Lahana Diyeti, Faydaları Ve İbrahim Saraçoğlu Lahana Kürü

26.09.2018
144
A+
A-
Lahana Diyeti, Faydaları Ve İbrahim Saraçoğlu Lahana Kürü

Lahana Diyeti

Lahananın içerisinde yüksek miktarda lif bulunduğu için kilo vermeyi hızlandırır ve daha ideal bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olur. Bu nedenle bugün siz okurlarımızla adına bir nevi lahana diyeti de diyebileceğimiz bu doğal zayıflama yönteminden bahsetmek istedik. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, birçok televizyon kanalında beyaz lahana suyunun zayıflama imkanı sunduğundan bahsediyor. Bunun üzerine bizde İbrahim Saraçoğlu lahana kürü tariflerini ve faydalarını araştırdık. Dilerseniz araştırmalarımıza dayanarak bugün lahana diyeti ve faydaları hakkında sizler için bu anlatımımız aracılığıyla detaylı bir bilgi aktarımında bulunmak isteriz.

Beyaz lahana suyu zayıflamayı hızlandıran bir besin olduğu için lahana ile hazırlanan kür tarifleri son dönemlerde daha da popülerlik kazanmaya başladı. Günlük hayatta hem yapımı ile hemde uygulanışı ile oldukça kolay olan lahana diyeti, zayıflamanın yanı sıra kişiye ekstra bir dizine fayda da sağlamakta. Peki, lahana diyeti nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Lahana Diyeti Nasıl Yapılır Ve Faydaları Nelerdir?

Lahana kürü göbek eritmek, fazla kilolardan kurtulmak ve bölgesel kilo vermek gibi işlevlerinin yanı sıra vücudu toksinlerden de arındır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun söylediğine göre lahana kürü metabolizmayı çok iyi çalıştırdığından ötürü kişiye haftada rahatlıkla iki kilo verme şansını tanır. Ancak bunun beraberinde lahana diyetini uygulayanlara İbrahim Saraçoğlunun “Sağlıklı beslenmeyi kesinlikle ihmal etmesinler” diye birde uyarısı var.

Lahana diyetinin faydalarına geçmeden önce dilerseniz sizlere diyete karşı oluşan ön yargıdan ve yanlış diyet anlayışının doğurduğu bazı olumsuz sonuçlardan da bahsetmek isteriz. Günümüzde diyet denildiği zaman ne yazık ki birçok kişide aç kalma algısı uyanıyor. Oysa ki diyet, aç kalmadan beslenmeyi normal düzeye indirmek ve besin düzenini dengeye sokarak ideal bir kiloya kavuşmamızda yardımcı olan bir eylemdir. Peki, aç kalmadan diyet nasıl uygulanır? Öncelikle şunu bildirmek isteriz ki kontrollü beslenme ve bol sıvı tüketimi yapma diyetle eş değer bir potansiyeldedir. Peki, lahana diyetinin diğer diyet listelerine oranla farkı ve faydaları nelerdir?

Lahana diyetinin faydaları sırasıyla şunlardır:

 • Bölgesel kilo vermeye yardımcı olur.
 • Lahana lif içerikli bir besin kaynağı olduğu için metabolizmayı hızlandırır.
 • Vücudu toksinlerden ve zararlı atıklardan temizleyerek kişiye daha sağlıklı bir yaşam standarttı sunar.
 • Yağ dokusunda birikmiş olan toksinlerin dışarı atımını kolaylaştırır ve yağ yakıcı bir etkiye sahip olduğu için kişiye sağlıklı bir şekilde kilo verilme imkanı sunar.
 • Kolon kanserine karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.
 • Düzenli olarak 3 hafta kullanıldığı taktirde selülit problemini önemli ölçüde azaltır.
 • Öncesinde kemoterapi ve radyoterapi almış kanser hastalarına direnç verici bir özellik taşır.
 • Kan dolaşımını dengeleyerek vücudu önemli ölçüde canlandırır.
 • Uyku apnesini tedavi etmekte bitkisel bir tedavi seçeneğidir.
 • Bağırsak kanseri olma riskini minimuma indirir.
 • Kanın temizlenmesinde önemli bir rol onar ve böylece damar tıkanıklığını giderir.

Evet, günümüzde enerjisi hiç düşmeden diyet yapanlarımızın sayısı ne yazık ki yok denilecek kadar az. Oysa İbrahim Saraçoğlu lahana kürü tarifi ile enerji düşüklüğü hiç yaşamadan sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve hayallerdeki o vücuda sahip olmak mümkün. Nasıl mı? Bunu dilerseniz lahana kürü adlı bir alt başlığımızda hep birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Lahana Kürü

Lahana kürünü bir yılda toplamda maksimum dördü aşmayacak şekilde uygulanması sağlık açısından hiçbir yan etki oluşturmayacaktır. Peki, lahana kürü nasıl yapılır? Basit bir lahana kürü hazırlamak için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler 3 su bardağı klorsuz su ile 4-5 adet beyaz lahana yaprağı. Yapılması gerekenler ise öncelikle kaynamakta olan 3 su bardağı klorsuz suya 4-5 adet beyaz lahanayı ilave edip kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı bir vaziyette 7 dakika kaynamaya bırakmaktır. Bu işlemin ardından sadece lahana kürünü düzenli bir şekilde uygulamak kalıyor. Peki, bu düzen nasıl olmalı?

Hazırlanmış olan tarifteki bu lahana kürünü 5 gün boyunca günde 3 defa ılık olarak tüketmek gerekiyor. Beş günün ardından 3 gün bu kürü uygulamaya ara vererek aynı işlemi toplamda 15 gün olacak şekilde uygulayıp bırakmak gerekiyor. Bu kür tarifini düzenli bir şekilde uygulamak zayıflamanın yanı sıra birçok sağlık probleminden de arınmaya yardımcı oluyor. Ayrıca bu lahana kürü tarifinde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta senede maksimum 3 kez uygulanıyor olmasıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Lahana Kürü Tarifi.1

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu lahana kürü tarifi için 3 su bardağı klorsuz su, 5 dal maydanoz ve 4-5 adet beyaz lahana yaprağı gerekmekte. Kürün hazırlanışında ise 3 su bardağı kaynayan klorsuz suya maydanozu ve lahanayı ilave ederek 7 dakika altı kısık ateşte tencerenin ağzını kapatarak kaynamaya bırakmak yeterli olacaktır. Kürün kullanım koşullarına gelince taze hazırlanmış olarak öncelikle ilk 5 gün sabah akşam birer su bardağı düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor. İlk 5 günün ardından bir hafta boyunca yine aynı kür tarifinden günde bir su bardağı olacak şekilde tüketilmesi, üçüncü hafta 2 günde bir su bardağı tüketilmesi, dördüncü hafta 3 günde bir su bardağı tüketilmesi ve son olarak beşinci haftada ise 7 gün sonunda 1 bardak yani haftada 1 defa tüketilmesi gerekmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu lahana kürü tarifini yukarıdaki gibi uygulamak olacak herhangi bir yan etkiye karşı koruma sağlayacak ve bunun beraberinde kişiye sağlıklı beslenme avantajı da sunacaktır. Lahana kürünün bu tarifini uygulayarak diyet yapan kişi, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için mutlaka yukarıda verilen zamanlamalara uyması ve bu kür eşliğinde artı başka bir kür kesinlikle uygulamaması gerekiyor.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Lahana Kürü Tarif.2

İbrahim Saraçoğlu lahana kürü tarifi için 4 adet büyük beyaz lahana yaprağı, yarım litre klorsuz su, 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve yarım demet maydanoz yeterli olacaktır. Hazırlanışında ise lahanaları çok parçalamadan kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya atıp 4-5 dakika kısık ateşte kaynamasını bekledikten sonra yarım demet maydanozu da ekleyerek 1-2 dakika daha kaynamaya bırakmak bu kür tarifi için ideal bir süreç olacaktır.

Kaynama süresi bittikten sonra hazırlanmış olan lahana kürü süzgeçten geçirilip suyu eşit bir şekilde üçe bölünerek gün içerisinde sabah, öğle ve akşam olmak üzere tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca her öğünde içmeden önce bardağa iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu eklenmesi ve bu lahana kürünün günlük taze olarak yapılmasıda önem arz ediyor.

NOT: Lahana kürünü yeni doğum yapmış ve emzikli olan kadınların yapması uygun görülmez. Ayrıca bu kür vücuttaki iyot miktarını minimuma indirdiği için guatr problemi olanlara, metabolizmayı çok hızlı çalıştırdığı için ishal halinde olanlara, kemoterapi hastalarına ve içerisinde bulundurduğu K vitamini nedeniyle kan sulandırıcı ilaç tedavisi gören hastalara tavsiye edilemez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık