Suna Dumankaya Saç Bakımı, Saç Bakım Maskesi ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

16.01.2019
18
A+
A-
Suna Dumankaya Saç Bakımı, Saç Bakım Maskesi ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç Bakımı

Yumuşacık, parlak, ipeksi ve bir o kadarda bakımlı saçlar hepimizin hayali. Ancak bugünkü anlatımımızın ana konusu olan saç bakımı için yaptığımız araştırmalar neticesinde edindiğimiz maske tarifleriyle artık hayal değil. Saç bakım maskesi, Suna Dumankaya saç bakımı, doğru saç bakımı nasıl olmalı ve evde saç bakımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda detaylı bir araştırma yaptık. Bu araştırmamızda güzellik sırlarıyla bilinen Suna Dumankaya’nın tariflerine de göz gezdirdik. Suna Dumankaya’nın bakımlı saçlar için verdiği tarifleri, doğal kürleri ve bu konuya dair şimdiye kadar vermiş olduğu tüm ip uçlarını bu anlatımımızda bir araya getirdik.

Herhangi bir saç kremi, saç maskesi ya da bitkisel kür tariflerini uygulamıyor olsak bile günlük ve haftalık saç bakımımızı yaparken başlıca dikkat etmemiz gereken bazı durumlar var. Buna saçları tarama işlemi de dahil. Örneğin; saçları kuruyken taramak saçların yıpranmasına ve kırılmasına sebep olur. Bu nedenle saçlar için herhangi bir bakım ürünü kullanmasak bile taramasına kadar özen göstermemiz gerekiyor. Saç bakımı nasıl olmalı? Evet, öncelikle tarama işlemleri yapılırken saçları hafif nemli tutmakta fayda var. Saçların ıslak ya da hafif nemli olması tarama işlemi yapılırken saçın yıpranmasını ve kırılmasını engeller. Bu nedenle herkesin uyguladığı en basit saç bakımlarından birisi olan tarama işlemini bile yaparken dikkat etmek gerekiyor. Vermiş olduğumuz bu ip ucu sıradanmış gibi gözükse de ve basit bir işlemmiş gibi algılanıp uygulanmasa bile saç sağlığı için hayat kurtaran bir yöntemdir.

Sıradan gibi gözüken ve çoğu kez dikkat edilmeyen bir diğer hata ise şampuanın gereğinden fazla kullanılması ve çok sık aralıklarla şampuan markasını değiştirmektir. Evet, bir yıkamada fındık büyüklüğü kadar şampuan kullanılması yeterli olacaktır. Şampuanın bir yıkamada bu orandan fazla kullanılması saçta kepek oluşmasına sebebiyet verir. Aynı şekilde sıklıkla şampuan değiştirmekte saçlarda kepek oluşmasına neden olur.

Dikkat! Şampuanın fazlalığı veya çok sıklıkla marka değiştirilmesi saçları beslemez, aksine saçların dökülmesine ve saç diplerinde kepek oluşmasına sebep olur. Peki, saç bakımı işlemlerinde tüm bu küçük ayrıntıları öğrendiğimize göre ayrıca saçların daha besili ve bakımlı gözükmesi için evde tamamen doğal malzemelerle maske yapabilir miyiz?

Saç Bakım Maskesi

Tüm ayrıntılarıyla birlikte vereceğimiz bu saç bakım maskesi, evde tamamen doğal ürünlerle hazırlana bilecek kadar kolay. Ayrıca tamamen doğal olmakla birlikte saçlar için birbirinden inanılmaz mucizelerde yaratmakta. Saçlara parlaklığını geri kazandıran bu saç bakım maskesi, aynı zamanda da saçları besliyor, dökülmesini engelliyor, kepekleri yok ediyor ve saçları güçlendirerek kırılmalara karşı koruyor. Yani anlayacağız bu saç bakım maskesi, yıpranmış ve güçsüz saçlar için doğal bir mucize. Peki, doğal ürünlerle hazırlanabilecek bu maskenin malzemeleri nelerdir?

Saç bakım maskesinin malzemeleri:

 • 2 yemek kaşığı sıvı hakiki zeytinyağı.
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı.
 • 2 yemek kaşığı hakiki süzme bal.
 • 1 adet yumurta.

Evet, yukarıda dizayn ettiğimiz malzemelerle evde saç bakımınızı vereceğimiz tarife göre kusursuz bir bicimde yapabilirsiniz. Ama ondan önce dilerseniz, saç bakım maskemiz de yer alan bu doğal ürünlerin saçlarımız için ne tür roller oynadığına bir değinelim.

Hindistan cevizi yağı saçlar için neden faydalı? Hindistan cevizi yağı, saçlarımıza son derece faydalı olan bir dizine vitamini içerisinde barındırıyor. C vitaminini ve B6 vitaminini bulundurmakla birlikte magnezyum ve demir gibi minerallerde bulunduruyor. Bu sayede saçlara parlaklığını geri kazandırıyor, güçlendiriyor ve aynı zamanda da saçları besliyor. Tüm bu özellikleri nedeniyle kısaca Hindistan cevizi yağını bu maskede saç dostu olarak da tanımlayabiliriz. Saç maskemiz de yer alan bir diğer doğal ürün ise yumurta. Yumurtanın bu tarifte yer almasının nedeni ise yumurtanın sarısında B12 ve sülfür bulunması. Bu vitamin ve mineraller ise saçları doğal yoldan daha hızlı uzamasına yardımcı olur, saç diplerini ve saç köklerini besler. Ayrıca yumurtanın sarısı diplerden uçlara kadar saçları besleyerek onarma işlevi görürken, beyazı da saçları nemlendirme işlevi görüyor. Bu nedenle yumurtanın beyazını bu maskemiz de doğal saç nemlendirici olarak da tanımlayabiliriz.

NOT: Saçları yağlı ve yeterince nemli olanlar için önerimiz, bu doğal saç maskesinde yumurtanın yalnızca sarısını kullanmaları. Tabi, dileyenler maske tarifine göre yumurtayı bir bütün olarak da kullanabilirler. Bu tutumun saçlar için hiçbir sakıncası bulunmamakta. Aksine yumurtanın beyazı, saç maskesi olarak kullanıldığı zaman müthiş bir doğal saç nemlendiricisi olarak rol oynar.

Evet, hazırlayacağımız doğal saç maskesinde bulunan bal ve zeytinyağının da saçlarımız için mucizevi bir takım rolleri vardır. Bal, saçı güçlendiriyor ve kopma riskini ortadan kaldırıyor. Bu nedenle balı bu maskemiz de güç kaynağı olarak tanımlayabiliriz. Zeytinyağı ise saçları nemlendirir, kepeği önler ve bununla beraber saçlar için muazzam bir besin kaynağıdır.

Saç bakım maskesini hazırlamak içinse bir kasede verilen ölçümlerdeki bu doğal malzemeleri, homojen bir hal alana kadar çatal yardımıyla iyice karıştırmak yeterli. Saç maskesi hazır bir hal aldıktan sonra eldivenle ya da bir fırça yardımıyla saçlara bu maskeyi iyice yedirmemiz gerekiyor. Karışım bitinceye kadar saç diplerine ve uçlarına masaj eşliğinde sürüyoruz ve saçları bir toka yardımıyla toplayıp ardından şeffaf bir bone kullanıyoruz. Tabi dileyenler bone kullanmaya da bilir. Maskeyi saça iyice uyguladıktan sonra 25-30 dakika saçımızda bekletiyoruz ve ardından ılık suyla temizleme işlemine geçiyoruz. Bu maske tercihe bağlı olarak haftada 2 defa ya da 3 defa uygulanabilir. Tamamen doğal ürünlerle hazırlanan çok etkili bir saç bakım maskesi olduğu için haftada 4 defa uygulansa bile saçlara hiçbir zararı dokunmaz. Aksine saçlara hacim ve ışıltı kazandırarak daha bakımlı gözükmesini sağlar.

Suna Dumankaya Saç Bakımı

Saçlar neredeyse güzelliğin yarısını oluşturuyor. Nasıl ki evin atmosferini güzel ve şık bir perde anında değiştirebiliyorsa aynı şekilde saçlarında bakımlı gözükmesi kişideki havayı anında değiştiriyor. Yani saç bakımı, aslında sadece saç sağlığı için önem teşkil etmiyor. Saç bakımı aynı zamanda kişinin psikolojik acıdan kendini daha iyi hissetmesini ve kendiyle barışık bir hayat sürmesini de sağlıyor. Bizde bugün tüm bunları göz önünde bulundurarak güzellik denildiği zaman akla ilk gelen Suna Dumankaya’nın birbirinden inanılmaz saç bakım önerilerini bir araya getirdik. Daha doğrusu Suna Dumankaya saç bakımı önerilerini başlık başlık ayırdık ve saç tipine göre de doğal saç bakım kürlerini dizayn ettik.

Doğal güzellik uzmanı olan Suna Dumankaya kırık, yıpranmış ve aşırı saç dökülmesi olan kişiler için doğal bir saç bakım maskesi öneriyor. Güçsüz ve yıpranmış saçlar doğal olarak dışarıya bakımsız bir izlenim veriyor. Oysaki bu saçların tamamen bakımsız olmasından kaynaklanan bir durum değil. Saçlara doğru bakımın uygulanmamasından kaynaklanıyor ve bunun sonucunda da sağlıksız saçlarla mücadelemiz başlıyor. Peki, doğru saç bakımı nasıl uygulanır ve saç rengine göre doğal saç bakım maskeleri nasıl yapılır? Tüm sarı tonlarındaki yıpranmış saçlara evde saç bakımı maskesi yapmak için gerekli malzemeleri aşağıda sıraladık.

Suna Dumankaya sarı saç bakımı maskesinin malzemeleri:

 • 1 adet olgun avakado.
 • 1 yumurta sarısı.
 • 1 çorba kaşığı yoğurt.
 • 2 çorba kaşığı bal.
 • 1 tatlı kaşığı kadarda tereyağ.

Yıpranmış, yanmış, güçsüz ve dökülen sarı saçlar için Doğal güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın saç bakımı tarifi için gerekli tüm malzemeleri yukarıda sıraladık. Bu malzemelerle saç bakım maskesini oluşturabilmek için yapmamız gereken tek işlem, ölçülere uygun tüm bu malzemeleri rondoya koyup krem kıvamını almasını sağlamak. Mutfağında rondo kullanmayı tercih etmeyenler ise bir çatal yardımıyla da bu işlemi yapabilirler. Suna Dumankaya saç bakımı tarifini uygulamak içinse yapılması gereken tek işlem, krem haline getirdiğimiz saç bakım maskesini saçların diplerinden uçlarına kadar yedire yedire sürmek ve 10-15 dakika kadar saçlarda maske varken masaj uygulamak. Ardından saç bonesini takıp en az 2 buçuk saat bekletmek yeterli olacaktır.

Bu saç bakım maskesi saçta ne kadar uzun süre durursa o kadar faydalı olacağı için yatmadan önce uygulamanız saçlarınız için daha avantajlı olacaktır. Ertesi günü şampuanı çok az kullanarak saçlarınızı yıkayın. Şampuanın fazla kullanılması saçlar için zarar teşkil etmekle beraber sodyum ve fosfat barındırdığı için saç diplerine zarar veriyor. Tabi böylece kepek ve saç dökülmesi gibi problemleri de beraberinde getiriyor. Bu maskeyi haftada dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ancak düzenli olarak haftada 1 defa uyguladığınız taktirde 4 haftada içerisinde saçlarda inanılmaz harikalar yaratır. Suna Dumankaya saç bakımı tariflerinden olan sarı saçlar için bu maske yaklaşık bir ayda saçı besler, güçlendirir, saç uçlarını onarır, parlatır, dökülmeleri önler ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur.

Suna Dumankaya Saç Dökülmesi

Suna Dumankaya saç dökülmesi problemi üzerine çalıştığı ve saç dökülmesine son dedirten bir başka doğal saç bakım maskesi daha var. Tüm sarı tonlardaki saçlar için uygulanabilecek saç bakım maskesini yukarı paylaştık. Ama bu koyu tonlardaki saçlar için uygulanabilecek doğal saç bakım maskelerini unuttuk anlamına gelmez. Çünkü sırada Suna Dumankaya’nın kahverengi ve daha koyu saç tonları için hazırladığı müthiş bir saç bakım maskesi var. Ayrıca bu maske, tıpkı sarı saçlarda yaptığımız saç bakım maskesi gibi saç dökülmesini de engelliyor ve yeni saçların daha hızlı çıkmasına yardımcı oluyor. 

Koyu tonlardaki saçlar için Suna Dumankaya’nın doğal saç bakım maskesinin malzemeleri:

 • 1 tutam ısırgan otu.
 • 1 çorba kaşığı çörek otu.
 • kabın üzerini tamamen kaplayacak kadarda zeytinyağı.

Suna Dumankaya’nın koyu saç tonları için çok etkili doğal saç bakım yöntemlerinden birisi olan bu maskenin hazırlanışı, benmari usulu yapılıyor. Benmari usulu nedir, diyenleriniz için biz bu tarifin yapılışını ve uygulanışını sizler için için hazırladık. Ama ondan önce dilerseniz, koyu saçlara özel saç bakım maskesi için gerekli olan bu üç ana malzemenin eşliğinde elma sirkesi ve balında önemine değinelim.

NOT: Hazırlamış olduğumuz saç bakım maskesine dileyenler saçların uçlarını parlatmak ve maskeyi daha verimli hale getirmek için elma sirkesi ve balda ilave edebilirler. Karışım hazırlanıp bir gece demlenmeye bırakıldıktan sonra ertesi gün tercihen ekstra 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı da bal ekleyerek ardından kullanabilirler. Ekstra ilave edilen bu malzemeler kepek oluşumunun önüne geçer, saçları parlatır, saçları yumuşatır ve saç dökülmesine engel olmakla beraber saç diplerini ölü deriden de arındırır. 

Malzemelerimizi ve gerekli dip notlarımızı da verdiğimize göre gel gelelim koyu saçlar için maskenin hazırlanışına. Evet, benmari usulu bir tencerenin dibine havlu koyup, ardından tencerenin yarısına kadarda su koyduktan sonra ayrıca bir kavanoza bir tutan ısırgan otunu, 1 çorba kaşığı çörek otunu ve üzerini tamamen kaplayacak kadarda zeytin yağını koyalım. Bu işlemin ardından kenarda hazırladığımız kavanozu, dibine havlu ve su koyduğumuz tencere alalım. Tencerenin ortasına çam kavanozu yerleştirdikten sonra 45 dakika kısık ateşte kaynamasını sağlayalım. Kavanozdaki malzemelerin benmari usulünde 45 dakikada birbirine geçmesini sağladıktan sonra kavanozu kenara alalım ve 1 gece çay gibi demlenmesini sağlayalım. Ertesi gün temiz bir tül tülbentle ya da küçük delikli bir süzgeçle karışımı süzelim ve karışımdan çıkan o şifalı suyu bir kaseye alalım. Ardından bu saç bakım maskesine tercihen 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı da bal ekleyelim. Saçımızın uzunluğuna ve kısalığına göre de miktarını ayarlayarak masaj eşliğinde kullanalım.

Suna Dumankaya saç dökülmesi için üzerinde çalışmış olduğu bu maskenin haftada minimum 1 defa kullanılmasından yana. Bu saç bakım maskesi verilen ölçümlere göre düzenli olarak kullanıldığı taktirde yaklaşık 1 buçuk ayda mucizeler yaratıyor. Erkeklerin saçları genelde kısa olduğu için kısa saçlarda 1 çorba kaşığı bu karışımdan uygulanıyor. Kadınlarda ise saçın uzunluğuna göre bir fincan ya da 1 buçuk fincan uygulanması yeterli. Saçlarınızdaki olumlu değişime şahit olmak için Suna Dumankaya’nın önermiş olduğu bu doğal mucizevi maskeyi saçlara uygulayıp en az 2 saat bekletmek gerekiyor. Ancak daha verimli sonuçlar ede etmek için bizim önerimiz gece yatmadan önce uygulayıp ertesi günü bezelye büyüklüğünde şampuan kullanarak yıkamaktan yana. Şampuanın bir yıkamada fazla kullanılmasının verdiği zararlardan yukarıda bahsetmiştik. Peki, birçoğumuzda bulunan konumuzla da doğrudan alakalı olan saç problemlerinden saç dökülmesi için neler söyleyebiliriz, bilmek ister misiniz? O halde ‘dökülen saçların telafisi’ adlı bir alt başlığımızı sonuna kadar takip etmenizi tavsiye ederiz.

Dökülen Saçların Telafisi

Evet, yine Suna Dumankaya’nın tariflerinden birisi olan ve saç dökülmesinde şok etki yaratan bir saç bakım maskesi daha vereceğiz. Vereceğimiz bu tarif çok kolay olmakla beraber dökülen saçlarında bir nevi telafisi. Mesela pirinci yıkar suyunu da atarız, değil mi? Aslında yıkadığımız pirinçlerin suyunu atmamamız gerekiyor. Pirinç suyunu, haftada bir defa 5-10 dakika masaj eşliğinde saçlarda bekletmek hazır kuaförlerden aldığımız saç bakım maskelerinden kat ve kat daha verimli sonuçlar ede etmemizi sağlıyor. Pirinç suyunu maske olarak saçlarda düzenli olarak kullandığımız zaman anında saç dökülmesini durdurur. Bu nedenle de özellikle saç dökülmesinden şikayetçi olanlarımız için pirinç suyu ideal bir saç bakım maskesi olacaktır.

Saç dökülmesine anında çözüm olan Suna Dumankaya’nın bir diğer doğal yöntemlerinden biriside kuru maya maskesidir. Suna Dumankaya’nın söylediğine göre kuru mayada saç dökülmesi için mucizeler yaratıyor. 1 paket kuru mayayı 2 litre hazır suda ya da öncesinde kaynatılmış soğutulmuş suda karıştırıp, çorba gibi birbirine karışmasını sağladıktan sonra saçlara masaj eşliğinde uygulanır. Yine haftada 1 defa yapılması gereken bu saç bakım maskesi, düzenli olarak kullanıp 5-10 dakika saçlarda bekletildiği taktirde saç dökülmesini anında keser. Peki, her dökülen saçın yerini yeni saçlar alır mı?

Evet, her dökülen saçın yerine yeni saçlar çıkar. Çünkü yaşadığımız sürece hücrelerimizde yaşar. Yaşlı olanlarımızın birçoğu saçları dökülüyor ve bakımsız gözüküyor diye saçlarından artık umutsuz. Hatta ‘önceden annemin saçları çok dökülüyordu ve babamda kel olduğu için kesin benimde öyle olacak‘ diye düşünenlerin sayısı da oldukça yüksek. Ancak genelde ekinlerde kullandığımız ‘bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur‘ sözünü unutmamamız gerekiyor. Çünkü bu söz, saçlarımız içinde aynen geçerli. Zamanında anne babalarımız saçlarına gerekli bakımı ve özeni göstermediği için saçları dökülmüş olabilir. Bu demek değil ki, çocukları da aynen öyle olacak.

Yaşadığımız sürece gerek saç ekim işlemleri ile gerekse doğal yöntemlerle her zaman saç dökülmesinin telafisi mümkün. Hatta biz daha önce kadınlarda saç ekimi üzerine küçük bir araştırma yapmıştık ve sizlerle de paylaşmıştık. Bugün ise saç dökülmesine doğal yollarla nasıl çözüm bulunur, onun hakkında bilgi aktarımında bulunuyoruz. Ancak sizler günümüz tıp dünyasının saç dökülmesine bulduğu çözümleri merek ediyorsanız ve saç ekimini kendinize daha uygun bir seçenek olarak görüyorsanız detaylı bilgi için öncesinde hazırlamış olduğumuz saç ekimi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

Saç Bakım Maskesi Suna Dumankaya

Sırada yine Suna Dumankaya’dan cansız saçlar için müthiş bir tarif var. Bu saç bakım maskesi saçları besliyor, parlatıyor ve yumuşacık olmasını sağlıyor. İpeksi bir görünüm sunan bu doğal saç bakım maskesi Suna Dumankaya tariflerinden birisi olmakla beraber uygulayan kişiler tarafından da oldukça olumlu geri dönüşümler ve yorumlar almıştır. Şimdi dilerseniz, cansız ve güçsüz saçlar için daha fazla zaman kaybetmeden tarifi Suna Dumankaya’ya ait olan doğal saç bakım maskesinin malzemelerine geçelim.

Cansız ve güçsüz saçlar için Suna Dumankaya tarifinin malzemeleri:

 • 1 adet muz.
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.
 • 1 adet yumurtanın sarısı.
 • 3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi sütü.
 • 3 tatlı kaşığı bal.
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi. (Elma sirkesinin organik olması saçlarınız için daha avantajlı olacaktır.)

Suna Dumankaya saç bakımı tarifinin hazırlanışı için ilk olarak 1 adet muzu törpülüyor ve bir kaseye alıyoruz. Ardından geriye kalan malzemeleri de sırasıyla ekliyor ve homojen bir hal alıncaya kadar karıştırıyoruz. Malzemeler iyice karıştıktan sonra saç bakım maskesi hazır demektir. Karışımın içerisinde bulunan elma sirkesi, saçların parlamasını ve daha ipeksi görünmesini sağlayacaktır. Elma sirkesinin faydalarından bir önceki anlatımda detaylı olarak bahsetmiştik ve hatırlarsanız saçlar için doğal bir şifa kaynağı olduğuna da değinmiştik. Bu nedenle hazırlamış bulunduğunuz saç bakım maskelerine 1 çorba kaşığı organik elma sirkesi eklemeyi de ihmal etmiyoruz. Elma sirkesi doğal saç bakım maskesini zenginleştiren ve saçları besleyen bir yapıya sahip. Tabi, bununla beraber sağlığımız ve güzelliğimiz içinde bulunmaz bir nimet.

Maskenin uygulanışına gelecek olursak, maskeyi tıpkı saç boyası gibi saçlara uygulayıp saç diplerinden uçlarına kadar 5-10 dakika masaj eşliğinde sürmek gerekiyor. Ardından saç bonesini takıp en az 2 saat maskeyi bekletmek şart! Maske ne kadar saçta kalır ve saçlara ne kadar nüfus ederse maske o zaman ılık suyla temizlenmelidir. Maskenin bu özelliği nedeniyle doğal olarak saç bakım maskesinin daha verimli sonuçlar doğurması için saçlarda fazla kalması oldukça önemli. Bu sebeple bizim size tavsiyemiz gece yatmadan önce uygulamanız ve ertesi gün ılık suyla temizlemeniz’den yana. Tabi, yıkama işlemini yaparken en fazla fındık büyüklüğündeki şampuanı sulandırarak kullanmayı da ihmal etmeyin. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır. Ayrıca bu saç bakım maskesini düzenli olarak her hafta uygulayanlar, bu doğal karışımın kısa sürede nasıl harikalar yarattığına ve hiçbir kuaförün başaramadığı o mucizeleri yarattığına şahit oldukları zaman saçlarını artık ihmal etmeyeceklerinden biz şahsen eminiz. 

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç bakımı nasıl olmalı? Evde kuru saçlar için doğal saç bakım yöntemleri nelerdir ve nasıl uygulanır? Kuru saçlar için kesin sonuç veren saç bakım yöntemlerini, bazen doğru seçemiyor olabiliriz ve bu sebeple de yaptığımız doğal kür tariflerinin tamamen etkisiz yöntemler olduğuna inanabiliriz. Bu nedenle bugün sizler için kuru saçlar doğal yöntemlerle nasıl tedavi edilir, onu araştırdık ve yine sizler içinde bugünkü paylaşımımız da dizayn ettik.

Evde saç bakımı yapılırken saç sağlığımız için dikkate alınması ve benimsenmesi gereken bazı önemli detaylar var. Mesela bizlerin toplum olarak ilk benimsememiz gereken sağlık olmadan güzelliğinde olmayacağıdır. Örneğin; saç dökülmesi neden olur, sorusunun bile bin bir sebebi var. Saçlarda ani dökülmelere stres, mineral ve vitamin eksikliği gibi sağlık sorunları neden olur. Sağlık her şeyin başıdır, diye boşuna dememiş büyüklerimiz. Gerçekten de öyle, sağlık olmadan güzellikte olmuyor. Saç dökülmesinin şiddetli olarak ilerlediği zamanlarda mutlaka bir uzmana danışıp muayene olmakta fayda var. Bununla beraber saç bakımımız için aşırı kimyasal ürünler kullanmak yerine doğal saç maskeleriyle de desteklemek gerekiyor. Aksi durumda aşırıya kaçılan saç bakım ürünleri ve saç boyaları saçları yıpratır, güçsüz bırakır, kopmasına sebep olur ve böylece saçların köklerine de hasar vererek saç dökülmesi problemine davetiye çıkartır.

Kişide eğer vitamin ve mineral eksikliği varsa saçları şiddetli bir şekilde dökülmeye başlar. Bunun için ilk müdahaleyse bir doktor korkuludur. Ardından şayet vitamin veya mineral eksikliği var ise ilk olarak bunları gidermek ve vücudun arzularını yerine getirmek gerekiyor. Demir ve çinko eksikliğinin saç dökülmesine sebebiyet verebileceği gibi ani kayıplar, stres ve aşırı üzüntüde saç dökülmesinin başlıca nedenlerindendir. Bu nedenle hem ruhsal sağlığımız hemde fiziksel sağlığımız, sağlıklı ve bir o kadarda güzel bir yaşam sürdürebilmemiz için çok önemli. Bunu benimsediğimiz zaman doğal saç bakım maskeleri eşliğinde kepekle, kırılmalarla ve zararlı güneş ışınlarıyla sağlıklı ve daha kolay bir şekilde mücadele edebiliriz.

Evet, öncelikle şunu bildirmek isteriz ki yaptığımız doğal yöntemlerden kesin ve hızlı sonuçlar ortaya çıkmıyorsa bunun sebebi o yöntemin kalitesiz veya verimsiz olması değil. Zaten hiçbir doğal yöntem kalitesiz bir çalışma sonucu elde edilmez. Saçlarda ister hazır kozmetik maskeleri kullanalım, isterse doğal malzemelerle hazırlanmış saç bakım maskelerini kullanalım, eğer o maske saçımızın asıl ihtiyacını karşılamıyorsa saçlardaki eksikliği gidermemiz mümkün değil. Bu nedenle ilk olarak saçların ne istediğini ve saçların asıl ihtiyacı olan bakım nedir onu bulmamız gerekiyor. Aksi durumda saçlarımıza ihtiyacı olmayan en kaliteli maskeyi bile uygulasak istediğimiz sonucu alamayız. Yani bizler saç bakım maskelerini bilinçsizce kullandığımız için kullandığımız maskeden şikayet ediyoruz ve onun kalitesiz bir karışım olduğuna inanıyoruz. Oysa maskeyi tüm ölçümlerini dikkate alarak hazırlasak bile eğer hızlı ve kesin sonuçlar alamıyorsak bu maskenin hazırlanışından ya da eksik bir tarif olmamasından kaynaklanmıyor. Bu sadece bizim saç yapımız için doğru kür tarifini, henüz yapmadığımızdan kaynaklanıyor.

Doğal yöntemlerle bile olsa her kür tarifi sacın ihtiyacına göre şekillendirilir. Tıpkı yukarıda sarı ve koyu renk tonları için ayrı ayrı saç maskesi uyguladığımız gibi. Yani saçın ihtiyacına göre hazırladığımız maske, doğal bir maske olsa da hassasiyet göstermek gerekiyor. Örneğin; saçlar aşırı kuruysa ve neme hasret ise o saça uygulanacak maskede yumurta akı kullanılması şart! Çünkü yumurta akı, saça kaybettiği nemi geri kazandırır ve sacın daha sağlıklı uzamasını sağlar. Peki, kuru ve neme muhtaç saçlar için hangi doğal saç bakım yöntemleri uygulanmalıdır? 

Kuru Saçlar İçin Bakım

Evde kolay bir biçimde doğal yöntemlerle kuru saçlar için bakım yapmak mümkün. Kuru ve güçsüz saçlar için yoğurt maskesi, ideal bir saç bakım seçeneğidir. Saç bakımı yapılırken evdeki doğal ürünleri kullanmamız saçlarımız için birçok saç bakım kreminden kat ve kat daha fazla katkı sağlar. Sizlerde taktir edersiniz ki bunun en önemli sebebi kullandığımız maskenin katkısız olması ve tamamen doğal ürünlerle hazırlanmasıdır. Bu nedenle kuru, güçsüz ve kırık saçlar için acil bir şifa kaynağı olan yoğurt maskesinin tarifini sizler için derledik.

Evet, sırada düzleştirici ve aşırı güneş ışığına maruz kalan kuru saçlar için el yapımı ve tamamen doğal bir yöntem var. Ölü saçlara can veren yoğurt maskesinin saçlar için bulunmaz bir nimet olduğunu öğrendik ve bugünkü anlatımda sizlerle paylaşmak istedik. Kuru saçlar için bakım yaparken yoğurt küründen de faydalanmak isteyeceğinizi düşünerek bu muazzam tarifin malzemelerine geçelim, ne dersiniz?

Yoğurt maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı aloe vera jeli.
 • 1 çorba kaşığı yoğurt.
 • 1 çorba kaşığı Hint yağı.

Ölçümleri birer çorba kaşığı olan bu üç malzemeyle hazırlanan saç bakım kürü, saçın uzunluğuna göre ikişer ya da üçer çorba kaşığını da çıkartılabilir. Tabi, tüm malzemeleri orantılı bir biçimde artırma şartıyla. Ayrıca daha önce aloe vera nedir, adlı anlımda da bahsettiğimiz gibi aloe vera jelini çıkartmadan önce 15-30 dakika dikine bir bardakta bekletip içerisinde bulunan zararlı sarı sıvının çıkmasını bekledikten sonra kullanmayı da unutmayalım. 

Tüm dip notlarımızı ve malzemelerimizi verdiğimize göre kuru saçlar için bakım kürü nasıl hazırlanır ve nasıl kullanılır, birazda bunların detaylarından bahsedelim, ne dersiniz? Yapmamız gereken tek işlem; vermiş olduğumuz bu malzemeleri bir kasede buluşturup, iyice karıştıktan sonra temiz saçlara masaj eşliğinde uygulamak ve yaklaşık 2 saat kadar saç bonesini takarak bekletmek. Bu maskeyi uygulamadan önce saçların temiz olması yani yeni yıkanmış olması çok önemli. Hatta maskeyi uygularken saçların hafif nemli olmasında da fayda var. Saç uçlarındaki kırıkları gidermek için maskeyi uygularken saç uçları iyice ovularak sürülmeli ve 1-2 saat sonra en fazla fındık büyüklüğünde şampuan kullanılarak maske yıkanmalı. Anında çözüm sunan bu doğal saç bakım maskesi, kuru saçlar için haftada en az 1 defa mutlaka uygulanmalı.

Yanmış Saçlara Bakım Suna Dumankaya

Yanmış saçlara bakım Suna Dumankaya kürleri nokta koyuyor. Yanmış ve yıpranmış saçlar için muazzam bir tarif olan bu kür, saçları adeta yeniden yaratıyor. Çünkü yıpranmış saçları beslemesinin yanı sıra saçlara da hayat veriyor ve içerisinde bulunan Hint yağı sayesinde de saçları müthiş derecede parlatıyor. Peki, bu tarif nasıl yapılıyor ve haftada kaç defa uygulanması gerekiyor? Bu konudaki detayla inmeden önce dilerseniz ilk olarak maskemiz için gerekli malzemelerimizi sıralayalım.

Suna Dumankaya’nın yıpranmış ve yanmış saçlar için bakım kürünün malzemeleri:

 • 1 dal aloe vera bitkisi.
 • 3-4 adet marul yaprağı.
 • yarım avokado.
 • 4-5 çorba kaşığı orijinal Hint yağı.
 • 3-4 çorba kaşığı süzme bal.

Maskenin hazırlanışına gelince yapmamız gereken tek işlem, tüm malzemelerin robotta homojen bir hal almasını sağlamak. Bu basit işlemin ardından maskemiz hazır demektir. Yanmış saçlar için ilaç niteliği taşıyan bu doğal bakım aynı zamanda da saçların daha hızlı uzamasını sağlıyor ve parlaklığıyla şahane bir görünüm sunuyor.

Saç dökülmesini de anında kesen ve saçları derinlemesine besleyen bu maske, Suna Dumankaya’nın söylediğine göre haftada 1 defa mutlaka uygulanmalı. Yanmış saçlara bakım yaparken haftada bir defa bu doğal karışımın kullanılması çok önemli. Suna Dumankaya’nın üzerinde çalıştığı bu doğal karışım, haftada 1 defa kullanıldığı taktirde saçlardaki değişim kısa sürede fark edilebilecek bir hale gelir. Hatta ilk uygulamada bile saçlardaki kırık ve yanıkların azaldığını fark edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek işlem ise hazırlamış olduğunuz karışımı saçların diplerinden uçlarına kadar masaj yaparak sürmek.

Masaj eşliğinde maskeyi saçlara iyice yedirdikten sonra hafif nemli bir havluyla saçları sarın ve yaklaşık 1 buçuk saat maskenin saçlara iyice nüfus etmesini sağlayın. Maskeyi uygularken saçların her yerine sürmeye ve saç uçlarındaki kırıklara masaj yapmayı da ihmal etmeyin. Geçen 1 saatin ardından saçları arkadan öne doğru sulandırılmış şampuanla yıkayın. Yıkama işlemi boyunca fındık büyüklüğündeki şampuanı sulandırarak kullanmaya ve mümkünse daha fazla şampuan kullanmamaya özen gösterin. Aksi durumda şampuanın fazlalığı saç köklerine zarar verir ve maskenin gösterdiği etkiyi de minimum düzeye indirir.

Suna Dumankaya Kuru Ve Yıpranmış Saç Bakımı

Suna Dumankaya’nın kuru ve yıpranmış saçlar için üzerinde çalıştığı kür tariflerini anlatımımızın bu kısmına kadar paylaştık. Yıpranmış, güçsüz, dökülen ve bakımsız bir izlenim uyandıran saçlar için birbirinden muazzam tariflerin sunumunu yaptık. Ayrıca bu konuya dair birçok öneride de bulunduk. Yukarıda saç bakımı, saç bakım maskesi, Suna Dumankaya saç bakımı, Suna Dumankaya saç dökülmesi, Saç bakım maskesi Suna Dumankaya, kuru saçlar için bakım, saç bakımı nasıl olmalı ve yanmış saçlara bakım Suna Dumankaya başlıkları altında birçok mucizevi maske tariflerinden söz ettik. Şimdi sırada yine tarifi Suna Dumankaya’ya ait olan ve yıpranmış saçlar için mucizeler yaratan bir saç bakım maskesi daha var. Ayrıca sadece 3 doğal malzemeyle hazırlanan bu mucizevi tarifin baş rolünde yine Suna Dumankaya’nın olmazsa olmazı olan avokado bulunuyor.

Suna Dumankaya kuru ve yıpranmış saç bakımı için gerekli malzemeler:

 • 1 adet avokado.
 • 2 çorba kaşığı bal.
 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi.

Bu saç bakım maskesinin hazırlanmasına gelecek olursak yapmamız gereken tek işlem sadece homojen bir hal alana kadar iyice karıştırıp krem kıvamını almasını sağlamak. Tabi, bilhassa boyalı saçlar ve sarı tonlardaki saçlar için ideal bir saç bakım maskesi olan bu doğal karışım, içerisinde bulunan avokadonun zengin yağları sayesinde saçları nemlendirir. Saçlar için muazzam bir besin kaynağı olan bu doğal tarif, saçlardaki kuruluğu ve bundan kaynaklı olan kırılmaları kısa sürede ortadan kaldırır. Ayrıca saç köklerini besleyerek saç dökülmesine de son verir. Şayet Suna Dumankaya’nın bu maskesini yağlı saçlara bakım yapmak için ve dökülmeleri engellemek için denemek isteyenler, karışıma ekstra yarım limon suyu eklemeleri gerekmektedir. Çünkü bu maske kuru saçları müthiş bir biçimde nemlendirir ve kaybettiği yağı geri kazandırarak kırılmaların önüne geçer. 

Suna Dumankaya kuru ve yıpranmış saç bakımı maskesini uygulamak için haftada mutlaka 1 defa saçlara masaj eşliğinde iyice yedirerek sürmek ve en az 2 buçuk saat bekletmek gerekiyor. Ancak bu işlem uygulanırken saç diplerine en az 10 dakika masaj yapmak ve aynı şekilde masaj eşliğinde saç uçlarına kadar devam etmek gerekiyor. Son olarak avokadonun içerisindeki yağların saçlara iyice nüfus etmesini sağlamak ve saç uçlarındaki kırıkların tamamen giderilmesini sağlamak için 10-15 dakika saç uçlarına da masaj uygulayarak maskeyi kullanmanız yeterli olacaktır. Tıpkı bir boya sürer gibi maskeyi uyguladıktan sonra saçlarınızı streçle toplayıp ardından hafif nemli bir havluyla da sardıktan sonra en az 2 buçuk saat saçınızda bekletin. Tüm bu işlemlerin ardından diğer maskeleri de yıkadığımız gibi fındık büyüklüğünde şampuanı sulandırarak arkadan öne doğru ılık suyla yıkayalım.

NOT: Saç derisini ne kadar sağlıklı ve doğal ürünlerle beslersek saç dökülmesi problemleriyle o kadar az karşılaşırız. Bu nedenle bu maske tarifinde de saç derisine masaj yapmak çıkan yeni saçların daha sağlıklı olması için ve saç dökülmelerini ortadan kaldırması için çok önemli. Saçı uzun olan bireyler için verilen ölçümler yeterli olmayabilir. Bu nedenle tarifi saçın uzunluğuna göre orantılı bir biçimde ikiye hatta üçe bile çıkartabilirsiniz. Tarifteki bu maskenin saçta biraz daha fazla kalası ayrı bir önem taşıdığı için bizce gece yatmadan önce uygulamanız ve ertesi gün temizlemeniz daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Evde Saç Bakımı

Evde saç bakımı nasıl yapılır? Evet, Suna Dumankaya kuru ve yıpranmış saç bakımı tariflerini tüm detaylarıyla birlikte verdiğimize göre evde saç bakımı ve saç maskesi nasıl yapılır, dilerseniz doğal saç bakımı yöntemlerini birazda bu başlık altında değerlendirelim.

Evde saç bakımı yaparken kozmetik ürünlerden yararlandığımız gibi doğal seçenekleri de doğru bir biçimde değerlendirebiliriz. Ancak kozmetik ürünleri değerlendirirken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar var. Örneğin; arkadaşınızın kullandığı saç bakım maskesi, onun saçında son derece etkiliyken sizin saçınızda aynı işlevi göstermeyebilir. Hatırlarsanız bunun sebebini yukarıda doğal maske tariflerini verirken açıklamıştık. Ancak her saç bakım maskenin her saç tipinde aynı performansı sağlayamayacağından bir kez daha söz etmek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu uyarı sadece doğal maske tarifleri için geçerli değildi. Yani saç bakımımızı yaparken gerek kozmetik ürünler olsun, gerekse doğal yöntemler olsun her iki seçenekte de dikkat etmemiz gereken maskenin saç tipimize uygun olup olmadığıdır. Daha doğrusu sarı tonlardaki saçlar için özellikleri o tonlardaki saçlara ideal maskeler kullanılırken koyu tonlardaki saçlar içinde saçın asıl ihtiyacı olan özellikteki maskeler tercih edilmelidir. Tıpkı yağlı ve kuru saçlar için uygulanan maskelerin içeriklerinin ve özelliklerinin farklılığı gibi…

Maske secimi yapılırken birbirinden farklı özelliklere sahip olan saçların yine birbirinden farklı birçok ihtiyacı olduğunu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ancak bizim burada dikkat etmemiz gereken tabi ki de saç tiplerinin özellikleri değil. Bizim asıl dikkat etmemiz gereken kendi saçımızın özellikleri ve neye ihtiyacı olduğunu doğru keşfedebilmek. Yani saçtaki şikayete göre gerek doğal kaynaklar aracılığıyla gerekse kozmetik dünyanın bize sunduğu kaynaklarla doğru saç bakım maskesini seçmekle kalmaz aynı zamanda da kaliteli bir maske için gereksiz yere bir sürü para ödemeden de kurtuluruz. Her alanda olduğu gibi saç bakım maskesinde de doğru secim yapmak anında etkisini gösterir ve bizlerin çok geçmeden hayalini kurduğumuz o saçlara sahip olmamızı sağlar.

NOT: Kozmetik dünyanın bakım ürünlerini değerlendirenlerin ürün seçimi yaparken sadece marka olarak ön planda olan ürünleri değil, olumlu geri dönüşleri yüksek olan, kalite olarak da ciddi bir farkla ön planda olan ve kimyasallar acısından minimum düzeyde olan ürünleri tercih etmelerinden yanayız.

Saç Maskesi

Evde çok kolay bir şekilde uygulanabilecek pratik bir maske tarifimiz daha var. Bu maske için ihtiyacımız olan malzemeler sadece su ve organik elma sirkesi. Elma sirkesi içerdiği asit yapısıyla saçlardaki kırılmaları onarır, kafa derisini ölü deriden arındırır, saçtaki kuruluğu giderir ve saçları besleyerek yeni çıkan saçların daha güçlü olmasını sağlar. Evde kolaylıkla yapılabilecek bu doğal ve pratik saç maskesi düzenli olarak her hafta kullanıldığı taktirde saçlara adeta yeniden can verir. Peki ama ana malzememiz organik elma sirkesi olan bu saç maskesi, nasıl hazırlanır ve kullanımı nasıl olmalıdır?

Su ve elma sirkesi orantılı olacak şekilde bir boş spreyli kutuda karıştırılarak saç diplerinden uçlarına kadar 10 dakika masaj eşliğinde uygulanır. Ardından ılık sula ıslatılmış hafif nemli havluyla saçlar sarılır ve en az 15 dakika en fazla 30 dakika bekletilip yıkanır. Vermiş olduğumuz bu saç bakım maskesinin faydasını kısa sürede görebilmek için düzenli olarak haftada en az 1 defa kullanılması uygun görülmektedir. Tarifte kullanacağımız suyun öncesinden kaynatılarak mikroplardan arındırılmış olması da çok önemli. Tabi, dileyenler öncesinden kaynatılmış soğutulmuş su dileyenler de hazır suda kullanabilir. Ayrıca bu pratik ve etkili karışımda ölçümlerin birebir olması da şart! 

Tarifteki bu saç maskesi, genelde saçları daha çok yıpranmamış olanlar için koruma amaçlı önerilen bir doğal yöntemdir. Bu yöntem elbetteki etkili bir seçenektir. Ancak saçlar aşırı yıpranmışsa ve kırılmalar nedeniyle artık çatal çatal bir hal almışsa o zaman bu maskeye artı olarak saç bakım yağları da kullanılmalıdır. Ayrıca yukarıda bahsini geçtiğimiz Suna Dumankaya’nın son derece etkili doğal yöntemlerini de şiddetle tavsiye ediyoruz. Bununla beraber Hindistan cevizi yağını masaj eşliğinde saç bakımınıza eklediğiniz zaman ortaya inanması güç olan mucizelerin çıkacağından da hiç şüpheniz olmasın.

Suna Dumankaya Doğal Saç Kremi

Sağlıklı ve düzenli beslenme olmadan sağlık olmaz. Daha doğrusu sağlık olmadan hiçbir şey olmaz. Buna güzellikte dahil. Bu nedenle aşırı saç dökülmesi ve buna benzer problemlerle burun buruna gelenlerin ilk olarak bir kan tahlili yaptırmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Yapılan tahlil neticesinde kişide kansızlık, vitamin eksikliği ve demir eksikliği gibi bazı sağlık problemlerinin olduğu gözlemlenmesi hususunda ise öncelikle doktorunun vermiş olduğu ilaçları aksatmadan tüketmeli. Bunun eşliğinde ise saç bakımını yaparken daha çok doğal yöntemleri değerlendirmeli ve kimyasal saç bakımı ürünlerini mümkün olduğunca minimum düzeye indirmeli.

Anlatımımızın bu kısmına kadar çeşitli saç problemlerine karşı bir önlem niteliği taşıyan doğal yöntemleri, doğal şifa kaynaklarını, çeşitli kür tariflerini ve uyarı niteliği taşıyan bazı doğru bilinip yanlış uygulamaları sizlerle paylaştık. Dileyenler tahlil sonucuna ve saç tipine göre yukarıda dizayn etmiş bulunduğumuz bir dizine kür tarifinden yararlanabilir. Aşırı saç dökülmelerine maruz kalanlar ve çeşitli saç problemlerinde çıkmaza girenler içinse yine yukarıda paylaşmış olduğumuz Suna Dumankaya saç bakımı kürlerine öncelik vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Hazır Suna Dumankaya’nın saç bakımı üzerine yapmış olduğu çalışmalardan söz etmişken tarifi yine Dumankaya’ya ait olan bir doğal saç bakım kreminden de söz etmek isteriz.

Özellikle de kış aylarında mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerle beslenmediğimiz için aşırı saç dökülmesi gibi bir takım sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. İşte tamda bunun için bugün Suna Dumankaya doğal saç kremi tarifini vereceğiz. Tarifimiz gerekli malzemeler ise aşağıda sırasıyla dizayn edilmiş durumda.

Suna Dumankaya doğal saç kremi için gerekli malzemeler:

 • 1 kahve fincanı kadar kırmızı pul biber.
 • 1 kahve fincanı çörek otu.
 • 2 buçuk su bardağı doğal zeytinyağı.

Tüm bu malzemeleri verilen ölçüme göre bir çam kavanozda iyice karıştırın ve kavanozun ağzını kapatın. Ardından benmari usulu bir tencerenin altına havluyu koyup 2 litre suda ekleyerek kısık ateşte 45 dakika kavanozu bekletin ve bu yöntemle malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Bu işlemin ardından kavanozu kenarı alın ve 1 gece demlenmesini bekleyin. Demlenme süresinin ardından karışımı süzün ve elde ettiğiniz yağı ayırın.

Tamamen doğal yöntemlerle elde edilmiş olan bu saç kremi, tüm bu aşamalardan sonra kullanıma hazır demektir. Sacın çokluğuna veya azlığına göre haftada 2 defa bu karışımdan bir miktar alarak masaj eşliğinde saç diplerinden uçlarına kadar uygulayın. Erkeklerin saçları genelde daha kısa olduğu için bir kullanımda 1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır. Kadınlarda ise her kullanımda 1 kahve fincanı ideal bir orandır. Masaj eşliğinde uygulanan bu kremin saçta en az 2-3 saat kalması gerekiyor. Şayet saçlarda kepek varsa bu karışıma bir tatlı kalığı tuz ve organik elma sirkesi de ilave ederek saç diplerinden saç uçlarına kadar masaj yaparak kullanılmasını da tavsiye ediyoruz. Elma sirkesi ve tuzun kepekli saçlar için bu karışımla birlikte kullanıldığı zaman mucizeler yaratacağından hiç şüpheniz olmasın. Çünkü tuz ve sirke kepekle savaşan en etki doğal ikili olarak bilinir ve kepeği daha ilk kullanımda %70 oranında azaltan bir etkiye sahiptir.

Saç Bakım Yağı

Saçlar aşırı kuru ve yıpranmış bir haldeyken saç bakım yağları burada kurtarıcı bir işlev görür. Bir nevi ilk yardım gibi gözükse de  saçlara adeta yeniden can verir. Bu sebeple aşırı kuru ve yıpranmış saçlar için müthiş bir saç bakım yağı tarifimiz var. Ancak bu tarifi saçlara uygulamadan önce saçların temiz ve ıslak olması çok önemli. Bu nedenle genelde saç bakım yağlarını duş sonrası kullanılmasını öneriyoruz. Peki, tarifimize gelecek olursak ilk malzemelerimizi sıralayarak başlayalım.

Saç bakım yağı tarifi için gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • 1 yemek kaşığı Hint yağı.
 • 1 yemek kaşığı badem yağı.

Tarifimizin hazırlanışına ve uygulanışına gelecek olursak yapılması gereken tek işlem yukarıda dizayn ettiğimiz doğal yağları boş bir spreyli kapta iyice karıştırmak ve duş sonrası saçlara püskürterek saç diplerinden uçlarına kadar en az 15 dakika masaj yapmak. Bu karışımın ölçümlerini saçın uzunluğuna veya fazlalığına göre orantılı bir biçimde artırabilirsiniz. Yani saçlar omuzları geçiyorsa birer yemek kaşığı oranını ikişer yemek kaşığı ölçümüne çıkartabilirsiniz. Ayrıca karışımı daha da zenginleştirmek adına dileyenler yine aynı oranlarda argan yağı, susam yağı ve Hindistan cevizi yağı da ekleyebilirler. Bu karışım, duş sonrası henüz saçlar ıslaklığını kaybetmemişken uygulanmalı ve 15 dakika masaj eşliğinde saçlara sürülmelidir. Ardından hafif bir nemli havluyla saçlar sarılmalı ve en az 3 saat bu saç bakım yağının saçlara iyice nüfus etmesi acısından beklenmelidir. Sonrasında ise fındık büyüklüğündeki şampuan sulandırarak saçlar iyice temizlenmelidir. Saçlarının aşırı yıpranmasından, kuru ve bakımsız gözükmesinden şikayetçi olanlar için bu saç bakım yağını haftada 3 defa kullanmalarını tavsiye ediyoruz. 

NOT: Her duşun ardından olmasa bile ayda 4 defa bu doğal saç bakım yağı tarifini rutin olarak uygulamak saçları kırılmalara ve yıpranmalara karşı korumanın yanı sıra saçları daha hacimli kılar.

Suna Dumankaya Saç Bakım Yağı 

Son olarak Suna Dumankaya’nın özel olarak üzerinde çalışmış olduğu tamamen doğal ürünlerle hazırlanan saç bakım yağından da bahsetmek isteriz. Yaklaşık 2 hafta karanlık bir ortamda bekletilmesi gereken bu özel saç bakım yağının malzemelerini aşağıda sırasıyla dizayn ettik.

Suna Dumankaya saç bakım yağı tarifi için gerekli malzemeler

 • Bir tutam kurutulmuş ısırgan otu.
 • Bir tutam kurutulmuş defne yaprağı.
 • 2 çorba kaşığı karanfil.
 • 300 gram zeytinyağı.

Özellikle de kış ayları için kullanılan bu saç bakım yağı saç dökülmesini, kepek oluşmasını ve saç diplerinin kaşınarak tahriş olmasını engellemekle birlikte geç uzayan saçlar içinde adeta mucizeler yaratıyor. Kış aylarında havasız ortamlara daha çok maruz kaldığımız için saçlara sigara dumanı ve buna benzer birçok istenmeyen kokular sinebiliyor. İçerisinde karanfilin de bulunduğu bu saç bakım yağı, saçları istenmeyen kötü kokulardan arındırıyor. Tabi yine kış aylarında beslenme düzeyimiz değiştiği için ve aldığımız birçok gıdanın da doğal şartlarda yetişmemekle birlikte hormonlu olması nedeniyle aşırı saç dökülmesine ve saç diplerinde kaşıntıların meydana gelmesine sebep oluyor. İşte tamda bu sebeplerden ötürü Suna Dumankaya saç bakım yağı, kış ayları için özel hazırlanmış doğal bir karışımdır.

Kış ayları için ideal bir saç bakım yağı olan bu karışıma kış aylarının beraberinde getirdiği tüm bu problemleri giderdiği için kısaca kış maskesi de diyebiliriz. Suna Dumankaya saç bakım yağı tarifinin hazırlanışına gelecek olursak; yapmamız gereken ilk işlem ısırgan otunu, defne yaprağını ve karanfili blenderden geçirerek malzemelerin toz haline gelmesini sağlamaktır. Ardından bu malzemeleri bir çam kavanoza alıp üzerine 300 gram zeytin yağını da ekleyerek kavanozu kapatabiliriz. Tüm bu işlemlerin ardından geriye sadece kavanozu alüminyum bir folyoya sarıp mutfak çekmecesi gibi ışık almayan karanlık ortamlarda tam 2 hafta bekletmek kalıyor. 2 haftalık süreç bittikten sonra kış ayları için saç bakım yağımız hazır demektir.

Hazırladığınız bu karışımdan her hafta 2 çorba kaşığı alıp 1 çorba kaşığı balla karıştırarak saç diplerinden uçlarına kadar masaj yaparak kullanabilirsiniz. Bu tarz maskeleri saçınıza sürdüğünüz zaman hafif ıslak bir havluyla saçlarınızı sarın ve en az 2 saat bekleyip öyle yıkayın. Tabi dilerseniz bu saç bakım yağını olduğu gibi sade bir şekilde de kullanabilirsiniz. Artı olarak elma sirkesi ve tuzlada karıştırarak faydalı bir saç bakım maskesi elde etmenizde mümkün.

Evet, bugün sizler için saç bakımı üzerine doğal yöntemleri değerlendiren bir içerik hazırlamaya çalıştık. Umarız, bu gayretimizde başarılı olmuş ve saç sağlığı için bir nebzede olsa o önemli detaylara değinmişizdir. Sizler için verimli kaynaklar hazırladığımızı ümit ederekten cilt sağlığına dayalı bir sonraki anlatımlarda tekrar buluşmak dileğiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık