Porselen Makyaj Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

27.05.2022
5.082
A+
A-

Porselen Makyaj

Cildin pürüzsüz bir şekilde şahane gözükmesinin sırrı tabi ki de doğru makyaj malzemeleriyle uygulanan kusursuz bir ten makyajında. Tabi, kusursuz makyaj denilince de birçoğumuzun aklına porselen makyaj geliyor. Tıpkı porselen bebekler gibi pürüzsüz bir cilt görünümüne kim sahip olmak istemez ki?

Evet, aslında tıpkı porselen bebeklerde olduğu gibi pürüzsüz ve kusursuz bir cilt görünümüne sahip olmak o kadar da zor değil. Yani birçoğumuzun hayalini kurduğu o bebeksi porselen cilt görünümü artık hayal değil. Nasıl mı? Porselen makyaj ile bunu evde her birimiz tek başına doğru makyaj malzemeleri ile yapabilir ve muazzam sonuçlar elde edebilir. Peki, porselen makyaj nedir ve evde nasıl yapılır? Tüm bu soruların en doğru yanıtını öğrenmek, porselen makyajı evde nasıl yapabileceğinizi adım adım analiz etmek ve kendinize kusursuz bir porselen makyaj uygulamak için hazırlamış bulunduğumuz bu anlatımımızı gözden geçirerek rehber edinmenizi tavsiye ederiz.

Porselen Makyaj Nedir?

Genelde birçoğumuzun cilt problemi haline gelen sivilce izi ve cilt lekeleri gibi klasik cilt problemlerinden bir türlü arınamayan kişiler için ideal bir makyaj secimi olan porselen makyaj, sadece real görünümde değil fotoğraflarda da cilde pürüzsüz bir görünüm sunar. Kısaca bebeksi bir cilt görünümü için birçok kadın porselen makyajın nimetlerinden yararlanıyor da diyebiliriz.

Porselen makyaj nedir, denildiği zaman yüze pürüzsüz, mat ve kusursuz bir görünüm sunan makyaj çeşididir, tanımıyla karşı karşıya kalıyoruz. Peki, porselen makyaj evde nasıl yapılır?

Evde Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Aslında bu makyajın yapımı için her ne kadar ön yargıyla bakılsa da evde doğru makyaj malzemelerini kullanarak yapmak hiçte zor bir işlem gerektirmiyor. Yani porselen makyajı en doğru biçimde tek başımıza evde uygulaya bilmemiz için gerekli tüm makyaj malzemelerine ve birazda makyaj yapma tecrübesine ihtiyaç var. Tabi, buradaki makyaj tecrübesinden kastımız, kendi makyajını hep bir kuaför veya uzman yardımıyla yapanlar içindi. Günlük makyajı azda olsa kendi kendine yapabilen kişi, porselen makyaj içinde gerekli makyaj malzemelerini temin ettikten sonra birazdan vereceğimiz adım adım porselen makyaj tarifinden yararlanarak da kusursuz bir görünüm sağlayabilir. Nasıl mı?

Evde kusursuz bir porselen makyajı elde etmek için başlangıçta da söylediğimiz gibi gerekli olan doğru makyaj malzemelerine ihtiyaç var. Evet, evde pürüzsüz bir görünüme sahip porselen makyajı elde etmek için öncelikle ten rengine bire bir uygun fondöten, transparan pudra, ten renginden en az 1 en fazla 3 ton acık olan kapatıcı ve son olarak da cildi fazla ortaya koymayacak şeftali tonlarında bir adet alık gerekiyor. Tabi, bu makyaj çeşidini geçe kullanmayı tercih edenler için göz çerçevesi ve göz makyajı daha ön planda durması görünümün çekiciliği için ayrıca önemli.

Porselen makyajı gece makyajı olarak yapmak isteyenler için göz çerçevesi ve kirpikler porselen makyajın kusursuz gözükmesi için çok önemli bir noktada duruyor. Göz makyajının yoğun bir biçimde görünüm sağlaması içinse takma kirpik etkisi veren ve kirpilere canlılık kazandıran maskara tercih edilmeli. Bunun beraberinde siyah eyeliner ile gece makyajının asıl istediği göz çevresi için ideal koyu tonlar elde edilir. Ancak dip not olarak şunu da bildirmek isteriz ki, eğer kişi gece makyajında da olsa göz çevresi için koyu tonları tercih etmiyorsa veya tercihi genelde daha acık bir göz makyajından yanaysa kusursuz bir porselen makyajı elde edebilmek için göz makyajı acıksa dudaklar için  kırmızı veya bordo ruj kullanılmalı. Tabi, rujun mat ya da normal bir yapıda olması da kişinin kendi zevkine ve tarzına kalmış bir durum. Ama porselen gece makyajında gözler koyu tonlarda ise ideal ruj secimi elbetteki nude olmalı.

Porselen Makyaj Fondöteni

Porselen makyaj yapımının kusursuz bir görünüm kazanması için en önemli faktörlerden biriside tabi ki de fondöten seçimidir. Tenin pürüzsüz olması ve porselen makyajın ideal görünüm sağlaması için sır ağda uygulamasının ardından tercih edilen fondöten mutlaka sıvı olmalıdır ve mümkünse fondöten secimi her zaman için cildi tehdit etmeyen markalardan yapılmalıdır. Toz fondöten porselen makyajda yüzdeki pürüzsüz görünümü engelleyen bir faktördür. Bu nedenle porselen makyaj fondötenin sıvı yapıda kremsi fondötenler arasından olmasına ayrıca özen gösterilmeli.

Mat ve çekici bir görünüm sunan porselen makyaj için fondöten, mutlaka ten renginin tonunda veya ten renginin 1 ya da 2 ton daha acık renginde kullanılmalıdır. Fondöten seçiminin ardından ten için bir diğer önemli nokta ise doğru pudra seçimi. Asıl çekiciliğini parlak renklerle değilde ağır ve mat tonlarla sağlayan porselen makyajda kesinlikle parlak olmayan pudralar tonları tercih edilmeli. Parıltılı fondöten görüntüyü güzel göstermez ve bununla beraber parlak pudra da porselen makyaj için tercih dışıdır. Bunun dışında ciltte aşırı kırışıklıklar veya lekeler mevcutsa pudranın ardından kapatıcı kullanılarak kusursuz bir görünüm sağlanabilir.

Porselen Makyaj Malzemeleri

Porselen makyaj, kişinin tercihine bağlı olarak ikiye ayrılır. Bunlar gözlerin ön planda olduğu porselen makyaj ve dudakların ön planda olduğu porselen makyaj olarak adlandırılır. Tabi, bu sebepten dolayıda fondöten dışındaki makyaj malzemeleri ve renk tonları da değişiklik gösterir. Peki, porselen makyaj malzemelerindeki bu değişiklik ne ölçüdedir ve nasıl uygulanmalıdır?

Hatırlarsanız, porselen makyaj yapımındaki püf noktaları anlatımımızın başlangıcında bahsetmiştik ve bununla beraber göz makyajının renk tonlarına göre ruj secimi yapılması gerektiğinin üstünde de durmuştuk. Ancak porselen makyajın tercihe bağlı olarak kendi içinde farklı tarzları bulunduğundan ve bunların nasıl yapıldığından daha önce söz etmedik. Şimdi dilerseniz, bunları kendi içinde yapılışları ile birlikte bir alt başlıkta inceleyelim.

Adım Adım Porselen Makyaj Yapımı

Porselen makyaj yapımında ilk olarak uygulanması gereken işlem, cilt tipine uygun bir temizleyici ile tüm yüzü yıkamak ve cildi makyaj kir kalıntılarından arındırmak. Hatta dileyenler peeling dahi uygulayabilirler. Ancak uygulanan peelingin cilde hassas bir şekilde yapılması çok önemli. Ardından yağ içermeyen su bazlı bir nemlendirici kullanılmalı ve porselen makyajın olmazsa olmazı gözenek görünümünü gizleyen, cildin pürüzsüz görünmesini sağlayan bir makyaj bazı uygulanmalı. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra ten rengiyle bire bir uyan sıvı bir fondöten kullanılmalı. Ancak fondöten yüze iyice yedirdikten sonra boyun ve dekolte bölgesine de mutlaka uygulanmalı. Bununla beraber porselen makyaj için kesinlikle kremsi bir yapıda olan fondöten kullanılmalı. Ayrıca fondöten cilde uygulanırken pürüzsüz bir görünüm sağlaması için fondöten süngeri ya da fondöten fırcası yardımıyla yapılmalı. Bu kısım birçoğumuz tarafından makyaj yaparken dikkate alınmasa da makyajın kusursuz gözükmesi acısından çok önemli.

Cilt kusurlarını tamamen kapatma işlemleri bittikten sonra göz altını aydınlatmak, leke ve sivilceleri gizlemek için kapatıcıdan yararlanılabilir. Kapatıcı uygulandıktan sonra özellikle de cilt yağlı bir yapıda ise transparan pudra yardımıyla yüzün yağlı bölgelerine ve kapatıcıyı sabitlemek içinse gözaltına kullanılır. Tercihe bağlı olarak yanaklara hafif renk katmak isteyenler ise tüm bu işlemlerin ardından şeftali tonlarında ya da acık pembe gibi acık doğal tonlardaki allığı yanak oyuklarına uygulayabilir. Porselen makyajın adeta temeli olan tüm bu işlemler bittikten sonra kişi zevkine göre kendine bir odak noktası belirlemeli. Porselen makyajda gözler ve dudaklar olmak üzere iki tane odak noktası vardır. Ancak her ikisini de tercih etmek, uygulanan porselen makyajı sıradanlaştırır ve göz yorucu bir görünüm sunabilir. Bu nedenle tercihe bağlı olarak ön planda olmasını istediğiniz bölgeyi seçmek porselen makyajın kusursuz görünmesi acısından oldukça önemli bir noktada duruyor.

Gözlerin Ön Planda Olduğu Porselen Makyaj Yapımı

Gözlerin ön planda olduğu porselen makyajda göz makyajını sabitlemek için göz kapaklarına far bazı uygulanmalı. Daha sonra göz kapaklarına baz olarak krem rengi tonlarında far kullanılmalı. Sonrasında göz kapaklarının katlanma noktasına koyu gri tonlarında far tercih edilmeli. Göz kapaklarının dış kısmı şakaklara doğru olan açıya ise siyah göz farı uygulanmalı. Ardından kesik uçlu far fırcası yardımıyla siyah fardan alt kirpik diplerine de kullanılmalı.

Keçe uçlu bir eyeliner yardımıyla göz pınarından göz bitimine kadar bir çizgi çekip, ardından göz bitiminden şakaklara doğru minik bir çizgi daha çekerek gözlere kuyruklu eyeliner görünümü verilir. Eyeliner işleminin ardından hem alt kirpiklere hemde üst kirpiklere tıpkı bir takma kirpik görünümü verircesine 2-3 kat maskara kullanılmalı. Tabi, maskara kullanılmadan önce bir kirpik kıvırıcı ile kirpikleri kıvırma işlemi de es geçilmemeli. Gözleri ön planda tutan porselen makyajda son olarak dumanlı yoğun göz makyajını dengelemek için nude tonlarda bir dudak parlatıcısı veya ruj kullanılır.

Dudakların Ön Planda Olduğu Porselen Makyaj Yapımı

Dudakların ön planda olduğu porselen makyajda kaşlar çok önemli. Porselen makyajda eğer kişinin tercihi dudakları daha ön planda tutmaktan yanaysa öncelikle yapması gereken işlem, kaşların daha dolgun gözükmesi için kaş rengine uygun tonlardaki bir kaş kalemiyle boşlukları doldurmak diyebiliriz. Tabi, bunun öncesinde yüz hatlarına en uygun kaş şeklini belirmek gerekiyor. Bu nedenle kaş kalemini kullanmadan önce kaşların doğru şekillendirildiğinden emin olunmalı.

Dudakların ön planda olduğu porselen makyaj yapımı için göz kapaklarına krem tonlarında bir far kullanılıp, siyah bir eyeliner yardımıyla da göz pınarlarından göz kapağının dış kısmına kadar kusursuz bir çizgi oluşturulmalı. Ardından alt ve üst kirpiklere 2-3 kat maskara uygulanmalı. Dudaklar içinse öncesinde yapılması gereken işlem, nemlendirici bir dudak kremiyle iyice nemlendirmek ve hatta mümkünse makyaj öncesinde dudaklara peeling uygulanıp sonrasında nemlendirici kullanmak. Aksi durumda dudaklarda biriken ölü deri, makyajın pürüzsüz gözükmesini engelleyebilir.

Dudaklar ön planda olmalı, denildiği zaman bilin bakalım hangi renk ruj önerisi ile karşı karşıyasınız? Evet, porselen makyajda eğer dudakların ön planda olmasını istiyorsanız mat veya normal kırmızı renk ruj tercih etmelisiniz. Tabi, dileyenler daha koyu tonlarda olan bordo, mor ve siyah gibi tonları da değerlendirebilir.

Dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırmak isteyenler kullandıkları ruj renginin tonlarında dudak kalemiyle dudak çerçevesini hafif taşacak bir şekilde çizim uygulayıp, ardında ruju kullanabilir. Ancak dudakları normal görünümünden fazla büyük görünümde olmasını tercih etmeyenler ise taşırmadan dudak çerçevesini çizip ardından rujunu kullanabilir. Ayrıca dudak makyajı için bir püf nokta daha vermek gerekirse, kullanılan dudak kreminin uygulanan ruj renginin tonlarında olması artı bir güzellik kazandıracaktır. Bununla beraber kullanılan ruju iki kat uygulayarak belirginliği maksimuma çıkartmak isteyenler içinse önerimiz, ilk uygulamanın ardından peçeteyi fazla bastırmadan dudak da gezdirip ikinci katı uygulamalarıdır. Tabi, ruj kullanılırken kalemle çizilmiş olan dudak çerçevesinin içine doğru uygulanır. Son olarak uygulanan porselen makyajın daha uzun süre kalıcılık göstermesi içinse makyaj sabitleyici sprey kullanılmalıdır.

Porselen Makyaj Ve Normal Makyaj Arasındaki Fark

Porselen makyaj nedir, sorusuyla başlangıçta bu makyaj türünün tanımını yapmıştık. Yüzde acık gözenek bırakmaksızın tamamen pürüzsüz bir görünüme kavuşmamızı sağlayan porselen makyaj, kusursuz bir cilt görünümü sunar. Ayrıca ağır, mat ve dikkatleri üzerine toplayan çarpıcı renk tonları kullanılır.

Porselen makyajın normal gündelik makyajdan farkı ise genellikle geçe makyajı olarak tercih edilmesi, podyum ve katalog resimlerinde netlik içerdiği için daha çok mankenlerin ilgi odağı olmasıdır. Tanıdığımız birçok ünlü yüzün porselen makyaja yönelik gösterdiği bu ilginin asıl nedeni ise kişiye fotojenik bir görünüm sunmasıdır.

Porselen Makyaj Fiyatları

Her ne kadar küçük çaplı bir araştırma ve birazda makyaj tecrübesiyle evde kolayca porselen makyaj yapabilsek de özel günlerimiz için bazen küçük detaylar profesyonellik isteyebilir. Tabi, bizde bunun üzerine siz ciltkulis okurları için porselen makyaj fiyat aralıklarını bu anlatımımızda derlemek istedik. Şimdi dilerseniz, yaptığımız araştırmalar neticesinde edindiğimiz fiyat aralıklarına birlikte şöyle bir göz atalım, ne dersiniz?

Profesyonel bir dokunuşla porselen makyaj yapımının fiyatı, elbetteki kişinin tercih ettiği kuaföre göre değişkenlik gösterecektir. Ancak porselen makyajın uzman dokunuşu ile yapılmasının genel fiyat aralığına baktığımız zaman 500 ile 900 TL arasında git gel yapan ekonomik bir grafik görüyoruz. Tabi, günümüzde porselen makyaj için kuaförün belirlediği standart rakamlarda ortalama fiyatlarına göre değişkenlik gösteriyor.

Evet, bugün sizler için porselen makyajı tüm ayrıntılarıyla birlikte ele aldık ve yine sizler için adım adım porselen makyaj yapımını anlattık. Umarız, porselen makyaj için tüm sorularınızı bu anlatımımız aracılığıyla yanıtlayabilmiş ve özenle seçtiğimiz bu konuyla sizler içinde verimli bir kaynak oluştura bilmişizdir. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek ümidiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.