Evde Bitkisel Ayak Bakımı, Ponza Ve Topuk Taşı Kullanımı

20.10.2018
77
A+
A-
Evde Bitkisel Ayak Bakımı, Ponza Ve Topuk Taşı Kullanımı

Ayak Peelingi

Ayak peelingi düzenli olarak ayak sağlığımız için uygulanması gereken bir işlemdir. Özellikle de kapalı ayakkabı ve kalın çorap kullananlar için ayak peelingi vazgeçilmez olmalıdır. Bütün gün vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklar düzenli bakımı ve masajı hak etmiyor mu sizce? Ayak bakımı kişiyi rahatlatmasının yanı sıra ayaklara ayrı bir ipeksi görünümde kazandırır. Şundan eminim ki birçoğunuz ayaklarınızın altında biriken o ölü deri tabakadan şikayetçisiniz. Ancak bu durumdan şikayet etmek ayak cilt sağlığınız için ne yazık ki yeterli değil. Bunun içinse öncelikle unutmamanız gereken nokta bakıma ihtiyacı olan kısımların tek vücudun görünen yerlerinin olmadığı ve cilt bakımının kapsamlı olarak uygulanması gerektiğidir. Çünkü sizlerde taktir edersiniz ki vücudumuzdaki en büyük ve en çok dış etkenlere acık olan kısmımız cildimiz. Peki, bu durumda hangi cilt bakım yöntemleri uygulanmalı?

Sadece ayak peeling maskesi uygulamak için değil, günün tüm yorgunluğunu üstümüzden atmak içinde düzenli olarak ayak bakımı yapabiliriz. Peki, ayak bakımı nasıl olmalıdır ve doğru ayak peelingi nasıl yapılır? Aslında ayak peelingi evde basit bir şekilde deneyebileceğimiz ve oldukça pozitif sonuçlarda elde edebileceğimiz bir yöntem. Nasıl mı? İşte tamda bu konunun ayrıntıları için bugün siz okurlarımıza evde yapabileceğiniz bitkisel ayak bakımı yöntemlerinden ve ayak peelingi tariflerinden bahsedeceğiz. Şimdi dilerseniz daha fazla zaman kaybetmeden konumuza ayak peelingi ne işe yarar, ilk ondan başlayalım ne dersiniz?

Ayak Peelingi Ne İşe yarar

Evet, ayaktaki ölü derilerin birikmesiyle birlikte çokta hoş olmayan bir görüntü meydana geliyor, bunu hepimiz kabul ediyoruz. Özellikle de yaz aylarında terlik, sandalet ve buna benzer acık ayakkabılarda göze güzel hitap etmeyen bir manzarayla karşılaşıyoruz. Kış aylarında ise her ne kadar bu görüntü ile baş başa kalsak da kurumuş ölü deriler çoraplara takılır ve rahatsız edici bir izlenim vermekle beraber çorapları kısa sürede yıpratır. İşte ayak peelingi ne işe yarar, sorusunun cevabını da tam bu noktada bulabiliriz. Çünkü ayak peelingi cildin devamlı kendini yenilemesiyle ayakların altında biriken ölü deriden kurtulmamıza yardımcı olan bir işlemdir. Bu sayede birçoğumuzun başına gelen bahsini ettiğimiz bu problemlerle karşılaşmadan daha sağlıklı ve daha bakımlı ayaklara sahip olabiliriz.

Ayakta ölü derinin birikmesi, üst derinin rutin olarak kendini yenilemesi sırasında ve ölü derinin kendi kendini atmaması sonucunda meydana gelir. Ayakların normal ten renginden daha sari hale gelmesi ise ayaklardaki ölü derinin birikmiş olduğunun bir göstergesidir. Evet, cilt rutin olarak kendini yeniler ve bu işlem gerçekleştiğinde ise vücut ölü deriyi atma eğilimini zaten gösterir. Ancak vücudun yaptığı bu doğal yöntem her zaman için yeterli olmayabilir ve ayaklarda henüz atılımı gerçekleşmemiş sert ölü deri kalıntıları kalır. Tabi ayaklarda biriken ölü deri, hem görünümü ile hemde rahatsız edici etkileriyle bu denli ilerlemiş ise o ayaklar için düzenli olarak bakım uygulanması artık şart olmuş demektir. Bunun beraberinde belli aralıklarda ayak peelingi uygulanması da ayak sağlığı için artı bir avantaj sağlayacaktır.

Ölü deri kalıntılarına birde kapalı ayakkabı atmosferi, sürtünme ve baskıda eklenince başta topuk bölgesi olmak üzere ayağın tüm kısımlarında boncuk boncuk dökülme, parmak aralarında sertleşme ve derinin renk değiştirmesi gibi son derece rahatsız edici problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Tabi, buda sağlıksız ve bakımsız bir görünüme sebebiyet verir. Genel ve en bilindik ayaklardan ölü deriyi atma yöntemi ise ayakları sıcak suda 20-30 dakika bekletip topuk taşı, topuk törpüsü veya ponza taşı yardımıyla yumuşamış ölü deriyi törpüleyerek çıkartmaktır. Ancak bu işlem çok sık aralıklarla tekrarlanırsa kendini yenilemiş olan deride hasar oluşturabilir. Bunun sonucunda ise yeni deri çok hassas bir yapıda olduğu için yara oluşumuna daha meyilli olabilir ve törpünün deride hasar oluşturması nedeniyle en rahat spor ayakkabılar bile ayaklarda acı uyandırabilir.

Ayak Peeling Maskesi

Ayak peelingi yapılırken ılık su kullanılmasına özen göstermekte fayda var. Aksi durumda aşırıya kaçıp kaynar ya da kaynara yakın su kullanıldığında deride yanıkların oluşmasına ve alttaki yeni derininde hasar görmesine sebebiyet verir. Bu nedenle ayak peelingi yapmadan önce suyun derecesini doğru ayarlamak çok önemli. Ayrıca ayak peelingi işlemine başlamadan önce ayaklar gün sonunda oluşan kirden ve varsa çorap kalıntılarından temizlenmesi gerekmektedir. Haftalık cilt bakım rutinine mutlaka eklenmesi gereken ayak peeling maskesi, hem ayakları ciddi anlamda rahatlatır hemde korur ve rahatsız edici görünümü engellemenin yanı sıra topuk taşının ayaklara vereceği zararında önüne geçer. Ayrıca ayak peelingi uygulandıktan sonra kişinin cildine uygun nemlendirici kullanması da yeni çıkan derinin beslenmesine ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Ayak peeling maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler; ayaklarımızı rahatça koyabileceğimiz bir leğen, 2 yemek kaşığı organik zeytinyağı, 1 litre ılık su ve 1 fincan süt. Yapmamız gereken işlem ise leğenin içerisinde tüm bu malzemeleri karıştırarak ayaklarımızı 15-20 dakika bekletmek. Ardından çok bastırmadan kendini göstermiş ölü derileri topuk taşı yardımıyla çıkartıp, bol ılık suyla durulamak. Tabi, bu işlemin ardından cilt tipine uygun nemlendirici kullamayı da unutmuyoruz.

Vermiş olduğumuz bu ayak peeling maskesinin dışında ayaklar için son derece etkili olan bir diğer yöntem ise 1 adet taze limon suyu ve iki yemek kaşığı deniz tuzu karıştırılarak bu karışımla ayaklar 5-10 dakika ovulur. Ardından 1 litre ılık suya 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek bir leğende karıştırılır. Bu işlemden sonra ovmuş olduğumuz ayaklarımızı durulamadan leğenin içerisinde 20-25 dakika bekletip, ponza taşı yardımıyla çok bastırmadan kendini göstermiş olan ölü deriler temizlenir ve bol ılık suyla durulayıp kuruladıktan sonrada cilt tipine uygun nemlendirici uygulanır.

Ayak Peelingi Nasıl Yapılır?

Ayak peelingi nasıl yapılır? Ayak peeling maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler; ayaklarınızı içine rahatça koyabileceğimiz bir leğen, 1 su bardağı elma sirkesi, 10 damla çay ağacı yağı ve 1 litre ılık su. Tüm bu malzemeleri bir leğenin içerisinde toplayıp karıştırın. Sonrasında ayaklarınızı karışıma koyarak 20-25 dakika bekletin. Ardından yine bir topuk törpüsü yardımıyla çok bastırmadan yüzeye cıkmış ölü deriyi temizleyin ve bol ılık suyla durulayıp cilt tipinize göre bir nemlendirici krem uygulayın.

NOT: Her hafta ayak peeling maskesini minimum 1 defa maksimum 3 defa uygulayabilirsiniz. Ancak topuk taşını 1 haftada bir defa uygulayıp bir haftada sadece ayak peeling maskesini uygulamakta fayda var. Yani haftalık ayak peelingi yaparken topuk taşı 1 hafta yalnızca bir maskeyle kullanıp 1 hafta topuk taşı hiç kullanmadan yalnızca maske uygulanır. Ayak peelingi yaparken arada bir hafta topuk taşı kullanmaya ara vermek gerekiyor. Topuk taşı ayak bakımında fazlasıyla bilinçsiz kullanılabilen bir ürün ve buda ayak sağlığı için risk uyandıran bir durum olmakla beraber yeni derininde hasar görmesine sebebiyet verebiliyor.

Ayak peeling maskelerinden bir diğeri ise bir su bardağı ağız ya da diş temizleme gargarası, bir su bardağı elma sirkesi ve 1 litre ılık su karışımı ile oluşmaktadır. Bu karışımda yaklaşık 20 dakika ayaklar bekletilir. Ardından geçen hafta topuk taşı uygulanmadıysa topuk taşı işlemi 1 haftada bir defaya mahsus uygulanır. Tabi, sonrasında bol ılık suyla durulayıp kurulayarak cilt tipine uygun nemlendirici kullanılır. Ayrıca gargaranın nane aramalı olması durumunda bu ayak peelingi bakım yapmanın yanı sıra yorgunluğunuzu alarak müthiş bir ferahlıkla rahatlamanızı da sağlayacaktır. Elma sirkesi olmayanlar ise onun yerine 1 fincan epsom tuzu kullanabilir.

En İyi Ayak Peelingi

En iyi ayak peelingi maskelerinden biriside 1 litre ılık su ve 2 yemek kaşığı Betonit kil karışımı ile yapılır. Bu karışım ayaklarımızı rahatça koyabileceğimiz bir leğende yapılır ve ayaklar 15-20 dakika o karışımda bekletilerek bol ılık suyla durulanır. Ardından cilt tipine göre bir nemlendirici kullanılarak ayak peelingi sonlandırılır.

1 fincan karbonat ve 1 litre ılık su ile muazzam bir ayak peelingi yapmak mümkün. Nasıl mı? Yapmanız gereken tek işlem bu iki malzemeyi geniş bir kapta karıştırarak ayaklarınızı yaklaşık 45 dakika bekletmenizdir. Bu süre zarfında ölü derinin cildinizden ayrıldığına bizzat şahit olacaksınız. Ardından rutin olarak yapılması gereken bol ılık suyla ayaklarınızı durulayıp cilt türüne uygun bir nemlendirici kullanarak ayak peelin maskesi işlemine son verebilirsiniz. Tabi, bir önceki hafta topuk taşı kullanmadıysanız eğer bu ayak peelingi ardından çok baskı uygulamadan kullanabilirsiniz.

Bir diğer ayak peeling maskesi ise 1 litre ılık su, 2-3 damla lavanta yağı ve 1 fincanda epsom tuzu eklenerek yapılır. Hazırlanma işlemi bittikten sonra yaklaşık 20 dakika ayaklar bu karışımda bekletilir ve ardından fazla sert olmayan bir topuk taşı yardımıyla ölü deri ayaklardan uzaklaştırılır. Sonrasında ise bol ılık suyla durulayıp kurulayarak cilt tipine uygun nemlendirici uygulayarak ayak bakım işlemi sonlandırılır.

Evde Ayak Peelingi

Evde ayak peelingi uygulamalarından birisi ise 1 litre ılık su, 2 yemek kaşığı taze limon suyu, 1 fincan karbonat ve ayaklar için özel bakım jeli eklenerek hazırlanır. Hazırlanan bu karışımda yaklaşık 35 dakika ayaklar bekletildikten sonra bir topuk taşı yardımıyla ölü deri ayaktan kolaylıkla çıkartılır. Ardından bol ılık suyla durulayıp kuruladıktan sonra cilt tipine uygun nemlendirici uygulanır. Bu işlemin kullanma koşulu ise iki haftada bir defa uygulanması uygun görülmektedir.

Ayak peelin maskesi olarak fazlaca tercih edilen, evde rahatlıkla uygulanabilen ve  aynı zamanda ayak peeling işleminde oldukça başarılı sonuçlar veren bir diğer doğal yöntemde 5 yemek kaşığı Himalaya tuzu, 2 çorba kaşığı tatlı badem yağı, 10 damla çay ağacı yağı ve 10 damla nane yağı ile hazırlanır. Bu ayak peeling maskesini hazırlamak için ekstra suya ihtiyaç duyulmaz. Tarifini vermiş olduğumuz bu karışımın içerisinde yeterince yağ bulunduğu için yapılması gereken tek işlem tüm malzemeler karıştırılarak yaklaşık 20 dakika ayakları masaj eşliğinde ovmaktır. Ardından bol ılık suyla durulayıp kurulayarak cilt tipinize uygun nemlendiricinizi kullanabilirsiniz.

Oda sıcaklığında erimiş olan 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağının kullanıldığı bu ayak bakımı yönteminde 2 çorba kaşığı da esmer şeker kullanılır. Karışımdaki yağ, ayakta oluşan yeni deriyi beslerken şekerde ölü derinin atılımını sağlar. Uygulanma koşulu ise yaklaşık 20 dakika bu karışımla ayakları masaj eşliğinde ovmak ve ardından rutin olarak yaptığımız bol ılık suyla durulayıp kuruladıktan sonra cilt tipine uygun nemlendiriciyi uygulamaktır. Bu işlemi haftada minimum 1 defa maksimum 3 defa tekrarlamakta fayda var.

Ayak Peelingi Önerileri

Son derece etkili bir ayak peelingi olarak bilinen Türk kahvesi ve zeytinyağı karışımı, gerçekten de inanılmaz sonuçlar veriyor. Öncelikle yapılması gereken, bu iki malzemenin birer fincan olacak şekilde karıştırılıp ayaklara masaj eşliğinde uygulanmasıdır. Ardından yaklaşık 20 dakika ovup 5 dakika bekleterek bol ılık suyla durulanır. Sonrasında cilt tipine uygun nemlendirici kullanılarak işleme son verilir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğu için dileyenler zeytinyağı yerine Hindistan cevizi yağını da kullanabilir. Uygulanma limiti ise haftada minimum 1 defa maksimum 3 defa yapılabilir.

Bir diğer ayak peeling maskesi içinse 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı süt, 1 çay kaşığı şeker tozu, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı taze limon suyu yeterli olacaktır. Tüm bu malzemeler homojen bir hal alıncaya kadar iyice karıştırılıp masaj eşliğinde ayaklara uygulanır. Yaklaşık yarım saat bu işlemi uygulandıktan sonra ayak cildinin karışımı fanus gibi çektiğine şahit olacaksınız. Yarım saat sonra 15 dakika bekletilip bir havlu kağıt yardımıyla ayaktaki ıslaklık alınır ve 1 saat kadar daha bekletilir. Ardından ılık suyla durulanır ve cilt tipine uygun nemlendirici uygulanır. Bu işlem haftada minimum 1 defa maksimum 2 defa tekrarlanır.

Muz kabuğundan çıkan liflerin müthiş bir ayak peeling maskesi yaptığını biliyor muydunuz? Evet, ayakları ölü deriden arındırmak için muz kabuklarının iç kısmını kullanabilirsiniz. Günde bir defa yaklaşık 10 dakika süreyle ayaklara bu meyve kabuğuyla masaj yapmak yeterli olacaktır. Haftanın 7 gününde bile kullanılsa cilt için hiçbir zarar teşkil etmeyen muz lifleri, ayakları ölü deriden arındırmanın yanı sıra yeni çıkan deriyi de besler ve dahası sağlıklı ayaklara kısa sürede kavuşmamızda bize destek olur.

Evde Doğal Ayak Peelingi

Evde doğal ayak peelingi yapma yöntemlerinden biriside 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı taze limon suyu, 1 çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı badem yağı ve 1 çorba kaşığı yulaf unu karışımıdır. Bu karışım hazırlanıp ayaklara sürülür ve yaklaşık 15 dakika ayaklara dairesel hareketlerle masaj yapılır. Ardından 5 dakika bekletilerek ılık suyla durulayıp cilt tipine uygun nemlendirici uygulanır. Bu karışımın haftada minimum 1 defa maksimum 2 defa yapılması önerilir.

2 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı maden suyu karışımı da evde yapılabilecek ayak peeling yöntemlerinden. Bu karışım hazırlanır ve ölü deri çıkartılıncaya kadar ayaklar masaj eşliğinde ovulur. Ölü deri yumuşayıp kendini gösterince soyulup bol ılık suyla durulanır. Ardından cilt tipine uygun nemlendirici kullanılarak ayak peelingine son verilir. Bu işlemin haftada minimum 1 defa maksimum 2 defa uygulanmasında fayda var.

Ceviz kabuğu pudrası muazzam bir peeling malzemesidir diyebiliriz. İçerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle ayak derisini derinlemesine besler ve daha sağlıklı ayaklara sahip olmamıza destekçi olur. Bu pudra, ceviz kabuğunun un kıvamını alıncaya kadar öğütülmesiyle oluşur. Ayaklara uygulanabilmesi içinse zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanılır. Bu karışım ayak parmaklarına kadar ayağın tüm kısımlarına iyice yediril’inceye  denk sürülür. Daha sürme işlemini yapılırken ölü deri kalıntılarından bir kısmı çıkartır ve ardından durulama işlemi esnasında ise ayaktaki tüm ölü derinin soyulmasını  sağlar.

1 çorba kaşığı irmik, 1 çorba kaşığı tuz, 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 10 damla limon yağı, 10 damlada nane yağı ve karışım krem kıvamını alıncaya kadar çok az bir miktarda su eklenerek elde edilen doğal ayak peelingi, son derece etkili bir seçenektir. Yapılması gereken işlem ise bu karışımla yaklaşık 15 dakika ayaklara masaj yapmak ve ölü deri tamamen çıkıncaya denk bol ılık suyla durulayıp ardından cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmak yeterli olacaktır.

Ponza Veya Topuk Taşı Kullanım Önerileri

Ponza veya topuk taşı kullanımı aşırıya kaçıldığında ya da bilinçsizce kullanıldığında ayakların hasar görmesine neden olur. Genellikle ayaklardaki ölü deriden arınmak için kullanılan ponza taşının kullanımı ayak sağlığımız için son derece önemli. Aksi durumda ayak derisini çok fazla tahriş ettiğimiz için ayakkabı giymekte ve dahası ayakta durmakta bile güçlük çekebiliriz.

Ponza veya topuk taşı kullanım önerilerini hazırlama nedenimiz özellikle de hassas ve ince ciltlerin ponza taşı kullanımında normalden iki kat daha fazla dikkat etmesi gerektiğini, bildirmek içindi. Hassas ciltlerin ponza taşını ayda maksimum 2 defa kullanmaları önerilmektedir. Ayrıca kullanımında ise çok bastırmadan maksimum 3 defa aynı bölgeye uygulanması tavsiye edilir.

Topuk taşının ayaktan ölü deriyi atmamız için muazzam bir yardımcı olduğunu bende kabul ediyorum. Ancak bu konuda aşırıya kaçıldığında alerjik durumlara ve cilt hasarlarına neden olma ihtimalide çok yüksek. Bu nedenle ponza veya topuk taşı kullanımında her zaman için her cilt tipinin dikkat etmesinde fayda var, diye düşünüyorum.

Ayak Bakımı Evde Nasıl Olur?

Evde ayak bakımı yapmanın bir diğer yolu da 1 çorba kaşığı avokado yağı, 1-2 çorba kaşığı taze limon suyu, 1 fincan toz şeker ve 5 damla limon yağıdır. Tüm bu malzemeler karıştırılarak krem kıvamı alması sağlanır ve ayaklara yaklaşık yarım saat masaj eşliğinde uygulanır. Son olarak ayaklar durulanarak cilt tipine uygun nemlendirici kullanılır. Kullanım sureci ise haftada minimum 1 defa maksimum 2 defa olmalıdır.

Bir diğer ayak peeling maskesi ise 1 fincan şeker tozu, 2 yemek kaşığı oda sıcaklığında eritilmiş Hindistan cevizi yağı, 10 damla nane yağı ve yarım salatalık rendesi karıştırılarak ölü deri yumuşayıp çıkıncaya kadar masaj yapılarak gerçekleşir. Ölü deri tamamen temizlenince bol ılık suyla durulayıp nemlendirici uygulanır. Dileyenler bu tarifteki artan karışımı buz dolabında saklanarak sonrasında da kullanılabilir.

Evde uygulanabilecek ayak peelingi tariflerinden biriside benmari usulu ısıtılan bal karışımı ile yapılır. Isıtılmış 2 yemek kaşığı bu balın içerisine 1 fincan beyaz şeker, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı karbonat eklenerek ısıtılarak karışımın homojen bir hal alması sağlanır. Ardından hazırlanan bu peeling maske ılıkken ayaklara ölü deri çakıncaya kadar  masaj eşliğinde uygulanır ve bol ılık su ile durulanarak nemlendirici kullanılır.

1 fincan beyaz şeker tozu, 1 fincan esmer şeker tozu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı vanilya karıştırılarak homojen bir hal alması beklenir. Ardından dairesel hareketlerle ölü deri ayaklardan temizleninceye kadar masaj yapılır ve sonrasında durulayıp cilt tipine uygun nemlendirici uygulanır. Bu işlem ayak peelingi yapmanın yanı sıra ayaklarınızı kötü kokulardan da arındıracaktır. Bir önceki maskeler gibi en ideal kullanım süreci ise haftada minimum 1 defa maksimum 2 defa uygulanmasıdır.

Evde Yapabileceğiniz Bitkisel Ayak Bakım Yöntemleri

Anlatımımızın bu kısmına kadar evde yapabileceğiniz bitkisel ayak bakım yöntemlerinin başlıca en etkili olanlarını sizler için derledik. Ancak unutulmaması gereken bir etkili doğal peeling seçeneği daha bulunmakta. Konu ayak peelingi olunca bu olanağı da sizlerle paylaşmadan geçmek istemedik. Ayak pelingi olarak evlerde fazlasıyla uygulanan bu doğal seçenek, baharatların olmazsa olmazı tarcın ile yapılır. Nasıl mı?

1 yemek kaşığı toz tarcın, yarım fincan esmer şeker, yarım fincan beyaz şeker, yarım fincan Türk kahvesi, 1 fincan oda sıcaklığında erimiş Hindistan cevizi yağı ve 1 kapsül kırılmış E vitamini bu ayak peelingi için yeterli olacaktır. Yapılması gereken ise tüm bu malzemeleri iyice karıştırıp, öncesinde ılık suyla temizlenmiş ayaklara set hareketlerle ölü deri temizleninceye kadar masaj yapmak ve sonrasında bol ılık suyla durulayıp cilt tipine uygun nemlendirici uygulamak. Bu işlemin en ideal uygulama süreci, haftada minimum 1 defa maksimum 2 defadır.

Evet, ciltkulis.com okurları bugün sizler için ayak peelingi hakkında yaptığımız araştırmalara dayanarak en etkili ayak peeling yöntemlerini ve doğal ayak peeling maske tariflerini verdik. Umarız, sizler içinde verimli bir kaynak oluşturabilmiş ve cildinize en ideal olan ayak peeling maskelerini tanıta bilmişizdir. Bir sonraki anlatımımızda görüşmek ümidiyle, sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık