için büyük bir rol oynuyor. Dr. Mehmet Öz’ün bu konuda hazırlamış olduğu ve oldukça etkili sonuçlar veren bir çalışması var. Yağları kolayca yakıp kilo vermeyi hızlandıran bu kür tarifine göre 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı bal ve 1 bardak ananas suyu yeterli. Dileyenler ananas suyu yerine portakal veya greyfurt suyunu da kullanabilir. Bu üç malzemeyle hazırlanan karışım, yemeklerden 10-15 dakika önce tüketilerek birazda hareket eşliğinde zayıflamayı kolaylaştırıyor ve düzenli olarak kullanıldığı taktirde iştahı da kesiyor. İçerisinde meyve suyu olan bu kür, vücudun sıvı ihtiyacını karşılıyor. Meyve suyu içermekte olan bu kür, zayıflamak için mücadele verilen bu dönemlerde direnç ve enerji kaybının önüne geçiyor. Tabi böylece kişi eğer diyet eşliğinde bu kürü kullanıyorsa halsizlik, yorgunluk ve aç kalma hissinden de kurtulmuş oluyor.

Zayıflamak İçin Elma Sirkesi

Zayıflamak için elma sirkesi kesin sonuç veren doğal yöntemlerden birisi. Bu özelliği nedeniyle de son dönemlerde fazlasıyla ilgi görmekte. Ancak kullanılan elma sirkesinin doğal olması bu yöntemin asıl sırrı. Bu sebeple alınan elma sirkesinin doğal olması başarılı bir sonuç elde etmek için şart! Göbekteki yağlardan kurtulmak için son derece doğu bir seçenek olan elma sirkesi kürü, bölgesel kilo alımından şikayetçi olanlar içinde kurtarıcı diyebiliriz. Ancak bu kür eşliğinde günlük 10-15 dakika mekik hareketleri yapmaya vakit ayırmakta fayda var. Bu hareketler süreci hızlandırır ve göbekteki yağlanmanın çözülmesinde önemli bir rol oynar.

Zayıflamak için elma sirkesi şahane sonuçlara sebebiyet verdiği için halk arasında zayıflama iksiri olarak bilinir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan ve özellikle de mide sorunu yaşamayan bireylerde haftada sağlıklı bir şekilde 2 kilo verdirdiği de bilinmektedir. Burada küçük bir dipnot vermek gerekirse elma sirkesi haftada öyle 5-6 kilo verdirmez. Aslında sadece elma sirkesi değil, hiçbir zayıflama tekniği de haftada 5-6 kilo verdirmez. Zaten haftada 5-6 kilo verdiren diyet yöntemlerinin sağlıklı olup olmadığı da tartışılır. Bu tarz vaatler veren diyet veya zayıflama kürleri sağlıksız olmakla beraber aynı zamanda da sahte vaatler sunmaktadır. Hiçbir diyetisyen görülmemiştir ki, haftada 5-6 kilo vermeyi doğru ve sağlıklı kabul etsin. Bu nedenle zayıflamak için elma sirkesi ile başladığınız zaman haftalık hedefiniz mümkün olduğunca makbul olan ve sağlıklı olan minimum düzeydeki 2-3 rakamları arasında olmalıdır. Ayrıca bu kür eşliğinde fazlası için ekstra yöntemler uygulamamakta da fayda var. 

Sirkenin Faydaları

Elma sirkesi, zayıflamayı hızlandırırken birçok sağlık sorununa da çare oluyor. Kolesterollü olan hastalar için son derece faydalı olan elma sirkesi, aynı zamanda cilt lekeleri içinde mücadele eden bir yapıya sahip. Elma meyvelerimiz arasında en faydalı olan kategoride ve doğal olarak elma sirkesi ile yaptığımız kürler de ister cilt için olsun, ister zayıflamak için olsun son derece etkili sonuçlar verebilecek kapasitede. Elma, içerdiği potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller ve vitaminler sayesinde hastalıklara karşı direnç verir. Elmada bulunan bu faydalı mekanizma, elma sirkesinde de bütünüyle bulunur ve elma sirkesini düzenli olarak besin listemize eklediğimiz zamanda hastalıklara karşı daha dirençli mücadele etmemizi sağlar. 

Elma sirkesi, içerdiği tüm vitamin ve mineraller nedeniyle bizleri hastalıklara karşı korur ve aynı zamanda çok güçlü bir detokstur. Hastalıkları iyileştirmekte bizlerin ilk yardımcısı gibi olan elma sirkesi, kemikler içinde ideal bir destekçi olarak bilinir. Elma sirkesi; metabolizmanın sağlıklı çalışmasına, besinlerin verimli harcanmasına ve vücudun asit alkali dengesinin korunmasına destek olur. Dahası elma sirkesi, kalsiyumun vücutta daha verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Kısaca bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyumu sağlamasını desteklerken, diğer yandan da eklemlerde biriken kalsiyumu elemine eder.

Elma sirkesi, düzenli olarak belli bir süre kullanıldığı taktirde kemik ve eklemlerde öncesinden oluşan sertlik ve diğer kemik problemlerini kısa sürede ortadan kaldırır. Son dönemlerde elma sirkesi üzerine yapılan araştırmalara göre yüksek tansiyon içinde doğal bir şifa kaynağı olduğu görülmüştür. Yani elma sirkesi, sodyumun vücuttaki etkisini minimum seviyeye ulaştırır ve yüksek tansiyonun oluşmasına da engel olur. Gördüğünüz gibi sirkenin faydaları denildiği zaman sirkenin vücudumuza sağladığı olumlu etkilerini saymakla bitiremiyoruz. Peki, tüm bunlara dayanak İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürü ve elma sirkesinin sağlığımız üzerindeki işlevini bir sonraki başlıklarda daha detaylı olarak incelemeye ne dersiniz?

İbrahim Saraçoğlu Zayıflama Kürü

Ülkemizde neredeyse her üç kişiden birinin kolesterol hastası olduğunu biliyoruz ve ne yazık ki bu oran giderek daha da çok artış göstermekte. Elma sirkesi, kolesterol hastaları içinde bir müjde niteliği taşıyor ve kolesterol’ün sağlıklı bir şekilde düşmesinde rol oynuyor. Elma sirkesinin içerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlıyor.

Birçok hastalığa deva olan elma sirkesi, kilo verdiriyor. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak besinlerdeki kalorileri daha kısa sürede yakmamızı sağlayan elma sirkesi, kilo vermek içinde en büyük destekçimiz. Tabi, bu durumun yalnız bizler farkında değiliz. Bizler elma sirkesi ile doğal zayıflama tekniklerini ileri sürerken, elma sirkesinin zayıflamayı önemli ölçüde etkilediğinin bilincinde olan ilaç firmaları, bugün diyetisyenler kontrolü aracılığıyla aldığımız elma sirkesi içeren zayıflama haplarını piyasaya sürdü. Elma sirkesi içeren bu zayıflama hapları, kilo problemi yaşayan bireyler tarafından tüm dünyada kullanılmakta, buna ülkemizde dahil. Bu haplar sabah aç karnına tüketildiği zaman metabolizmayı inanılmaz bir hızla çalıştırıyor ve kilo vermemize yardımcı oluyor.

Bizim yaptığımızın tek farkı ise elma sirkesini 1 çay bardağı suya 1-2 yemek kaşığı eklemek ve düzenli olarak her öğünden 15 dakika önce bu karışımı tüketmek. Tabi, yaptığımız doğal zayıflama tekniğine renk katmak, onu daha zevkli kılmak ve daha etkili bir hale getirmek içinse bu iki temel malzeme ile hazırlanan karışıma, ekstra bal ve meyve suyu gibi diğer organik gıdaları da ekleyerek zayıflama kürlerini hazırlayıp sizlere sunmak. Söz konusu kür tarifleri olunca akla ilk gelen isim İbrahim Saraçoğlu oluyor. Elma sirkesi gibi birçok konuda kür tarifi hazırlayan bu değerli isim, diyet konusunda da birçok doğal yöntemle zayıflama kürleri hazırlamıştır. Dileyenler, İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürü olarak bilinen ve bizimde daha önce sizlerle paylaştığımız lahana diyeti, adlı tariften yararlanabilirler. 

Sirkeli Su İçmek

Sirkeli su içmek, bizleri zayıflattığı gibi aynı zamanda da kolesterol, yüksek tansiyon, kemik hastalıkları ve cilt lekeleri gibi sağlık sorunlarına karşıda korur. Piyasaya sürülen zayıflama haplarıyla neredeyse eş değer bir etkiye sahip olan sirkeli su içmek gibi alışkanlıklar zayıflamayı büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle kilo problemi yaşayanların gözdesi haline gelen elma sirkesi, son dönemlerde hayatımızda oldukça popüler bir rol oynamakta.

Yağ yakıcı özelliği ile bilinen ve doktor onayı eşliğinde uygulanması doğru görülen elma sirkesi kürü, dikkat edildiği taktirde haftada 2 kilo vermeyi garantiler. Sağlığımız üzerinde birçok olumlu etkiye sahip olan elma sirkesinin fit bir vücuda, parlak saçlara, yumuşak ve lekesiz bir cilde sahip olmamız içinde birbirinden muhteşem katkıları olduğunu söyleyebiliriz.

Sirkenin faydaları, organik elma sirkesi, elma sirkesi ile zayıflama ve en iyi elma sirkesi markaları nelerdir? Doğal elma sirkesi markaları, elma sirkesi yapımı, doğal sirke, doğal elma sirkesi, sirkeli suyun faydaları ve daha fazlası için anlatımımızı takip etmeye devam edin.

Doğal Sirke

Neden doğal sirke tercih etmeliyiz? Doğalını tercih etmeliyiz, çünkü marketlerde satışa sunulan ve bizlerinde doğallığından en ufak bir şüphe etmediğimiz o sirkeler pastörize ediliyor. Marketlerden temin ettiğimiz sirkeler genelde tüketicinin alımını sağlamak için ya da satıla bilirliğini maksimum seviyeye ulaştırabilmek için pastörize edildiğini ve berrak sirke elde edildiğini biliyoruz. Tabi, bu sayede sirkelerin satışı da çok daha kolay oluyor. Günümüzde ne yazık ki özellikle de yeni nesil, hangi sirkenin daha iyi ya da hangi sirkenin daha kötü olduğunun ayrımını doğru yapamıyor. Tüketicideki genel tutum böyle olunca pastörize edilmiş sirkeler yanlış secim olmasına rağmen daha çok tüketiliyor. Peki, sirkenin pastörize mi edilmiş yoksa doğal olarak mı satışa sunulmuş olduğunu nasıl anlarız ve tercihimiz doğallıktan yanaysa alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sirkenin tek başına bir gıda olduğunu ve muazzam bir yiyecek olduğunu biliyoruz. Ancak sirke aynı zamanda sadece bir gıda değildir, zevkle tükettiğimiz bir yiyecek değildir, yiyeceklerimizi lezzetlendiren ve süsleyip renklendiren doğal bir ürün hiç değildir. Sirke, mucizevi bir iksirdir. Sirke kolay elde edebildiğimiz ve hemen hemen her sağlık durumunda son derece etkili sonuçlar veren mucizevi bir iksirdir. Özellikle de evimizde hazırlamış olduğumuz doğal sirke, ilaçtır. Evet, yanlış duymadınız sirke, başlı başına tıpkı bir büyücünün şifa kaynağı olarak hazırladığı bir iksir gibidir ve birçok sağlık problemi içinde muazzam bir ilaçtır. Hemde evde tek başımıza gayet kolay bir şekilde doğal yollarla elde edebileceğimiz şahane bir karışımdır.

Herkesin evde rahatlıkla hazırlayabileceği bu karışımı, marketlerden temin ederken ne yazık ki genellikle doğru secim yapmıyoruz. Örneğin; içerisinde tortusu olan bir sirkeyle karşılaştığımız zaman onu bozulmuş olarak nitelendiriyoruz. Oysa içerisinde tortusu olan ve bulutsu bir görünüm veren sirke, doğaldır. Yani bizlerin bozulmuş olarak nitelendirdiği sirkeler aslında doğaldır ve bizim için ideal bir sirke seçimidir. Gerçi günümüzde marketlerde doğallığının bir göstergesi olan tortulu sirkeler bulmak neredeyse imkansız bir vaziyette. Ama aklımızın bir köşesine yerleşmiş bu yanlış bilgiyi buradan düzelterek, sirkede ki bulutsu görünümün o sirkenin doğallığının bir göstergesi olduğunu bildirmek isteriz.

Doğal Elma Sirkesi Ve En İyi Elma Sirkesi Markaları

Doğal elma sirkesi markaları nelerdir? Evet, marketlerden temin ettiğimiz sirkelerin doğallığını korumuş olması üzerine uyarımızı yukarıda yaptık. Hatta sirke alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine de değindik ve bu hususta aklımızda yanlış yer etmiş bazı kalıplaşmış bilgileri de netleştirdik. Günümüzde doğal elma sirkesini marketlerden temin etmek oldukça zor bir işlem olduğu için doğal elma sirkesi markaları gündeme gelmekte. Daha doğrusu insanımız artık doğal elma sirkesi markalarının arayışı içerisinde. Bizde bunun üzerini doğal elma sirkesi markalarını araştırdık ve sizler içinde anlatıma sunacağız. Ancak ondan önce çok acımasızca bir eleştiri olacak ama doğal elma sirkesi markaları hususunda da küçük bir uyarıda bulunmak isteriz.

Bizim %100 doğal elma sirkesi için öncelikli önerimiz; evde sizin hazırlamış olduğunuz el yapımı sirkeden yana. Elbette bu hususta çalışan güvenilir belli markalarda söz konusu. Ancak sirkenin %100 doğallığını bize vadeden bu markalar olsa da o sirkenin %100 doğallığı yinede tartışılır. Sirkenin el yapımı olup olmadığı hususunda endişemiz var ise o sirkenin doğallığı konusunda da endişemizin olması çok normal. Çünkü doğal bir sirkenin yapım aşaması yaklaşık 50-60 gün olduğundan ve çok titiz bir çalışma gerektiğinden bizim için en temkinli yaklaşım, sirkeyi yakın çevremizde tanıdığımız insanların doğal olarak yapıp satışa sunduğu yerlerdir. Ancak günümüzde sirkenin doğallığında iddialı olan markalarda var ve biz bunları da değerlendirmek istiyoruz diyorsanız eğer bu markalar sizler için aşağıda dizayn edilmiş durumda.

Doğal elma sirkesi markalarından birkaçını araştırdık ve anlatımımızda bir araya getirdirdik. Dileyenler elma sirkesi temin ederken o markalardan yararlanabilir. Doğallık vadeden BitkiDent markası tüketim hususunda ilk sarada ve oldukça olumlu geri dönüşler sergilememektir. İkincisi ise doğal elma sirkesi olarak bilinen ve hemen hemen herkesçe kullanılan Kemal Kükrer markasıdır. Son olarak Arifoğlu ve Eğriçayır ürünleri de doğallıkta nam salmış markalar arasında yer alır. En iyi elma sirkesi markaları olarak oldukça popüler olan bu markaların 500 ml kadar miktarı, 25-40 TL arasında ürüne göre değişiklik gösterir.

Sirkeli Suyun Faydaları

Her sabah aç karnına bir yemek kaşığı sirke içmek birçok hastalığa karşı koruma işlevi görür. Ancak sirkeyi yemeklerde, salatalarda ve içecekler de rutin olarak kullanmamız sirkeyi bıkmadan daha zevkli olarak beslenme listemize eklememize yardımcı olur. Sirkenin geçmişi M.Ö. 4.000-5.000 yıllarına dayanır ve geçmişten günümüze kadar sadece gıda olarak kullanılmıyor. Sirke, geçtiğimiz yıllarda yaraların daha hızlı iyileşmesi için kullanılmıştır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yaraların iyileşmesinde kullanılmakla beraber ev temizliği içinde muazzam bir doğal üründür. Hatta sirkeyi günümüzde bulaşık makinesinde doğal parlatıcı olarak da kullanıyoruz. Ayrıca manavdan aldığımız sebzeleri 5 dakika sirkeli suda beklettiğimiz zaman sebzelerin üzerinde biriken ve normal çeşme suyuyla da temizlenmeyen ilaç veya mikroplardan sebzelerin kolayca arınmasını sağlar. Saymakla bitiremediğimiz sirkeli suyun faydalarını aşağıda gerek temizlik için olsun, gerek şifa için olsun, gerekse zayıflamak için olsun birçok yararını sizler için sırasıyla dizayn ettik. Sirkeli suyun faydaları üzerine merak ettikleriniz varsa hazırlamış olduğumuz listemizi takip etmenizi özellikle tavsiye ederiz.

Sirkeli suyun faydaları:

  •  Sindirim sistemini düzenler.
  • Sirke, mikrop öldürücü bir özelliğe sahiptir ve sirkeyi günlük beslenme listesine eklemek ciddi bir tedbir olarak tavsiye edilir. Hatta bu sebepten her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı elma sirkesi bir çay bardağı suyla birlikte içilmesi uygun görülmektedir.
  • Sirkeli su, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği sayesinde grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı kişiyi koruma altına alır.
  • Sindirimi kolaylaştırdığı için hazımsızlığa son derece faydalıdır. Bu sebeple hazımsızlık problemi yaşayanlara salatalarda ve meze türü yiyeceklerde kullanılması tavsiye edilir.
  • Kabızlığa ve gaz problemine doğal çözümdür.
  • Sirke mide hararetini yok eder ve safrayı keser.
  • Kadınlarda normal dışı akıntılara ve adet sancılarına karşı tesirlidir.
  • Eski dönemlerde yaraları daha hızlı iyileştirdiği için kullanılan sirke, egzama içinde doğal bir çözüm kaynağıdır.
  •  Sirkeyle soğuk su friksiyonu en zararsız ateş düşürücüdür ve vücutta sükunet ve ferahlık uyandırır.
  • Sirke, yağlı-mukus kalıntılarını parçalamaya yardımcı olur. Başta damarlar olmak üzere böbrek ve karaciğeri toksinlerden temizler. 

Sirke, geçmişten günümüze kadar sağlığımız için kullanılmakta olan pratik ve son derece etkili bir doğal yöntemdir. Sirke, günümüze kadar kulak çınlamasında, çeşitli uyku problemlerinde, saçlarda kepek oluşmasında, idrar yolu enfeksiyonunda, yaban ağrında, sindirim bozukluğunda, kramp ve daha fazlasında pratik ve etkili bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir.

Kalp ve sinirlerin kuvvetlenmesinde bal ve sirkeli su karışımı şiddetle tavsiye edilir. Sirkeli suyun faydalarından bir diğeri de bu karışımın düzenli kullanılması şartıyla A vitamini eksikliği ile beraber diğer vitamin eksikliklerini de giderir. Sirkeli suyun faydalarından en önemli olanlarından biride birçoğumuzda bulunan kandaki kolesterolu düşürmesidir. Tabi, böylece kalp ve damar problemlerine karşıda koruyucu bir rol oynar. Özellikle de elma sirkesi kemikleri mineraller bakımından zenginleştirir ve osteoporozu önler. Kemik erimesini engelleyen elma sirkesi, yüksek miktarda kalsiyum içerir, Doğal olarak bu özelliği sayesinde de dişler ve kemikler için bulunmaz bir nimettir.

Hakiki Elma Sirkesi Ve Yapımı

Hakiki elma sirkesini yaparken tarifini doğru not edebilmeniz acısından ölçümü 3 elma ve 5 litrelik bir kavanoz üzerinden vereceğiz. Evet, evde hakiki elma sirkesi hazırlamanın ilk aşamasında üç adet elmayı küp küp dilimliyoruz ve kavanoza koyuyoruz. Ardından hazır suyu ya da öncesinden kaynatılmış mikrobu kırılmış suyu kavanoza ekliyoruz. Kavanoza suyu koyarken kavanozu tamamen doldurmamaya özen göstermemiz gerekiyor. İdeal miktarı hesaplarken kavanozun dört parmak kadar eksik olması yeterli olacaktır. Elmanın yenmediği kısımları veya çekirdekli kısımları da ayıklanmadan sirke yapımında kullanılarak değerlendirilebilir. Ayrıca sirke yapımında yeşil ya da kırmızı elmayı da ayırmamıza hiç gerek yok. Çünkü sirke yapımında önemli olan meyvenin içerisindeki şeker. Yani elmada bulunan doğal şeker, sirke yapımını sağlayacak olan asıl kaynak. Bu nedenle sirke yapımında kullanılan elmanın cinsi hiç önemli değil. Ancak yeni mevsim yani taze olmuş meyveden sirke yapmak uygun görülmez. Bu sebeple mümkünse kış aylarında sirke yapılması önerilmektedir.

Evet, kavanozun 5’de biri kadar elmamızı koyduktan sonra 5’de üçü kadarda hazır suyumuzu koyuyoruz ve geriye kalan boş kısımı ise karıştırma payı olarak bırakılıyor. Ardından tepeleme 2 tatlı kaşığı toz şeker ilave ediyoruz ve tercihen tahta kaşık kullanarak karıştırıyoruz. Sirke yapımında ve karıştırma işlemlerinde kesinlikle metal aletler kullanmıyoruz, buna karıştırmak için gerekli olan kaşığımız da dahil. Hatta sirke yapımında kullanacağımız kavanozunda cam olması, şart! Sirke yapımı aşamalı bir işlem olduğu gibi aynı zamanda da titiz bir çalışma gerektiren sabır işidir. Çünkü su, şeker ve elmadan hazırlamış olduğumuz karışımı, günde tercihen sabah akşam tahta kaşıkla minimum 2 dakika karıştırmak gerekiyor. Ancak günde sabah akşam iki defa karıştırma imkanı olmayanlar günde 1 defa mutlaka karıştırmaları gerekmektedir. Ayrıca elma sirkesi yapımı süreci boyunca kavanozun kapağı kesinlikle kapatılmaması gerekiyor. Hatta elma sirkesinin yapımı tamamen bittikten sonra kapağının kapatılması daha uygun görülmektedir.

İlk 15 Günden Sonra Hakiki Elma Sirkesi Yapımı

Hazırladığımız karışımı, günde sabah akşam 2 defa karıştırıyoruz ve 10-15 gün sonra karışımın içerisindeki elmaların erimeye durduğunu görebiliriz. Evet, üç ana malzeme ile hazırlamış olduğumuz sirke harcındaki elmalarımız yaklaşık 15 gün sonra erimeye başlıyor. Tabi, bu süre zarfında günlük karıştırma işlemi de ihmal edilmediği taktirde sirke bozulmadan ilk aşamasını tamamlamış olur.

Harcımızda ilk 10 günde alkol oluşumu oluyor ve sirkenin oksijenlenmesi acısından da günde en az 1 defa alt üst edilerek karıştırılması son derece önemli. Hatta bu miktar günde iki defa olursa sirkenin bozulma riski de daha düşük olur. Çünkü sirkeleşme oksijenlenme varlığında gerçekleşir. Ayrıca yaptığımız bu karışımı, muhafaza ederken de oda sıcaklığında 20-30 dereceye varan sıcaklıklarda tutmamız gerekiyor. Sirkeyi muhafaza ettiğimiz mekanın sıcaklığı 20 derecenin altına düşmemesi elma sirkesi yapımı için oldukça önemli bir nokta. Ayrıca sirkenin oluşumunda muhafaza edilmesi gereken sıcaklık konusunda birçok yanlış yöntemlere başvuran ve bu konuda araştırmalarda bulunmadan sirkeyi dolapta bekletenler var. Bu sirkenin bozulmasını ve hatta sirkenin bozulmadan oluşmasını engelleyen hatalı bir işlemdir. 

Sirkenin oluşum süresince kesinlikle tıpa ya da kapak kullanılmayacağından yukarıda bahsettik. Ancak işlem yapmadığımız zamanlarda sirkeyi saklarken sirke sinekleri ve tozların karışıma düşmemesi için bir tülbent veya bir peçete kullanabiliriz. Kullanacağımız tülbenti bir lastik yardımıyla kavanozun ağzına tutturarak elma sirkesi yapımındaki süreci sağlıklı bir şekilde atlatabiliriz. Elma sirkesi yapımında tülbent kullanmamızın bir diğer nedeni ise hazırladığımız elma sirkesi harcının havasız kalmaması ve işlem yapmadığımız sürede de oksijen girişinin rahat sağlanmasıdır.

Hazırladığımız sirke karışımında yaklaşık 15 gün sonra alkol oluşumu başlar ve bu süreçte tortu sirkenin yüzeyindedir. Alkol oluşumu bittikten sonra ise tortu yavaş yavaş kabın dibine doğru çökmeye başlar. Tortu ne zaman dibe doğru çökmeye başlar ve tamamen tortulaşma kabın dibinde olursa işte o zaman anlıyoruz ki artık sirkeleşme başlamıştır. Tabi, tüm bu aşamalarda günde 2 defa sabah akşam karıştırma  işlemini de ihmal etmiyoruz. Zaten bir süre sonra sirke kokusu yavaş yavaş sirkenin bulunduğu mekana yayılmaya başlayacaktır. Hakiki elma sirkesi yapmak çok aşamalı bir işlemdir ve bu  sebepten de tortu dibe çöktükten sonrada belli bir zaman gerekmektedir.

Hakiki Elma Sirkesi Yapımında Tortu Dibe Çöktükten Sonraki Süreç 

Hakiki elma sirkesi yapımında alkol oluşumu bittikten sonra ve tortu kabın dibine çöktükten sonra eğer daha önceden el yapımı tamamen doğal bir elma sirkeniz var ise ondan maya olarak hazırladığınız elma sirkesi harcına katabilirsiniz. Maya olarak kullanılan sirke doğal olma şartıyla yaptığımız sirke harcının daha hızlı sirke kıvamını almasını sağlayacaktır. Tıpkı yoğurt yapımı gibi sirkeyi de mayalamak mümkün. Ama bu işlem şartta değil. Harç belli bir süre bekleyince zaten sirke oluyor. Mayalama işlemi, bu süreci sadece hızlandıran bir faktör.

Belli bir süre sonra sirke tadı ve kokusu oluşur. Bu oluşum olduğunda ise sirkenin yüzeyinde beyaz bir tabaka olur. Yüzeydeki bu beyaz tabaka, sirkenin içerisindeki probiyotik bakterilerin oluşumunun bir göstergesidir. Elma sirkesi yapımında yapılan hatalardan birisi ise bu beyaz tabaka oluşunca karışımdan ayrıştırılması. Organik elma sirkesi yapımının en önemli aşaması beyaz tabakanın oluşmaya başladığı süreçtir. Bu zaman zarfında o tabakayı kesinlikle almıyoruz ve sirkenin oluşum evrelerinin tamamlanmasını bekliyoruz.

Sirke anası denilen oluşumun ilk aşaması olan probiyotik bakterilerin meydana gelmesi ile beyaz tabakanın gözlemlenmesinden sonra yaklaşık 1 buçuk ay daha sirkeyi 20 derecenin altına düşmeyecek şekilde oda sıcaklığında bekletiyoruz. Bu süreçte günde en az 1 defa sirkeyi tahta kaşıkla karıştırmayı da ihmal etmiyoruz. Bu süre geçtikten sonra ve sirke oluşumu tamamlandıktan sonra temiz bir tül tülbent yardımıyla oluşan sirkeyi süzüyoruz. Sirkeden kalan elma kabalarını değerlendirmek içinse dileyenler toprağı daha verimli bir hale getirmek için ürün yetiştirdiği toprağa karıştırabilir.

Süzme işlemi bittikten sonra sirkenin şarap haline gelmemesi için tepeleme olmama şartıyla 1 tatlı kaşığının 4’de 2’si kadar tuz ekliyoruz. Tuzu sirkede kullanırken miktarının çok olmamasına ve verilen ölçüme göre eklenmesine ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Çünkü tuzun fazlası sirkeyi bozabilir. Ardından 10-15 tane nohut ve 4-5 parça ekmek içini ekliyoruz. Ekmeğin taze olması ve dondurulmamış olması çok önemli. Ekmek sirke oluşumun sürecini hızlandırdığı gibi mayalanmayı da sağlar. Ayrıca ekmeğin doğal olmasında da fayda var. Hazırladığımız bu sirkeyi 45 gün dinlenmeye bırakıyoruz. Sirke, ne kadar uzun süre dinlenirse o kadar iyi olur. Sizlerde taktir edersiniz ki yıllanmış sirke çok daha değerlidir. Tabi, unutmadan eklemek istediğimiz bir şey daha var, o da sirkeyi tamamen doğal ürünlerle doğal ortamlarda muhafaza edip yaptığımız için ölçümlerde en ufak bir hata yaptığımız zaman hakiki elma sirkesinin bozulma riskinin de çok daha yüksek olduğudur.

Elma Sirkesi İle Zayıflama

Evde herkesin rahatlıkla hazırlayabileceği elma sirkesi ile zayıflama formülü için gerekli ana malzemeler bir fincan su ve 2 tatlı kaşığı doğal elma sirkesi. Peki, elma sirkesi ile zayıflamak için bu malzemeleri nasıl değerlendirmeliyiz ve günlük beslenme listemize hangi koşullarla eklemeliyiz? Elma sirkesi ile zayıflama formülünü uygularken her öğünden önce bir bardak suya 1 tatlı kaşığı balı ve 2 tatlı kaşığı doğal elma sirkesini ekleyip karıştırarak tüketmek gerekiyor. Bu formül, doğal bir zayıflama seçeneği olmakla beraber yukarıda bahsini ettiğimiz birçok sağlık problemiyle de savaşıyor.

Elma sirkesi ile zayıflama formülünü değerlendirilirken içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklemek olası herhangi mide sorununun önüne geçer. Özellikle de olası mide probleminden endişe duyanlar için ballı karışımı şiddetle tavsiye ediyoruz. Elma sirkesinin zayıflamamıza etkisini %100 görebilmek için ve diğer faydalarından da tüm olanaklarıyla birlikte yararlanabilmemiz için kullandığımız sirkenin doğallığı da ayrıca önemli.  

Elma sirkesi ile zayıflama formülünü değerlendirirken dileyenler 2 tatlı kaşığı doğal elma sirkesini bir bardak papatya çayına ekleyerek de öğünlerden önce tüketebilir. Tabi, tercihen bal ve sinameki tozu da ilave ederek kullanılabilir. Yemeklerden önce doğal elma sirkesi ile yapılan bu karışım içilir. Ardından en az 15 dakika ısınma hareketleri yaptıktan sonra öğüne başlanır. Bu doğal zayıflama formülü değerlendirirken sağlıklı ve düzenli  beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle de beslenme saatlerini, her gün aynı zaman dilimi aralığında yapmaya özen gösterilmeli.

NOT: Elma sirkeli suyu yemeklerden yarım saat önce içmekte güçlük çeken ya da midesinden endişe duyanlar, tok karnına da aynı karışımı tüketebilir. Daha doğrusu aç karnına uygulanan ilk denemede mide de yanma hissi uyandırıyorsa bu yöntemi aç karnına daha fazla zorlamadan yemeklerden sonrada deneyebilirsiniz.

Organik Elma Sirkesi Ve Diyet

Organik elma sirkesi eşliğinde diyet yapmak doğru mu? Yanlış tahmin etmiyorsam, spor eşliğinde diyet yaparak zayıflamakta güçlük yaşamayanlar bu doğal yönteme zaten başvurmuyorlar. Öncelikle şunu bildirmek isteriz ki; organik elma sirkesi tüketimiyle birlikte diyet yapılınca 2-3 hafta sonra fazla kilolarda ciddi bir azalmaya şahit olacaksınız. Tabi, yinede bu yöntem için çok disiplinli bir diyet listesi şart değil, ama sağlıklı ve düzenli beslenme şart. Doğal elma sirkesiyle birlikte disiplinli bir diyet, sadece bu süreci biraz daha hızlandırmaya yardımcı olur ve sonuca biran önce ulaşmanızı sağlar.

Disiplinli bir diyet olmasa da beslenmemize biraz daha dikkat ederek  ve daha sağlıklı düzeyde aldığımız gıdaları dengeleyerek elma sirkesi ile zayıflama yöntemiyle de başarılı sonuçlara ulaşabiliriz. Ancak bizim toplum olarak diyet anlayışımızda ciddi bir problem var. Bizler diyeti ne yazık ki günlük tüketmemiz gereken ürünlerden %90 keserek ya da tüm gün boyunca aç kalarak tanımladığımız için algıladığımız bu diyet anlayışı da tamamen yanlış ve sağlıksız bir seçenek haline geliyor. Bununla beraber diyet yapmak denildiği zaman içimizde uyanan aç kalma korkusu da cabası. Bu nedenle ilk olarak öğrenmemiz gereken doğru diyet, daha doğrusu diyetin gerçek tanımı. Peki, doğru diyet nedir ve nasıl yapılır?

Uyguladığımız diyet hangi diyet yöntemi olursa olsun, üç beyazla aramıza mesafe koymamızı ve bol sıvı tüketmemizi ister. Yani uygulanan diyetin hangi diyet olduğu pek önem arz etmiyor. Önemli olan diyetin temel şartlarını benimsemek ve o doğrultuda beslenme düzeyimizi yeniden şekillendirmek. Daha doğru beslenme listemizdeki fazla tükettiğimiz ve bize zarar verebilecek gıdaları minimuma indirmek. Kimisi bu şartlara sıkı sıkıya bağlı kalarak üç beyazı beslenme listesinden tamamen çıkartıyor. Oysa sağlıklı beslenebilmek için bu tutumda çok doğru bir diyet anlayışı değil. Bu sebeple ister organik elma sirkesi eşliğinde diyet yapalım, ister başka doğal seçeneklerle diyet yapalım, aşırıya kaçmadan dengeli ve düzenli beslenmek şart!

Diyeti sağlıklı bir şekilde bıkkınlık vermeden ve onu zevkle uygulamamızı sağlayan tek kural, inatçı tavırlarla beslenme listemizde aşırıya kaçmamak. Çünkü diyeti hayatımızda kalıcı kılmak ve ondan şikayet etmememiz için bu tutum şart! Ayrıca doğru diyet sağlıklı beslenmeyle eş değer bir potansiyeldedir. Yani nasıl ki spor sadece zayıflamak için değil, sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir yaşam için yapılıyorsa doğru diyette sağlıklı bir yaşam için spor gibi hayatımızda devamlılığını sürdürmelidir.

Doğal Elma Sirkesi Ve Su Tüketimi

Doğal elma sirkesi ile zayıflama formülünü uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biriside bol sıvı tüketimi. Özellikle de su tüketimi, bu zayıflama yöntemiyle birlikte dengelenirse kilo vermeyi 2 kat daha fazla hızlandırır. Bu söylediğimiz sirkeli su içmek veya sirke eşliğinde yapılan doğal bir karışımın haricinde yapılmalıdır. Yani “ben zaten günlük sirkeli su tüketiyorum, ne gerek var artı su tüketimimi artırmaya” diyenlerin tamamen yanıldıklarını söyleyebiliriz.

Doğal elma sirkesi kürünü kullanırken günlük yeteri kadar su içmek, metabolizmayı hızlandıracak ve kilo vermeye destek olacaktır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmekle beraber vücudu ödem ve toksinlerden de arındıracaktır. Su tüketimini aç karnına ya da yarı tok karnına yapmakta fayda var. Aksi durumda tok karnına tüketilen su, mide genişlemesine sebebiyet verecektir. Tabi, buda zamanla daha fazla acıkmaya sebep olacak ve günlük beslenme oranından kat ve kat daha fazla yemek yeme ihtiyacı uyandıracaktır. Doğal olarak bu tutum, kilo vermek yerine gereğinden fazla yemek yeme ihtiyacı uyandırdığı için kilo almaya sebebiyet verecektir. Bu nedenle su tüketimini doğru yapmak, hem sağlıklı bir vücut için hemde sağlıklı yollarla kilo verebilmek için çok önemli.

 

Herkesin günlük tüketmesi gereken su miktarı kilosuna göre belirlenmektedir. Ortalama olarak yetişkin bir bireyin günlük tüketmesi gereken su miktarı yaklaşık 2,5 Litre olarak hesaplanmıştır. Ancak bu oran herkes için tam anlamıyla uyuşmayabilir. Bu nedenle bizim size önerimiz, bir diyetisyen yardımıyla günlük tüketmeniz gereken su miktarını hesaplatıp, çıkan sonuç doğrultusunda hareket etmenizdir.

NOT: Hemen hemen tüm diyet konularında bahsini geçtiğimiz gibi bu anlatımımızda da su tüketimi hususunda önemli bir not düşmek isteriz. Evet, su içilirken mümkünse oturarak içmeye ve suyu içtikten sonra hemen kalkmanız gerekiyorsa en az 1 dakika bekledikten sonra kalmaya özen göstermenizde fayda var. Çünkü su ayakta içilince direk on iki parmak bağırsağına gide ve vücuda gerekli faydaları sağlamadan direk dışarı atılır.

Evet, bugün siz ciltkulis okurları için sirkeli su, zayıflamak için elma sirkesi, sirkenin faydaları, hakiki elma sirkesi, sirkeli su ile zayıflama ve sirkeye dayalı daha birçok konuya değindik. Umarız, hazırlamış olduğumuz bu konuyla sizler içinde verimli bir kaynak oluşturabilmiş ve sorularınıza bir nebzede olsa yanıt bulmuşuzdur. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek ümidiyle, sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık