Kırışıklık Maskesi, Kremi Ve Suna Dumankaya Kuru Cilt Maskesi

Kırışıklık Maskesi, Kremi Ve Suna Dumankaya Kuru Cilt Maskesi

Kırışıklık Maskesi

Yağlı cilde oranla daha az sivilce veya siyah nokta riski taşıyan ve bakımı da oldukça kolay olan kuru cildinde dezavantaj diyebileceğimiz bazı problemleri vardır. Gözenekleri daha küçük olduğu için pürüzsüz bir görünüm veren kuru cilt, kırışıklığa yağlı cilde oranla daha fazla meyilli bir formdadır.  Kuru ciltler aşırı parlamayan bir formda oldukları için bakımında da daha az pratik işlemlerle bile muazzam sonuçlar elde edilebilir. Peki, kuru ciltler için maske çeşitleri nelerdir ve nasıl uygulanır?

Kuru cilde sahip olanlar için kırışıklık maskesi rutin olarak devam edilmesi gereken cilt bakım sistemlerinden birisidir. Çünkü kuru ciltler yağlı ciltlere göre daha hızlı kırışır ve daha kısa surede derinleşip cildin o pürüzsüz görünümü için risk uyandırabilir. Tabi bununla beraber kuru ciltler güneş ışınlarına karşı daha hassas bir yapıda oldukları için pullanmalar, güneş lekeleri ve erken tahriş olma riski de çok yüksektir. Peki, bu durumda ne yapılmalı?

Nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirerek ciltteki kurumanın önüne geçmek ve nemlendirici kremler haricinde evde doğal maskelerle de ciltteki kırışıklıkları engellemek mümkün. Ancak tüm bunları kırışıklıklar belirgin bir hal almadan yapmak daha temkinli olmanın dışında kişi için kırışıklık problemini ciddi anlamda erteleyecek ve hatta ilerleyen dönemlerde olması muhtemel olan bu durumdan tamamen kurtaracaktır. Kırışıklıklar kendini gösterdiğinde de ciltteki kuruluk ve kırışıklık için maske uygulama işlemlerine başlanabilir. Ancan öncesinde tedbiri sağlamak %98 bu durumu önlerken sonrasında uygulanan işlemler %50 ile %75 civarında bir azalma sağlayacaktır. Tabı, şu da unutulmamalı ki vermiş bulunduğumuz bu rakamlar nemlendirici krem veya maske kullanmayı alışkanlık haline getirenler için geceli. Yani düzensiz uygulamada alınacak fayda da minimum düzeyde olacaktır. Peki, kuru ciltlerdeki bu problem için Suna Dumankaya ne öneriyor, bilmek ister misiniz? O halde bir alt başlıkta bunu birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Suna Dumankaya Kuru Ciltler İçin Maske

Cildin B vitamini eşliğinde yoğurda, bala ve kara üzüm suyuna ihtiyacı var. Bu üç muazzam besin kaynağının cildimiz için inanılmaz sonuçlar doğurduğunu biliyor muydunuz? Evet, bu besin kaynakları cildi sıkılaştırıp pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. Suna Dumankayanın söylediğine göre cilt kırışıklıkları için bu malzemeler eşliğinde yapılan  maske, muazzam sonuçlar elde etmemize sebep oluyor.

Suna Dumankayanın verdiği bu maske, antioksidan içerdiği için ciltteki renk bozukluğunu gidermekle birlikte sıkılaştırıcı bir özelliğe de sahip. Peki, cildimiz için muazzam olanaklar sağlayan bu maske tarifi için ihtiyacımız olan malzemeler nelerdir? 1 tatlı kaşığı yaş maya, 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı taze çıkartılmış karar üzüm suyu yeterli olacaktır.

Suna Dumankaya kuru ciltler için maske tarifinden son derece muazzam sonuçlar elde etmek mümkün. Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeleri homojen bir hal alana kadar iyice karıştın ve cildinize uygulayın. Ancak yüze bu işlem uygulandığında dekolte kısmı ve göz çevresi de kesinlikle unutulmamalı. Karışım bitinceye kadar cildinize uygulayın. Ardından 20-25 dakika bekleyin ve ılık su ile temizleyin. Bu işlemin ne kadar etkili olduğunu daha ilk kullanımda fark edeceksiniz. Çünkü bu maske daha ilk uygulamada yüzünüzde  inanılmaz bir gerginlik hissi oluşturacak. Bu durumda korkmayın, çünkü cilt maskeyi tıpkı bir fanus gibi çeker ve kırışıklıkların sonunu getirir. Ayrıca bu maskeyi cildinizde istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Yeter ki rutin olarak haftada 2-3 defa bu işleme devam etmeyi ihmal etmeyin. Aradaki farkı kısa sürede keşfedenler Suna Dumankayanın kuru ciltler için bu maske tarifinden zaten vazgeçemeyeceklerin’den eminim.

NOT: Eğer kişinin cildi hassaslaştıran kılcal damar ve roza hastalıkları yok ise bu maske cilde porselen gibi müthiş bir görünüm sunar. Ancak bu gibi hastalıklara sahip olanlar için bu maske tarifi uygun görülmez.

İbrahim Saraçoğlu Kuru Cilt Bakımı

İbrahim Saraçoğlu kuru cilt bakımı için 6 yaş ve 12 yaş arası olan çocuklara günde iki kaşık ada çayı tüketmeleri gerektiğini söylüyor. Bununla beraber cildi nemlendirmek için 12 yaş üstü olanlar içinse günde 1 fincan ada çayı tüketmek ideal  bir rakam olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken 6 yaşından küçük olan çocuklar için bu yöntemin kesinlikle uygun görülmediğidir.

Temelinde kuru cildin bir sonucu olan egzama içinse Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu beyaz kuru dut öneriyor. Peki, özellikle de ellerde meydana gelen çatlama ve kuruluklar için beyaz dut kurusunu nasıl kullanabiliriz? Öncelikle yarım litre kaynayan suya iki avuç dolusu beyaz dut kurusunu ekleyip 7-8 dakika kaynamaya bırakmak gerekiyor. Kaynama işleminin ardından ocağın altını kapatarak karışımı ılıktan sıcak olacak dereceye kadar bekletip ayrı bir kaba alabiliriz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra tek yapmak gereken 15 dakika elleri o kabın içerisinde bekletip ardından en az yarım saat yıkamadan karışımın cilde nüfus etmesine izin vermek kalıyor. Ancak bu yöntem uygulandıktan sonra eller sabun veya başka kimyasal ürünlerle kesinlikle temizlenmemeli. Aksi taktirde uygulanan bu doğal yöntem işlevini yitirebilir ve cilt i için ekstra bir fayda sağlamaz. Ayrıca bu işlem iki günde bir düzenli olarak uygulanırsa egzama 10 günde en az %50 azalma gösterecektir. Bu nedenle ellerinde egzamadan ve kırışıklıktan şikayeti olanların bu işlemi 1 ay boyunca iki günde bir defa uygulamasında fayda var.

Yüzdeki kırışıklıklar içinse yukarıda vermiş bulunduğumuz Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kuru cilt bakım tarifini aynı şekilde yaparak yüzünüze bir masaj eşliğinde sürüp 1-2 saat beklettikten sonra ılıktan soğuk bir su yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bu işlemin cildinizde yarattığı farkı görmek için 10 ve tamamen ciltteki kırışıklıklardan arınmak içinse 1 buçuk ay yeterli olacaktır. Yeter ki karışım düzenli olarak iki günde bir defa verilen süre zarfında uygulansın.

Kırışıklık Kremi

Doğal kırışıklık maskesi haricinde kuru ciltlerin ana problemlerinden birisi olan kırışıklık için birçok nemlendirici kremlerde bulunmakta. Bu ürünlerden en çok kullanılan kremlerden biriside mango özlü besleyici ve onarıcı işleviyle ön planda olan Ligne St. Barth Mango Butter Cream Enriched nemlendiricisidir. Bunun dışında kuru ve olgun ciltler için Avene, kuru ciltler için yoğun bir besleyici özelliğine sahip olan Bioderma Atoderm Nutrition Cream, kuru ciltlerdeki minik çizgilere çözüm sunan Nuxe Nirvanesque Enrichie, el ve vücut için yoğun bir nemlendirici olan Dexeryl Cream, cilt onarım işlevi gören La Roche Posay Cicaplast Baume ve son olarak kuru, hassas ve çatlak ciltler içinse Nivea günlük bakım yüz kremi kullanımında en bilindik ve en popüler olan nemlendiricidir.

Günümüzde kullanımıyla popülerlik kazanmış kırışıklık kremi olan ve nemlendirici özellikleriyle ön planda olan ürünleri sizler için yukarıda özellikleri ile birlikte dizayn ettik. Ancak bunun dışında cildimiz için doğal olmakla birlikte inanılmaz çözümler sunan ve bunu evde kolaylıkla yapabileceğimiz kırışıklık maskesi tarifleri de bulunmakta. Biz bu tariflerden Suna Dumankaya ve İbrahim Saraçoğluna ait olanlarını sizler için yukarıda tüm ayrıntıları ile birlikte verdik. Bu iki doğal maskenin haricinde konu üzerine yaptığımız araştırmalarımızda kuru ciltler için nemlendirici işlevi gören bazı doğal kırışıklık maskesi tarifleri de bulunmakta. Dilerseniz bu tarifleri anlatımımızın geri kalan kısmında hep birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici

Kuru ciltler için doğal nemlendirici olarak avokado maskesi kullanılabilir. İçerdiği vitamin, mineral ve yağ asitleriyle oldukça zengin olan avokado, kuru ciltler içinde muazzam bir seçenek diyebiliriz. Peki, içeriği bakımından fazlasıyla zengin olan bu meyvenin maskesi nasıl hazırlanır?

Kuru ciltler için nemlendirici işlevi gören avokado maskesi için yarım avokado ve 1 tatlı kaşığı şekersiz yani organik bal yeterli olacaktır. Yapılması gereken işlem ise çok basit. Öncelikle maske için ayırdığımız yarım avokadoyu krem kıvamını alıncaya kadar ezmemiz gerekiyor. Ardından balı da ilave ederek karışım homojen bir hal alana kadar iyice karıştırıp cildimize uygulamamız yeterli. Ancak bu işlem yüze uygulanıyorsa sonrasında fark oluşmaması için dekolte bölgesi de unutulmamalı. Tarifteki bu kırışıklık maskesi ciltte 10 dakika bekledikten sonra ılıktan hafif soğuk bir su yardımıyla temizlenir. Ayrıca kuru ciltler için nemlendirici işlevi gören bu maskeyi haftada 2 defa uygulamak ideal bir rakam olmakla birlikte cildin iyileşmesini de hızlandıracaktır.

Kuru Ciltler İçin Maske

Kahve cilde yumuşak ve parlak bir görünüm sunduğu için kuru cilt maskelerinde ciddi bir rol üstlenmiştir. Kuru cildin daha canlı bir görünümde olması için destekçi olan kahve, doğal onarıcı yöntemler arasında en çok kuru ciltler için maske tariflerinde yer almaktadır. Peki, kuru ciltler için bu maske nasıl yapılır ve kullanım koşulları nelerdir?

Kahve maskesi için 2 çay kaşığı Türk kahvesinin telvesi, 2 çay kaşığı toz kakao, 3 çay kaşığı süt ve 2 tatlı kaşığı bal yeterli olacaktır. Ancak Türk kahvesinin telvesi kesinlikle şekerli olmamalı. Bunun haricinde karışımdaki bal, süt ve kakao ise maske için ayrı bir yumuşaklık kazandırdığı için gerekli ölçülerde mutlaka kullanılmalı. Tüm bu malzemeler homojen bir hal alıncaya kadar karıştırıp göz ve dudak çevresi dışında yüzünüze bir masaj eşliğinde uygulayın. Ardından 10 dakika bekletip bol ılık suyla yıkayın ve bu karışımı haftada minimum 1 defa maksimum 2 defa uygulayın. Dileyenler maskeyi yıkayıp yüzünü kuruladıktan sonra cildin nemi daha iyi tutması için yukarıda vermiş bulunduğumuz herhangi bir nemlendirici kremden de kullanabilirler.

En Etkili Kırışıklık Maskesi

Cildin aşırı kuruması nedeniyle yüzünüz halsiz, yorgun, solgun ve sağlıksız bir izlenim veriyorsa bu maske tarifi sizin için ideal bir secim olacaktır. Neden mi? Çünkü protein ve mineraller bakımından oldukça zengin olan yumurta sarısı maskesi 4-5 defa kullanıldıktan sonra cilde parlaklık, pürüzsüzlük ve eski canlılığını geri kazandırır. Peki, bu maske nasıl yapılır ve kullanım koşulları nelerdir?

En etkili kırışıklık maskesi olarak adlandırılan bu maske için 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 çay kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Tüm bu malzemeleri küçük bir kasede homojen bir kıvam alıncaya kadar iyice karıştırın. Ardından dekolte bölgesi de unutulmadan yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekleyin. Sonrasında soğuk su yardımıyla temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Vermiş olduğumuz bu kırışıklık maskesini arka arkaya olmayacak şekilde haftada minimum 2 defa maksimum ise 3 defa uygulamakta fayda var. Bu yöntem düzenli bir şekilde haftanın belli günlerinde uygulandığı taktirde yanıt vermeme gibi olumsuz bir olasılığı kesinlikle yoktur.

Kuru Ciltler İçin Süt Maskesi

Kuru ciltler için klasik olarak her daim önerilen süt maskesi, aynı zamanda çoğunluğunda evde yapmayı tercih ettiği maskeler arasında yer alır. Ancak her ne kadar klasik bir maske olarak tanımlansa da karışımın içerisinde kuru ciltler için muazzam sonuçlar veren aloe vera jeli de bulunduğu için bu maske tarifi kısa sürede cildi eski sağlına kavuşturur. Peki, süt maskesi nasıl yapılır ve cilt için ne gibi avantajlar sağlar?

Hatırlarsanız daha önceki anlatımımızda sizlere aloe vera nedir, yüze sürülür mü ve cilde faydaları nelerdir, adlı başlığı altında aloe vera maskelerinden ve muazzam bir nemlendirici olduğundan söz etmiştik. Buna bağlı olarak bu maske tarifine baktığımız zamanda görüyoruz ki aloe vera özellikle de kuru ciltler için inanılmaz bir role sahip. O halde kuru ciltler için süt maskesi tarifine gelecek olursak malzemeler; 1 çay kaşığı süt tozu, 2 tatlı kaşığı süzme bal, 1 çay kaşığı aloe vera jeli ve son olarak da 4-5 damla papatya yağına ihtiyacımız var. Tüm bu malzemeleri homojen bir hal alıncaya kadar iyice karıştırın ve dekolte bölgesini de unutmadan yüzünüze uygulayın. Ardından 15-20 dakika bekleterek ılık su yardımıyla temizleyin. Bu maskeyi ellerdeki kırışıklıklar içinde kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanım koşulu ise haftada arka arkaya olmama şartıyla minimum 2 defa maksimum ise 4 defa uygulanması ideal olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Muz Maskesi

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskelerden bir diğeri de muz maskesi. Muz maskesi, düzenli olarak kullanıldığı taktirde kuru ciltler için şahane bir nemlendirici işlevi görür. Bu kırışıklık maskesi içerdiği A vitamini nedeniyle ciltteki lekeleri minimuma indirmekle beraber cildi yumuşatır, içerdiği B vitamini nedeniyle yaşlanmanın cilt üzerindeki etkisini azaltmanın yanı sıra ciltteki kuruluğu da zamanla yok eder, içerdiği E vitamini nedeniyle de cildi UV ışınlarına karşı koruma altına alır ve son olarak da içerdiği potasyum nedeniyle cildin nemi tutmasını sağlar.

Kuru ciltler için muz maskesi hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler; yarım muz, 2 çay kaşığı taze sıkılmış portakal suyu ve son olarak da 2 çay kaşığı yoğurt. Öncelikle yapılması gereken tüm bu malzemeler homojen bir kıvam alıncaya karıştırıp dekolte bölgesi de unutulmadan yüze uygulamak. Ardından 15 dakika bekletip ılık su yardımıyla temizlenir. Sonrasında dileyenler nemlendirici kremde kullanabilir. Ancak bu maskenin ilk bir haftada 2 defa sonraki haftalarda ise düzenli olarak ciltteki kuruluklar azalıncaya dek birer defa uygulanası uygun görülmektedir.

Taze Salatalıkla Kırışıklık Maskesi

Salatalığın yorgun ve bakımsız ciltler için ne kadar faydalı bir şifa kaynağı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki, kuru ciltler için salatalık kırışıklık maskesi olarak kullanılabilir mi? Evet, salatalık hem yağlı ciltler için hemde canlandırıcı ve bebeksi bir yumuşaklık kazandırması nedeniyle kuru ciltler içinde kullanılabilir. Nasıl mı?

Öncelikle 1 büyük boy taze salatalığın kabuğunu rondodan geçirin ve ardında yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar ekşi kremayı ekleyip homojen bir hal alıncaya kadar iyice karıştırın. Bu işlemin ardından salatalık maskeniz hazır demektir. Geriye kalan tek şey ise yeni temizlenmiş olan cilde uygulamak. Bu kırışıklık maskesini yüzünüzde yaklaşık  20-25 dakikalık süreyle bekletin ve ılık suyla temizleyin. Kullanım koşulu ise haftada minimum 2 defa maksimum 5 defa uygulanması uygun görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık