Koltuk Altı Beyazlatma, Koltuk Altı Kararması Ve Koltuk Altı Beyazlatma Kremi

02.10.2018
138
A+
A-
Koltuk Altı Beyazlatma, Koltuk Altı Kararması Ve Koltuk Altı Beyazlatma Kremi

Koltuk Altı Kararması

Koltuk altı kararması, özellikle de yaz aylarında hemen hemen her kadının kabusu olmuş vaziyette.  Bu nedenle bugün siz okurlarımız için koltuk altı kararmasına çözüm niteliği taşıyan bazı doğal yöntemlerden ve bu problemlerle doğrudan savaşan kremlerden bahsedeceğiz. Peki, koltuk altı kararmasına ne iyi gelir ve koltuk altı beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Koltuk altı kararması, genellikle dış faktörler nedeniyle ortaya çıkan rahatsız edici bir cilt problemi olarak bilinmektedir. Bu problemle karşı karşıya kalanların koltuk altı bakımında yanlış uyguladıkları bir şeyler mutlaka vardır. Örneğin; koltuk altı kıllarına jiletle müdahale etmek, bu nedenlerden yalnızca bir tanesidir.

Koltuk altı kararmasının başlıca sebepleri sırasıyla şunlardır:

 • Koltuk altı kıllarını jiletle almak, koltuk altı kararmasına sebebiyet vermekle birlikte kıl köklerinin daha güçlü ve daha sert olmasını sağlar.
 • Koltuk altı kıl temizliği için kullanılan ağdanın kalite seviyesi ve hijyenik olmama durumu da  koltuk altı kararmasının sebepleri arasında yer alır.
 • Aşırı terleme ve bu terlemeye karşı gerekli koltuk altı bakımının doğru uygulanmaması sonucunda koltuk altı kararması ile karşı karşıya kalınabilir.
 • Terlemeyi önleyen ilaçlar ve kalitesi düşük deodorantlar koltuk altı kararmasının ana nedenlerinden olmasa da kısmen etkileyen faktörler arasındadır. 
 • Epilasyon aletlerinin bilinçsiz bir şekilde koltuk altına uygulanması ve kılların çıkış yönüne ters vaziyette işlem görülmesi koltuk altı kararmasının en temel sebepleri arasında yer alır.
 • Hormon bozukluğu ve kanser hastalığı çok olmasa da kısmen koltuk altı kararmasına etki edebilir.

Evet, koltuk altı kararmasının sebepleri arasında tedirgin edecek kadar çok ciddi nedenler olmasa da mutlaka bu durumun oluşmasını sağlayan bir etken vardır. Bu nedenle koltuk altı kararmasına çözüm sağlamak için bu nedenleri bilmemiz ve tekrarını yaşamamak için yanlış koltuk altı temizleme yöntemlerini derhal terk etmemiz gerekiyor.

Koltuk Altı Beyazlatma

Vücudumuzda koltuk altı ve bikini bölgesi genellikle kararmaya meyilli olan bölgelerdir. Bu nedenle kişisel bakım işlevlerinde bu bölgelere daha hassas yaklaşmamız ve doğru kişisel temizlik yöntemini uyguladığımızdan emin olmamız gerekiyor. Ancak koltuk altı kararması çoğu kez her ne kadar dış etkenlere bağlansa da bu cilt probleminde azda olsa genetik faktörlerde etki edebilir. Peki, koltuk altı beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Koltuk altı kararması durumunda genelde koltuk altı beyazlatma kremi tercih edilir ve buda günümüzde bilen en basit cilt onarım sistemleri arasında yer alır. Ancak bunun yanı sıra koltuk altı beyazlatma yöntemleri arasında bilinen, kesin sonuç vadeden ve uygulanması da oldukça kolay olan doğal cilt onarım sistemlerde bulunmaktadır.

Limon, koltuk altı beyazlatma işleminde bilindik en kolay doğal cilt onarım yöntemidir ve dahası kimyasal ürün kullanmayı tercih etmeyenlerin gözdesi olan bir sistemdir.  Her ne kadar doğal yöntemlerin hızlı sonuç vermemesinden tedirgin olunarak ikinci plana atılsa da güvenilir olmakla beraber kişiye normalden daha hızı çözüm olanağı sunar. Peki, koltuk altı beyazlatmada bize kesin çözüm sunan bu doğal kaynaklar nelerdir ve nasıl uygulanır?

Koltuk Altı Kararmasına Ne İyi Gelir?

Doğal yöntemlerle koltuk altı beyazlatma işleminde limon ve şeker oldukça etkili bir ikilidir. Limon ve şeker karışımı ile koltuk altı beyazlatma yöntemi bilindik en çok uygulanan sistemlerden birisidir. Ancak bu doğal seçeneği günümüzde birçok kişi yanlış uyguluyor ve beklediği sonucu alamıyor. Limon ve şeker karışımının gece uygulanması kişi için yanıt veren en sağlıklı yöntemdir. Çünkü limon güneş ışığında kullanıldığı taktirde istenilen performansının dışında daha feci cilt problemlerini de beraberinde getirebilir. Bu nedenle uygulanmakta olan bu yöntemin gece yatmadan önce yapılmasında fayda var.

Koltuk altı beyazlatma işleminde yapılması gereken her evde istisnasız bulunan taze sıkılmış limon suyu ve bir yemek kaşığı işlenmemiş toz şekeri karıştırarak  kararmış olan koltuk altına uygulamaktır. Ardından 15 dakika bekleterek ılık suyla durulayıp bir peçete yardımıyla kurulamak yeterli olacaktır. Karışımda bulunan toz şeker cilt için ekstra bir performans sergileyerek cildi ölü hücrelerden arındırır. Limon koltuk altı beyazlatma işleminde herhangi bir karışıma üye olmadan tek başına da uygulanabilecek bir doğal yöntemdir. Ancak öncesinde de belirttiğimiz gibi limonu cilde uygularken güneş ışığı altında yapılması uygun görülmez ve bu sebepten limon içeren karışımların ya da yalnızca limonla olan doğal yöntemlerin gece uygulanması cildimiz için daha çok avantajlı olacaktır.

Koltuk Altı Beyazlatmada Hidrojen Peroksit Yöntemi

Kişi için oldukça ekonomik bir seçenek sunan ve günümüzde koltuk altı beyazlatma işlemlerinde fazlasıyla gündeme gelen bu bu yöntem, sadece koltuk altı kararması için değil ciltteki tüm lekelerinde kaybolmasına yardımcı olur. Hidrojen peroksit, alerjik reaksiyon gösterme olasılığı yüksek olan bir yöntem olduğu için kullanımında da normalden daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca cildi tahriş etmesinden ötürü bu ürünün minimum yoğunlukta kullanılmasına özen gösterilmesi de cilt sağlığı acısından daha avantajlı olacaktır. Kişi bu yöntemi aşama aşama deneyerek cildine uygun yoğunluğu test edebilir. Kullanımında ise ürünü yalnızca kararma olan bölgeye uygulayıp 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulamak yeterli olacaktır.

Koltuk altı kararması için kullanılmakta olan doğal seçeneklerden bir diğeri ise dilimlenmiş patates yöntemidir. Bir dilim patates yardımıyla koltuk altı beyazlatma işlemi yapmak mümkün. Nasıl mı? Her gün bir dilim patates ile  kararmış olan koltuk altına masaj yaparak zamanla nasıl beyazlandığına şahit olabilirsiniz. Bu yöntemde önemli olan tek nokta, işlemin sürekliliğidir. Düzenli uygulama şartıyla olumlu bir neticeye kavuşmak için dilim patates seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Koltuk altı kararması için tercih edilmekte olan doğal yöntemlerden biriside şeker ve zeytin yağı karışımıdır. Bu yöntemi uygulamak için birer çorba kaşığı zeytin yağı ve işlenmemiş şekeri karıştırıp kararma gözlemlenen bölgeye uygulamak yeterli olacaktır. Ancak bu yöntemi duştan sonra gerçekleştirmek daha hızlı sonuç almanıza yardımcı olur.

Koltuk Altı Kararmasına Çözüm Sunan Karbonat Ve Süt Yöntemi

Koltuk altı kararması doğal yöntemler sayesinde kesin sonuç elde etmek için yukarıda belirttiğimiz sistemler haricinde iki ayrı çözüm seçeneğinde bulunmaktadır. Karbonat cilt için birbirinden inanılmaz faydalar sağlayan bir doğal kaynak olmakla beraber koltuk altı kararması içinde kesin sonuç vadediyor. Cilt için hiçbir yan etkisi olmayan karbonat, koltuk altı kararmasına son vermekle beraber duştan sonra koltuk altına uygulandığı taktirde terlemenin bir sonucu olan kıyafetlerdeki sarımsı rengi de ortadan kaldırıyor. Peki, karbonatı koltuk altı kararması için nasıl kullanabiliriz?

Yarım yemek kaşığı karbonat ile suyu macun kıvamını alıncaya kadar iyice karıştırıp koltuk altına uygulayarak masaj yapın ve 10-15 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Bu yöntem gönül rahatlığıyla koltuk altı kararması gecene kadar her gün bir defa uygulanabilir. Çünkü öncesinde de belirttiğimiz gibi karbonat cilt için herhangi bir zarar teşkil etmez.

Karbonat haricinde koltuk altı kararmasına iyi gelen bir diğer doğal yöntem ise süt. Süt, içerisinde yağ asitleri ve vitaminler barındıran bir besin kaynağı olduğu için cilt içinde birbirinden muazzam faydalar sağlamakta. Süt faydalı bir besin kaynağı olmakla beraber içerdiği vitaminler nedeniyle cildi aydınlatıcı ve zararlı toksinlerden arındırıcı bir etkiye de sahiptir. Peki, süt sayesinde koltuk altı kararmasından nasıl kurtulabiliriz?

İki yemek kaşığı sütün içerisine bir cay kaşığı lor ve bir yemek kaşığı unu ekledikten sonra iyice karıştırıp hamur halini almasını bekleyin. Ardından hazırlamış olduğunuz karışımı kararmış bölgeye uygulayıp 15 dakika bekletip ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır. Süt ile uygulanmakta olan bu karışım, koltuk altı kararmasına çözüm sunmanın eşliğinde cildi de ölü hücrelerden arındırır. Bunun yanı sıra aynı işlemi tam yağlı süt krema ile yaparak daha iyi sonuç elde etmenizde mümkün.

İçerdiği mineraller ve vitaminler sebebiyle cilt için muazzam bir seçenek olan süt, herhangi bir karışıma ortak olmadan kullanılmasında da fayda var. Süt, cilde masaj yapılarak uygulanıp 5-10 dakika bekletilip durulandıktan sonra cilde yumuşaklık, hafiflik ve yenilik kazandırır. Bu nedenle daha sağlıklı bir cilt için okurlarımıza bizim tavsiyemiz haftalıkta olsa sütü tek başına cilt bakım listenizde bulundurmanızdır. Bu işlem sizin haftaya daha dinamik ve rahat hissederek başlamanıza yardımcı olmakla beraber cildinizi de toksinlerden temizleyecektir.

Koltuk Altı Kararması İçin Kür Tarifi

Koltuk altı kararması için birbirinden muazzam doğal tariflerden yukarıda sizler için bahsettik. Ancak koltuk altı kararmasından en kısa sürede kurtulmak için son derece etkili bir kür tarifi daha vermek isteriz. Eğer sizde koltuk altı kararmasından şikayetçiyseniz veya bu durumdan en kısa sürede kurtulmanın çaresini arıyorsanız doğru adreste olduğunuzu ve size en hızlı yanıt veren bir kür tarifi ile daha karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz.

Kür tarifimiz için gerekli olan malzemeler; 1 tatlı kaşığı pirinç, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve son olarak da 1 tatlı kaşığı sirke yeterli olacaktır. Bu üç malzemeyi ölçümüne uygun olacak bir şekilde karıştırıp krem kıvamına getirdikten sonra koltuk altına uygulayın ve 20 dakika bekletip ılık suyla temizleyin. Bu işlemin hemen ardından o bölgeyi kurulayıp bebek pudrası ile temizlemeniz başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak bu kür tarifinde önemli olan bir diğer nokta ise kıl temizliğinin hemen ardından uygulanması gereken bir sistem olmasıdır.

Koltuk Altı Beyazlatma Kremi

Doğal koltuk altı beyazlatma yöntemlerinin dışında günümüzde koltuk altı kararmasın da etkili olan ve eczaneden kolaylıkla temin edebileceğimiz kremlerde mevcut. Bu kremler ise vazelin, expigment, fucidin ve bepanthen olarak bilinmektedir. Ancak tercihi bu kremlerden yana olmayanlar için yukarıda birçok çeşit doğal yöntemden söz ettik. Tüm bu kremlerde dahil olmak üzere hiçbir yöntem bir gün içerisinde netice vermez. Yukarıda zaten sizlerle paylaşmış olduğumuz doğal yöntemlerin bazıları bu kremlerin içeriği ile bire bir aynı olmakla beraber kullanıcıya aynı performansı veren etkiye de sahiptir. Yani burada asıl dile getirmek istediğimiz tarifini vermiş olduğumuz doğal yöntemlerin hazır kremlerden tek farkı evde sizin hazırlamış olmanızdır.

NOT: 1 yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 adet taze sıkılmış limon suyunu karıştırıp krem haline getirdikten sonra koltuk altına uygulayın ve 10 dakika bekletip durulayın. Bu günümüzde fazlasıyla tercih edilen yöntemlerden biri olmakla beraber birçok hazır kremle eş değer bir performans sergilediği de uygulanarak keşfedilmiştir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Tuba dedi ki:

  Merhaba yazılarınız son derece kapsamlı ve bilgilendirici. Benim bir önerim olacak. Selülit ve portakal kabuğu görünümü hangi yöntemlerle giderilir? Bu konu hakkında da yazı kaleme alırsanız memnun olurum😊

  1. Ülkü dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Oluşturduğumuz site cilt bakımı üzerine olduğu için ilerleyen günlerde portakal kabuğu görünümü ve selülit konularına da değineçeğimizden emin olabilirsiniz. 🙂

 2. Hatice dedi ki:

  Geçenlerde internette beyazlatıcı soyulabilen mavi maskeye rastladım. Sizce koltuk altı kararmasına kullansak fayda verir mi?

  1. Ülkü dedi ki:

   Merhabalar, ben daha önce soyulabilen beyazlatıcı mavi maske kullanmadım. Kendim deneyip performansından emin olmadığım bir şeyi size öneremem. Bu nedenle öncelikle ürünü bilmem gerekiyor. Ayrıca tavsiyem, kullandığınız ürünün sonradan tahriş edici etkilerine maruz kalmamanız için içeriğini iyi analiz edip ürünü kullananların yorumlarını dikkate almanızdır. Bununla beraber cildinize uygun olup olmadığı hakkında da bilgi edinmenizde fayda var. Biliyorsunuz ki her ürün her ciltte aynı performansı göstermeye biliyor ve sonrasında cilt sağlığını tehdit eden alerji gibi sağlık problemlerine de zemin hazırlayabiliyor. 🙂 😉

 3. TUBA dedi ki:

  MERHABA ÖNCELİKLE BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER. SİNOZ UN BEYAZLATICI KREMİ HAKKINDA KOLTUK ALTI KARAMASINA ETKİSİ NEDİR FİKRİNİZ VARMI?

  1. Ülkü dedi ki:

   Merhabalar Tuba hanım. Sinoz beyazlatıcı krem, ciltte meydana gelmesi muhtemel olan kararmaları ortadan kaldırmak için formülüze edilmiş bir kremdir. Piyasaya bu marifeti üzerine sürüldüğü için kullanıcı oranı da oldukça fazla. Ancak olumlu geri dönüşlere baktığımız zaman bu yaklaşık %65 civarında bir oran veriyor ve kalan yüzde ya tedirgin olduğu için kullanmıyor ya da üründen memnun kalmadığı için reddediyor. Acık konuşmak gerekirse ben ürünün içeriği hakkında çok geniş bir bilgi haznesine sahip değilim. Ama daha önceki takipçimize de söylediğimiz gibi cildin asıl ihtiyacı nedir tam anlamıyla bilmeden doğru ürünü seçemeyiz. Bu sebeple bizim tavsiyemiz Sinoz beyazlatıcı kremin içeriğini doğru kaynaklardan araştırmanız ve kullanıcıların yorumlarını da dikkate alarak kullanmanız. Kararma daha çok dirseklerde, dizlerde, koltuk altında ve bikini bölgesinde olduğu için bikini bölgesinde kullanılması gereken kremleri kozmetik dünyanın bize sunduğu ürünlerden kullanırken ayrıca dikkat etmekte fayda var. Bizler bikini bölgesi hariç tüm bölgelerdeki karamalar için Sinoz beyazlatıcı kremin kullanılmasında genel profile baktığımız zaman bir sakınca görmüyoruz. Ancak bikini bölgesindeki kararmada enfeksiyon kapmamak için bu tarz kremleri tercih etmeden önce eczaneden uzman onayıyla temin edilmesi taraftarıyız. 😉

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık