Saç Ekimi, Saç Ekimi Nasıl Olur ve Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

01.12.2018
52
A+
A-
Saç Ekimi, Saç Ekimi Nasıl Olur ve Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi

Saç ekimi, genelde erkeklerin tercihi gibi gözükse de günümüzde kadınların daha çok ilgisini çekmekte. Evet, akıllarda saç dökülmesinden şikayetçi olan hep erkekler olarak kalmış olsa da aynı problemden dolayı arayış içinde giren birçok kadınında aşırı saç dökülmesi ile başı dertte. Bu nedenle saçlarının aşırı dökülmesinden şikayetçi olan kadınların birçoğu soluğu saç ekimi uzmanlarının yanında alıyor. Tabi, bu seçeneğin yanı sıra doğal yöntemleri de değerlendiren kadınlarda yok diyemeyiz.

Saçların sağlıklı, bakımlı ve bir o kadarda güzel gözükmesi, elbetteki her kadın için paha biçilemez bir mutluluk. Ancak ne yazık ki bakımlı ve bir o kadarda sağlıklı saçlar her zaman için mümkün olmayabiliyor. Bu can sıkıcı durumun sebepleri arasında her zaman için çevresel etkiler bulunmuyor ve genetik aktarımlar nedeniyle aşırı saç dökülmesiyle karşı karşıya kalmakta bu sebepten bazen kaçınılmaz olabiliyor.

Erkeklerde meydana gelen saç dökülmesi çoğu kez karşılaştığımız bir problem ve bu durum karşısında psikolojik olarak ciddi anlamda etkilenmeyen bir çok erkek genelde umursamaz bir tavır takınıp, çözüm arayışına girmiyor. Tabi, aşırı saç dökülmesi nedeniyle kellik problemiyle karşı karşıya kalan bir kısım erkekte gerekli uzmanlarla iletişim kurup uygun tedavi yöntemlerini değerlendiriyor. Ancak aynı şeyi kadınlar için söylememiz pek mümkünmüş gibi durmuyor. Neden mi?

Kadınların vazgeçilmezi olan saçları ciddi bir farkla dökülmeye başladığında bu duruma erkeklerden daha fazla tepki gösterip, üzüntü ve kellik korkusu yaşıyorlar. Bu sebeple de kadınlar psikolojik acıdan erkeklerden daha fazla etkileniyor. Tabi, bu durumun bir diğer sebebi de kelliğe doğru ilerleyen saç dökülmesinin kadınlardan çok genelde erkeklerde gözlemlenmesidir. Bir kısım erkekte bu nedenle saç dökülmesi alışıla gelmiş bir durum olsa da bu durum kadınlar için ne yazık ki geçerli değil.

Saç dökülmesi kadınlarda psikolojik acıdan yıpratıcı bir problem olduğu için kadınların sordukları ilk soruda kadınlarda saç ekimi yapılabilir mi ve bu işlem kalıcı bir etki sağlar mı, oluyor. Saç dökülmesiyle başı dertte olan birçok kadının merak ettiği bu sorunun yanıtını yaptığımız araştırmalara dayanarak tüm detaylarıyla birlikte anlatımımızın ilerleyen bölümlerinde vereceğiz. Ancak ondan önce dilerseniz saç dökülmesini doğrudan etkileyen bazı faktörlerden söz etmek isteriz.

Saç Dökülmesi

Evet, ister seyrelme şeklinde isterse bölgesel saç dökülmesi şeklinde olsun elbetteki insanlar bu problemlerle karşı karşıya kalmak istemez. Saç dökülmesi her kimde olursa olsun moral acısından bu kayıp, insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Yukarıda da bahsini ettiğimiz gibi bu kaybı, erkeklerden ziyade kadınlar daha yoğun hissetmektedir. Aynı zamanda erkeklere göre kadınlarda daha az görülen saç dökülmesi, kadınlarda psikolojik acıdan ciddi hasarlar oluşturduğu da bilinmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde saç dökülmesinden yıllar sonra bile birçok kadının bu duruma alışamadığı ve eski saçlarını geri istemekte ısrarcı olduğu da görülmüştür.

Saç dökülmesinin tek nedeni keşke çevresel ekiler olsaydı. Ancak ne yazık ki durum sadece bundan ibaret değil. Kadın olsun erkek olsun aşırı saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin geneline bakıldığı zaman bu duruma sebebiyet veren başka nedenler olduğu da gözlemlenmiştir. Bu sebeplerden ilki sizlerinde tahmin edebileceği gibi dış etkenler. Yani kişinin beslenme şekli, saçlara gerekli bakımın uygulanmaması, saç köklerinin zayıflamasına sebebiyet veren şampuanların kullanılması, jöle ve saç kremlerinin kontrolsüz kullanılmasıdır. Bunun dışında saçları yıpratıp, dökülmesine neden olabilecek bir diğer dış etken ise zararlı güneş ışınlarına karşı saçlara gerekli bakımın yapılmamasıdır. Ayrıca tüm bunlarla beraber üzüntü, psikolojik problemlerin yoğun yaşanması, stres ve vitamin eksikliği de saç dökülmesini etkileyen faktörler arasındadır. Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise genetik aktarımlar ve kadınların özel günleri olarak bilinmektedir. Peki, kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda saç dökülmesi genetik durumlardan kaynaklı olabileceği gibi hamilelik ve menopoz dönemleri gibi özel dönemlerden de kaynaklana bilmekte. Tabi, bunun yanı sıra mevsimlik ve çevresel etkilerde söz konusu olabilmekte. Sizlerinde tahmin edebileceği gibi gebelik ve doğum süreci kadınlar üzerinde hem ruhsal hemde bir takım fiziksel değişiklikler yapması nedeniyle bu dönemler fazlasıyla yoğun stres eşliğinde geçer. Bununla beraber hem doğumun verdiği stres hemde gebelikteki bir takım ruhsal ve fiziksel değişiklikler saç dökülmesine sebebiyet verir. Bir kısım kadında bu süreçteki saç dökülmesi, aşırı bir yoğunlukta geçerken birçok kadında ise nadiren görülmektedir. Ancak ortalamaya bakıldığı zaman kadınlarda saç dökülmesinin en çok görüldüğü zamanlar genellikle gebelik, özel günler ve menopoz dönemleridir.

Gebelik sürecinde meydana gelen bir takım değişikler, sonrasında vücut tarafından çoğunlukla tolere edilmektedir. Ancak gebelik sürecinde yoğun saç dökülmesine şahit olmamak için mutlaka bir doğum uzmanıyla iletişim halinde olup ve onun uygun gördüğü beslenme düzeyine göre hareket etmekte son derece önemli. Bunun dışında kadınlar için zorlu geçen bir diğer süreçte menopoz dönemidir. Bu dönemlerde vücutta hormonsal acıdan ciddi değişiklikler meydana gelir. Tabi, bu sebeple birçok kadında yoğun saç dökülmesi gibi bir takım problemler gözlemlenir. Hatta bu dönemle beraber bir kısım kadında geri dönüşü olmayan ciddi saç kayıpları yaşadığı da bilinmektedir.

Hamilelik ve menopoz dönemlerinin haricinde kadınlarda saç dökülmesine sebebiyet veren bir takım dış etkenlerde bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla yaş, mevsim geçişleri, stres, beslenme, hastalık türleri, kullanılan ürün çeşitleri ve ilaçlardır. Tüm bunlar saç dökülmesini önemli ölçüde etkileyen faktörler arasında yer alır. Bunun yanı sıra kadınlarda sıklıkla rastlanan anemi (kansızlık) ve vitamin eksikliği gibi biyolojik problemlerde kadınlarda saç dökülmesine sebebiyet vermektedir.

Yukarıda bahsini ettiğimiz hormonsal ve metabolik sayılabilecek problemlerden ötürü meydana gelen saç dökülmesi, sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik bir takım tıbbi yöntemler ve tedaviler eşliğinde ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak belirttiğimiz hormonsal ve metabolik nedenler dışında oluşan saç dökülmesi için kadınlarda saç ekimi önerilmemektedir. Peki, kadınlarda saç ekimi yapılır mı ve yapılıyorsa bu işlem hangi koşullar altında gerçekleştirilir?

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır veya kadınlarda saç ekimi yapılabilir mi? Öncelikle bu konuda ortaya çıkan çeşitli spekülasyonlara açıklık getirmekte fayda var diye düşünüyorum. Evet, öncelikle şunu bildirmek isteriz ki; saç ekimi operasyonunda cinsiyet ayrımı yapılması mümkün değil. Yani kadınlar saç ekimi uygulanamaz, diye bir kavram yok. Burada önem arz eden ve asıl altını çizerek aktarmamız gereken nokta şu; saç ekimi işlemlerinin başarısını etkileyen faktörün cinsiyet değil, saç dökülmesinin sebepleri ve çeşidi olmasıdır. Peki, kadınlarda saç ekimi yapılabilecek sebepler nelerdir?

Kadınlarda saç ekimi yapılabilecek durumlar sırasıyla şunlardır:

  • Kadınlarda bölgesel dökülme görülmesi: Akut bir durum ya da saç kıran tarzındaki çeşitli hastalıklar nedeniyle aniden ortaya çıkabilecek ve kafanın her hangi bir bölgesinde yuvarlak dökülmedir. Bölgesel dökülmenin ardından 1 yıl sonra yeni saç oluşumu görülmezse saç ekimi operasyonu uygulanabilir.
  • Kadınlarda meydana gelen erkek tipi saç dökülmesi: Bu dökülme tarzı genellikle kafanın üst kısmında ve ön saç çizgisinde başlayan genetik yapılı bir çeşittir. Ayrıca genetik özelliklere sahip olan bu dökülmede, kafanın ense bölgesinde daha az saç dökülmesi gözlemlenir ve bu tarz bir durum karşısında da kadınlar saç ekimi operasyonu yaptırabilir.
  • Yanık ve yara izlerinden dolayı oluşan dökülmeler: Çeşitli kazalar neticesinde oluşan saç dökülmelerinde saçlar yeniden oluşma yeteneğini tamamen kaybetmiştir ve bu durumda da kadınlarda saç ekimi uygulanabilir.
  • Ön saç çizgisinin açılarak şeklini kaybetmesi: Ön saç çizgisinin yani anıl bölgesindeki saç çizgisinin olması gerektiğinden daha acık olarak şeklini kaybettiği durumlar ya da bu şekil bozukluğunun sonradan daha da belirginleşerek döküldüğü gözlemlenen durumlarda, kadınlar saç ekimi operasyonuna başvurabilir.

Bu sıralamaya göre anlaşılıyor ki; hormonsal ve metabolik problemlerden kaynaklanan durumlarda kadınlar için saç ekimi, saç dökülmesinin yarattığı bir takım olumsuz sonuçları ortadan kaldırmakta kalıcı ve başarılı bir tercih olabiliyor. Yukarıda bahsini ettiğimiz durumlar haricinde kadınlarda meydana gelen saç dökülmesinde saç ekimi yöntemiyle başarılı ve kalıcı sonuçlar elde edip edememe durumu doktor tarafından hasta ile görüşme sağlanıp, saç ve dökülme analizi yaptıktan sonra karar verilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca adına kadın tipi saç dökülmesi dediğimiz durumlarda kadın olsun erkek olsun her iki cinsiyet içinde saç ekimi önerilmemektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Ve Kadın Tipi Dökülmesi

Kadın tipi dökülmelerde saç ekimini zorlaştıran en önemli sebep, saç dökülmesinin saç yüzeyine eşit olarak dağılma durumudur. Ayrıca bölgesel olmayan ve kadın tipi saç dökülmelerinde donör alan problemi de görülmektedir. Kadınlarda yapılan saç ekiminde ekilen saçların kronik bir hal alarak yeniden dökülmemesi ve bir nevi verici saha olarak kullanılan bölgenin estetik bütünlüğünün bozulmaması için işlem öncesi saç analizi iyi planlanmalıdır. İşte tamda bu sebeple kadınlarda saç ekiminin en önemli aşaması, saç analizinin doğru yapılması ve saç ekiminin ciddi bir titizlikle planlanmasıdır.

Saç ekimi şartlarını ve saç dökülme çeşitlerini sonuç olarak şöyle bir toparlayacak olursak, kadınlarda saç ekimi dökülme çeşidine bağlı olarak saç ekimi yapılabilmektedir. Ayrıca yine saç dökülmesinin çeşidine bağlı olarak kalıcı ve başarılı sonuçlarda elde edilmektedir.

NOT: Kişinin psikolojisini ve günlük yaşantısını etkileyebilecek şiddette saç dökülmesi yaşaması durumunda, bir saç ekimi doktoruyla iletişim halinde olup saç analizi yaptırması, kişinin tedavi ve tedavi süreci ile ilgi en doğru şekilde bilgilendirilmesini sağlar. Bu nedenle saç dökülmesi ve kelliğe kadar gidebilecek dökülmelerde her daim saç ekimi uzmanlarıyla iletişim halinde olmakta fayda var.

Saç Ekimi Nasıl Olur?

Kadınlarda saç ekimi uygulamaları, tıpkı erkeklerde olduğu gibi bölgesel dökülmelerde yapılmaktadır ve oldukça başarılı sonuçlarda elde edilmektedir. Tabi, ilk etaplarda dışsal müdahaleler ile kozmetik dünyanın sunduğu ürünler ya da ilaç sanayisinin sunduğu ürünlerle saç dökülmesini durdurmak adına bir takım önlemler alınsa da ne yazık ki bu dökülmenin önüne geçmek, pekte mümkün olmayabiliyor. Bu durum genetik yatkınlığın daha ağır basmasından dolayı kaynaklanır ve dışsal müdahaleler etkisini zaman içerisinde yitirmeye başlar. İşte tamda bu kısımda saç ekimi devreye girer.

Saç ekimi uygulamaları klinikten kliniğe fark etmekle beraber ekilen saç kökü miktarıyla da planlanmaktadır. Saç ekiminde titizlik, tecrübe ve güven hasta için son derece önemli unsurlardır. Özellikle de hastanın ihtiyacı olan bu özellikleri bir araya toplayan klinikler hasta için her zaman ilk seçenek olarak yer almaktadır. Bununla beraber kişinin tek bir seansta maksimum düzeyde saç miktarı elde etmesi için çeşitli saç ekimi operasyonları da düzenlenmektedir. Ancak bu operasyonlar tecrübe, sonuç kalitesi ve titizlik eşliğinde oldukça geniş uzman ekipleri tarafından düzenlenmektedir. Ancak bu işlemler her ne kadar bir seansta son buluyor olsa da o seansın süresi diğer saç ekimi işlemlerine göre oldukça uzun bir zaman dilimidir.

Tek seansta yapılan saç ekimleri kişiyi psikolojik acıdan rahatlatan, travmaların önüne gecen ve tedirginlik yaratmayan işlemlerdir. Bunun en önemli sebebi ise hastayı arada bırakan zaman diliminin tek seansla ortadan kalkmasıdır. Fakat bu saç ekimi işlemleri, ciddi bir uzmanlık gerektirdiği için hastanın kapsamlı bir araştırma yaparak tedavi olacağı kliniği ona göre tercih etmesi gerekmektedir. Peki, kadınlarda saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi operasyonunun ardın ilk 3 gün gerekli saç bakımını kişi kendisi değil, operasyonu gerekleştiren uzman tarafından yapılmalıdır. Buna saçı yıkamakta dahil. Ayrıca doktor kontrolünden geçmiş ve doktorun onayladığı ürünler haricinde ekstra hiçbir ürün kesinlikle kullanılmamalıdır. İlk etaplarda saç yıkama işlemleri de dahil olmak üzere saçı kapsayan tüm işlemlerin uzman eşliğinde yapılması gerekmektedir. Saç ekimi seansları bittikten sonra ise tıpkı bir reçeteye uyar gibi kişi saç bakımını doktorun önerisine göre uygulanmalıdır. Aksi taktirde yapılan saç ekimi operasyonunun başarısız sonuçlanması gibi olumsuz durumlarla karşı kaşıya kalınabilir.

Saç ekimi seans seans bittikten sonra ve  aradan 8 aylık bir süre geçtikten sonra kişi, kendi favori ürünlerini artık saçlarında kullanabilir. Ancak bu süre zarfına kadar saçlar hususunda titiz davranmak, reçetenin verdiği kurallar çerçevesinde hareket etmek şart. Tabi, yapılan saç ekimi operasyonunun zorluğuna, kişinin saç yapısına ve ekilen saç miktarına göre de verilen süre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle kişi kendi favori ürünlerini kullanmadan önce kritik süre zarfının geçtiğinden emin olmalı ve bu zaman dilimine kadarda operasyonu gerekleştiren uzmanla iletişim halinde olmalıdır.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi hesaplamaları, saç ekiminin gerekleştiği kliniğin fiyat standartları ve ekilen saç kökü miktarıyla doğru orantılıdır. Yani saç ekimi uygulamaları, klinikten kiliğine fark etmekle birlik ekilen saç kökü miktarına göre de hesaplanmaktadır. Yapılan fiyatlandırma işlemin gerekleştiği kliniğin politikasına, kliniğin bu işlemdeki tecrübesine ve tecrübesiyle yarattığı marka değerine göre değişmektedir. Ancak saç ekimi işlemlerinde gurur duyarak söylememiz gereken bir şey daha var ki; bu konuda özellikle de Türkiye’nin dünyada çok üst düzey bir seviyede olmasıdır. Yine bundan kaynaklı olarak da ülkemizde saç ekimi fiyatları diğer ülkelere nazaran dana ucuz bir şekilde yapılmaktadır.

Saç ekimi işlemlerinde hasta için güven, titizlik ve tecrübe çok önemli unsurlardır. Bu sebeple tüm bu özellikleri bir araya toplayan ve işini büyük bir ciddiyetle yaparak dünyada marka yaratan kliniklerin fiyat aralığı da ona göre olacaktır. Ancak tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran ve dünyada marka düzeyine gelen klinikler, ortalama belirli bir saç ekimi fiyatı politikası belirlemişlerdir. Belirlenen bu politika tüm saç ekim kliniklerinde üç aşağı beş yukarı benzerlik arz etmektedir. Bununla beraber saç kökü ve ekim miktarları ortalama olarak 3.500-4.500 kök miktarında olmaktadır ve yine buna bağlı olarak da saç ekimi işlemine bir fiyat biçilmektedir.

Bugün siz okurlarımız için kadınlarda saç ekimi, kadın tipi dökülme, saç dökülmesi, saç ekimi, saç ekimi sonrası, saç ekimi fiyatları ve saç ekimi hakkında birçok konuya değindik. Evet, yaptığımız araştırmalar neticesinde kadınlarda saç ekimi ve saç dökülmesi ile ilgili kapsamlı bir içerik oluşturmaya özen gösterdik. Umarız, hazırlamış olduğumuz bu anlatımla sizler içinde verimli bir kaynak oluşturabilmiş ve bu konuya dayalı sorularınıza bir nebzede olsa yanıt bulabilmişizdir. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek ümidiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık