ND:YAG Lazer İle Epilasyon

29.10.2018
73
A+
A-
ND:YAG Lazer İle Epilasyon

Nd:YAG Lazer

Nd:YAG lazer nedir, hangi bölgelerde kullanılır ve ne sıklıkla uygulanır? Bilmek ister misiniz? Evet, bugün siz okurlarımız için Nd:YAG lazer hakkında bir içerik hazırladık. Nd:YAG lazer ile epilasyon nedir? Nd:YAG lazer epilasyon hangi tüylerde etkilidir ve özellikleri nedir? Nd:YAG lazer hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtını ve daha fazlasını bu anlatımımız aracılığıyla bulmanız mümkün.

İstenmeyen tüylerden arınmak için bize çözüm sunan etkili yöntemlerden biriside Nd:YAG lazer ile epilasyon yöntemidir. Günümüzde birçoğumuzun tercihi olan Nd:YAG lazer ile epilasyon sistemi, her tüy tipi için aynı olanakları sağlamayabiliyor ve bu nedenle yapılan işlemin kesin bir sonuç vermesi içinde bölgesel olarak uygulanan seanslar farklılık gösteriyor. O halde detaylar için Nd:YAG lazer ile epilasyon nedir, sorusuyla konumuza devam edelim.

Nd:YAG Lazer İle Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüyler için günümüzde fazlasıyla tercih edilmekte olan Nd:YAG lazer, 1064 nm. dalga boyunda yapılan bir lazer epilasyon çeşididir. Bu lazer epilasyon yöntemi, istenmeyen tüyler için kullanılmakla birlikte damar ve leke tedavisinde de kullanılmaktadır. Yani Nd:YAG lazer, sadece tüy köklerini yakarak istenmeyen tüylerin dökülmesi için değil, cilt lekeleri ve damar problemlerini ortadan kaldırmak içinde tercih edilen bir sistemdir. Peki, marka olarak hangi Nd:YAG lazer çeşitleri mevcuttur?

Nd:YAG lazer ile epilasyon uygulamasında Apogee, Clarity, Epicare ve Candela markaları da bulunmaktadır. Nd:YAG lazerlerin de mevcut olan bu markalar kişinin tercihine bağlı olarak yapılır. Ancak işlemi yapan uzman kişinin cilt hassasiyetini de göz önünde bulundurarak cilt yapısına uygun olup olması koşulunda Nd:YAG lazer marka seçeneklerini değerlendirir.

Evet, Nd:YAG lazer ile epilasyon nedir ve Nd:YAG lazer markaları var mıdır, sorularını açıklığa kavuşturduğumuza göre Nd:YAG lazer ile epilasyonun özellikleri nedir ve hangi tüylerde etkilidir; birazda ondan söz edelim, ne dersiniz?

Nd:YAG Lazer İle Lazer Epilasyonun Özellikleri Nedir?

Nd:YAG lazer için merak edilen ve sıklıkla sorulan sorulardan biriside her ten için uygun olup olmadığıdır. Evet, Nd:YAG lazer renge çok duyarlı bir yapıda olmadığından dolayı acık tenliler için ideal bir seçimdir. Yani esmer veya bronz tenler Nd:YAG lazer uygulamasında tüyleri tamamen ortadan kaldırmak için kesin kalıcı bir çözüm niteliği taşıyan bu sistemden tam anlamıyla yararlanamazlar. Bu nedenle Nd:YAG lazer ile epilasyon yönteminde kalıcı sonuçlar elde etmek için ten rengini de dikkatte almak çok önemli. Çünkü sizlerde taktir edersiniz ki Nd:YAG lazer sistemi başlı başına renkli tüylerin köklerini yakarak kalıcı kıl kaybına sebebiyet veren bir epilasyon yöntemidir. Bu nedenle bronz veya esmer ten rengine sahip olanlar kalıcı netice elde edebilecekleri diğer epilasyon yöntemlerini değerlendirmeleri hem ekonomik acıdan hemde kesin bir neticeye ulaşmak acısından daha avantajlı olacaktır.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Hangi Tüylerde Etkilidir?

Nd:YAG lazer ile epilasyon sistemini değerlendirmek isteyenlerde merak uyandıran bir diğer soru ise bu sistemin hangi tüy tiplerinde kalıcı bir etki sağladığı üzerinedir. Nd:YAG lazer epilasyon renge çok duyarlı bir sistem olmadığı için acık tenlilerde kalın ya da ince yapılı koyu renk kahverengi ve siyak tüyleri gidermekte son derece etkili bir epilasyon yöntemidir. Tabi yine buna bağlı olarak acık tenli kişilerde acık kahverengi tüyler için kullanıldığı zaman verdiği maksimum etkide %10 civarında olarak normalden kat ve kat daha düşük olur.

Nd:YAG lazer bronz ve daha esmer tenlerde ise acık tendeki işlevinin tam tersini sergiler. Yani renge fazla duyarlı bir epilasyon secimi olmadığı için bronz tenlerde ise sarı ve daha acık renkte ya da ten renginden daha koyu renkteki kalın tüylerde işlevini maksimum derecede yapar. Kısaca Nd:YAG lazer ile epilasyon sisteminde kalıcı etki alabilmek için için tüy tipinin ten rengiyle birebir uyuşmaması ve kendini belli eden bir renkte veya yapıda olması gerekiyor. Peki, Nd:YAG lazer hangi bölgelerde kullanılır?

Nd:YAG Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Nd:YAG lazer vücut epilasyon sisteminde bikini bölgesi ve koltuk altı dahil olmak üzere her bölgede uygulanabilir. Nd:YAG lazer kadınlarda kalın, yaygın ve sert yapılı tüylerde etkili bir işlev gören epilasyon yöntemlerinin başında gelir. Ancak yüz bölgesinde çok sık olmamak şartıyla kalın tüylerde ve dudak üstü hariç olmak üzere ince yüz tüylerinde genel olarak uzmanlar tarafından bu lazer epilasyon sistemi tavsiye edilmez. Tabi, buna rağmen bu lazer sisteminde ısrarcı olanlar için bizim önerimiz cilt sağlığını da göz önünde bulundurarak öncesinde ilgili bir uzman ile iletişim halinde olması ve yan etkilere esir kalmamak için cildine uygun lazer sistemleri hakkında detaylı bilgi edinerek değerlendirmesidir.

Nd:YAG Lazer Ne Sıklıkta Uygulanır?

Nd:YAG lazer epilasyon genel olarak 6-8 hafta aralıklarla uygulanır. Yapılan her işlemin ardından kişinin cilt yaşına göre uzman kontrolünde maksimum 3 hafta minimum 2 hafta sonra kontrol seansı uygulanarak kalan tüyler giderilir. Yapılan seans aralıklarında tüyler olmaz. Ancak Nd:YAG lazer epilasyon tüylerin tekrardan çıkmaya başladığı dönemlerde tekrar uygulanır. Bu döneme örnek vermek gerekirse, ilk seansın ardından yine 6 ya da 8 haftanın sonrasında uygulanır.

Nd:YAG lazer işlemini uygulayan kişinin yaşına, ten rengine, yapısına, vücut bölgesine, cilt yaşına, tüy rengine ve kalınlığına göre yapılan seans sayısı da değişiklik gösterir. Ancak Nd:YAG lazer uygulamasında ortalamaya bakıldığı zaman genel olarak 4-5 seans aralıklarında tüylerde %60 ile %90 civarında azalma gözlemlenir. Tabi, kalıcı ve kesin sonuç için vermiş olduğumuz bu seans aralıkları yine belirtmiş olduğumuz özelliklere göre kişiye özel zarar teşkil etmeyecek rakamlarda maksimum veya minimum seviyeye de ayarlanabilir.

Nd:YAG lazer hakkında çok sorulan sorulardan biriside Nd:YAG lazer epilasyonun hangi bölgelerde daha az seansa ihtiyaç olduğu üzerinedir. Alt bacak, koltuk altı ve kasık bölgelerinde bu epilasyon sistemi daha hızlı sonuç verir. Dolayısıyla vücudun bu kısımlarına uygulanan Nd:YAG lazer daha az seans gerektirir. Ancak cildin yaşına göre değişiklik gösteren seans sayısı üst bacak, kol, göğüs, gövde ve dudak üstü bölgelerde daha fazla seans gerektirir. Buna bağlı olarak da Nd:YAG lazer epilasyonun daha geç sonuç verdiği bölgelerde vücudun yine bahsini ettiğimiz bu kısımlarıdır.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Etkisinin Çok Olduğu Vücut Bölgeleri Nerelerdir?

Nd:YAG lazer, cilde derinlemesine işlediği için kalça ve sırt bölgelerdeki tüylerde ciddi bir azalma sağlar. Bu oran yapılan seans sayısına göre %100 ulaşır. Tabi, tam ve kesin sonuç için kişinin cilt yaşına göre belirlenen seanslar eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. Ancak koltuk altındaki tüyler bazen fazla derinde olabilir ve bu durum Nd:YAG lazer epilasyon için uygun olsa da fazla seans gerektirebilir. Aynı şekilde bu seans fazlalığı kalca ve sırt bölgesi içinde aynen geçerli. Ancak bu tarz direnç gösteren tüylerden daha az seansta daha hızlı netice alabilmek için daha derine inen Nd:YAG lazer yöntemleri de uygulanabilir.

Nd:YAG Epilasyon Yan Etkileri Nelerdir?

Nd:YAG lazer epilasyonunun bilindik iki tane en temel yan etkisi bulunmaktadır. Nd:YAG lazer epilasyon, esmer ve bronzlaşmış tenlerde yüksek dozla uygulanırsa geçici yanıklara sebebiyet verir. Oluşan bu yanıklar sonucunda kahverengi tonlarında kabuklar oluşur. 1 haftada düşen bu kabukların sonrasında haftalar ya da aylar içinde beyaz lekecikler meydana gelir. Tabi, bu yanık çok şiddetli ise kabuk düştükten sonrada kahverengi bir leke bırakabilir. Nd:YAG lazer, uygun olmayan ciltlere yapılırsa ince tüylerde artışa sebebiyet verir. Uygun olmayan ciltlerde özellikle de yüz bölgesine uygulanan Nd:YAG lazer epilasyon, yüzde ince tüylerin yaygınlaşarak çoğalmasına neden olur.

Evet, bugün siz okurlarımız için ND:YAG lazer ile epilasyon başlığını hazırlayarak bu epilasyon yönteminin kesinlik içeren bölümlerini yine bu başlık altında derledik ve yaptığımız araştırmalara dayanarak da detaylı bir şekilde dizayn ettik. Umarız, hazırlamış olduğumuz bu içerikle sizler içinde verimli bir kaynak oluşturabilmiş ve konuya dayalı sorularınızı tanımlaya bilmişizdir. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek dileğiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık